ورود عضویت
دهه

کشور ارمنستان را بهتر بشناسید

نام بومی و قدیمی ارمنستان در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. در متون کهن ارمنی، هایک را یکی از نوادگان نوح و از دودمان یافث دانسته‌اند. در کتاب موسس خورناتسی آمده است که هایک پس از کشتن بل و در هم شکستن سپاه وی در محل نبرد ملکی بنا کرد و آن را «هایخ» نامید. از این رو تا زمان موسس خورناتسی (سده ۵ میلادی) نیز این ناحیه «هایوتس – دزور» نامیده می‌شد. هایوتس در زبان ارمنی به مفهوم «ارمنیان» و دزور به معنای «دره» است. ارمنستان (به ارمنی: Հայաստան، تلفظ: هایاستان) با نام رسمی جمهوری ارمنستان (Հայաստանի Հանրապետություն، هایاستانی هانراپِتوتیون) کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است.

تصاویر کشور ارمنستان

نرخ ارز ( یکشنبه 14 خرداد 1402 ) - 17:51
قیمت دلار در تهران 507,500 ریال
قیمت یورو در تهران 544,500 ریال
قیمت پوند در تهران 632,000 ریال
قیمت درهم در تهران 142,100 ریال
قیمت لیر در تهران 24,200 ریال

آب و هوا در ارمنستان

کشور ارمنستان دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای می باشد به دلیل قرار گرفتن در شمال منطقهٔ معتدل و نیز شرایط خاص اقلیمی و پایین بودن میزان بارندگی در این کشور، است. تغییرات آب و هوا در ارمنستان، بسیار زیاد و قابل ملاحظه است. زمستان چندان هم سردندارد ،در زمستان در مناطق دشت منهای متوسط درجه دما ۵ درجه و در مناطق کوهستانی متوسط درجه حرارت به منهای ۱۲ درجه سانتیگراد نیز کاهش می‌یابد. غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند، در سایر مناطق تابستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است. میانگین درجه حرارت در تابستان در اکثر نقاط ارمنستان ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) است. بعضی اوقات درجه حرارت در تابستان تا ۴۲ درجه سانتیگراد (۱۰۸ درجه فارنهایت) نیز افزایش می‌یابد.


موقعیت جغرافیایی در ارمنستان

در مرز میان آسیا و اروپا در میان دریای سیاه و دریای خزر ، کشور ارمنستان در قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) قرار دارد. همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان، و در جنوب ایران و جمهوری خودگردان نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) می‌باشند. با اینکه ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و لی این کشور را ، خشکی احیا کرده است. بزرگ‌ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان است که آب شیرین دارد و پهنه نسبتاً بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده است. پهناوری ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومتر مربع (۱۴۲ام در جهان) است و حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارد. دین مردم ارمنی آیین مسیحیت می باشد . در منطقه قفقاز کوهستانی و مرز مجاور بین اروپا و آسیا میباشد. و با جمهوری آذربایجان و گرجستان و ترکیه همسایه میباشد.

پرچم ارمنستان

سیاست در ارمنستان

کشور ارمنستان دارای ، مجلس ملی که متشکل از قوه مقننه (قانون گذار) میباشد که شامل 131 کرسی است. 70کرسی: ائتلاف احزاب «جمهوری خواه» 36کرسی: حذب مرفه ارمنستان 7کرسی: ائتلاف احزاب مخالف دولت معروف به «کنگره ملی ارمنی» 5 کرسی: حزب «داشناکسیون» و «کشور قانونمند» 4کرسی: حزب «میراث» و 4 نماینده مستقل در کنگره امریکا لابی ارامنه دومین لابی بزرگ بعد از لابی یهود است و دلیل آن سیاست خارجی که این کشور در حال انجام می باشد ،است .

تاریخ در ارمنستان

کشور ارمنستان از سالهای 1945-1949 به رسمیت شناخته شده و وجود انسان از فلات ارمنستان زده شد .این کشوربا پادشاهی ، پادشاهانی توانگر پیش از سال 1454 در برهه‌ای از زمان همه سرزمین‌های میان دریای سیاه و خزر را در بر گرفت. ارمنستان کشوری با سنبل انار در طول تاریخ خود محل نبرد جهانگشایان و آوردگاه امپراتوری‌های رقیب متعددی بوده‌است. سال ها ی متوالی این کشور به تصرف امپراتوری ایران، اسکندر، روم، بیزانس، خلافت اسلامی اعراب، مغولان، تاتارها، عثمانی‌ها و روس‌ها درآمده‌است. ولی با درایت پادشاهانی که بر تخت پادشاهی نشستند ، موفق شدند تا حدود 1700 سال بر این سرزمین حکومت کنند. نقشه ارمنستان کنونی در اوایل سده 19 میلادی: پادشاهی گرجستان در شمال، خانات ایروان در مرکز، خانات نخجوان در جنوب و خانات قره‌باغ در جنوب شرق ارمنستان کشور ارمنستان مدت‌های زیادی جزئی از ایران بوده و فرهنگ آن از ایران تأثیر زیادی پذیرفته است. پس از سرنگونی پادشاهی ارمنستان در سال 428 میلادی، این منطقه از نو بخشی از ایران شد. در دورانی از حکومت ایران، بخش مرکزی ارمنستان کنونی جزئی از خانات ایروان بود.در دوران صفویه ارمنستان شاهد رقابت و جنگ‌های دو امپراتوری صفویه و عثمانی بود و ایروان چندین بار به تصرف قوای عثمانی درآمد. بر اساس پیمان زهاب در سال 1639 میلادی ارمنستان روسیه (ارمنستان شرقی) که شامل ایروان هم می‌شد تحت نفوذ صفویه و ارمنستان غربی (مناطق شمال شرقی ترکیه امروزی به مرکزیت شهرهای ارزروم، سیواس و وان) تحت تصرف عثمانی در آمد. در جنگ‌های ایران قاجاری و روسیه تزاری بر سر قفقاز منطقه سیونیک واقع در جنوب ارمنستان کنونی به تصرف روسیه درآمد و بر اساس پیمان گلستان ایران ادعای خود در باب گرجستان که بخش شمالی ارمنستان فعلی را در اختیار داشت، پس گرفت. در دور دوم جنگ‌های ایران و روسیه تزاری در سال 1206 خورشیدی (1827 میلادی) که زمان فتحعلی‌شاه قاجار رخ داد، سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از ارتش روسیه به فرماندهی ایوان پاسکویچ شکست خورد. سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسماً از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست.


دین و مذهب در ارمنستان

دين مردم اين كشور مسيحي ميباشد كه بيشتر به (ارمني)شهرت پيدا كرده است .

تقسیمات کشوری در ارمنستان

کشور ارمنستان به سه ناحیه از نظر تاریخی تقسیم شده است : ارمنستان بزرگ، از 2 منطقه دیگر بزرگ تر و وسیع تر بوده و دارای 15 ایالت می باشد. ارمنستان کوچک ، به هیک کوچک نیز معروف می باشد که در ناحیه غربی ارمنستان بزرگ در محدوده شمال کاپادوکیه که در شمال شرق آناتولی فعلی قرار دارد . ارمنستان جدید، متعلق به سومین ناحیه تاریخی مربوط به سده 11 می باشد ، است و نیز از جنوب غربی ، ارمنستان کوچک واقع شده که به پادشاهی ارمنی کیلیکیه معروف است.

اقتصاد در ارمنستان

ارمنستان از نظر اقتصادی در حال گذر از سیستم متمرکز و دولتی به سیستم سرمایه گزاری و آزاد به نام سوسیالیستی بود .این کشور به خاطر سرمایه گزاری های ایالات متحده امریکا باز هم نتواست سیستم سوسیالیستی حاکم بر ارمنستان را تغییر دهد چون سرمایه گزاری روسیه روی سیاست این کشور تاثیر بسزایی داشته بود. واحد پول ارمنستان بعد از فروپاشی شوروی سابق و به استقلال رسیدن جمهوری ارمنستان به درام تغییر کرد و در سال 1993 درام به رسمیت شناخته شده و چون حمایت های امریکا نقش به سزایی را در این جمهوری ایفاد میکرد باعث بالارفتن ارزش درام شد تا جایی که با دلار امریکا برابری می کرد ولی این برابری طولی نکشید که نرخ تورم بالا رود و باعث کاهش ارزش درام شود . ارمنستان قبل از اعلام استقلال در صنایعی همچون شیمیایی، ماشین آلات ، فن آوری مواد غذایی ، نساجی ،تولید رزین و اکترونیک نقش بسزایی داشته است . ارمنستان با داشتن سرمایه های فراوانی در زمینه صنعت ، ضعف بسیاری در زمینه تامین مواد اولیه از کشورهای خارجی را داشته است و همین عامل بعد از بسته شدن مرز های ترکیه ، گرجستان و آذربایجان به دلیل مناقشه قره باغ کوهستانی سبب رکود شدید این دولت گردید و این رکود باعث بالا رفتن نرخ تورم گردید ،که در نهایت فقر و بیکاری و مشکلات اقتصادی فراوانی را به بار آورد . ارمنستان زمانی توانست این رکورد اقتصادی را کنترل کنند که در سال 1994 میان خود و گرجستان آتش بست اعلام نمود. ارمنستان توانست به دنیا ثابت کند که می تواند از راه تجارت در حوزه دامداری ، کشاورزی ، صنعت ، برق به توانایی های مطلوبی برسد و در عرصه جهانی با واردات و صادراتی که انجام داد نیازهای کشور و مردم و دولت را برطرف و فقر و بیکاری را از بین ببرد .

ارتش و نظام در ارمنستان

ارتش ارمنستان از نیروهی زمینی، هوایی و گارد مرزی تشکیل شده و فاقد نیروی دریایی می باشد . سال 2008 آمار به دست آمده ، این جمهوری دارای ، 60هزار نیروی نظامی و همچنین 300هزار نیروی ذخیره‌است تا سال 2002 تعداد 38900 نفر در ارتش ارمنستان خدمت می‌کردند که در پنج لشکر، یک تیپ تفنگ‌دار و دو هنگ توپخانه فعال بودند. این کشور از ابتدای استقلال از اتحاد جماهیر شوروی به‌منظور نیازهای نظامی و تسلیحاتی خود قراردادهای نظامی با کشورهای روسیه، آمریکا، سازمان ناتو، یونان و حوزه بالتیک منعقد نموده‌است.

قوم و نژاد در ارمنستان

نژاد مردم این کشور از بابلیان قدیم نشئت میگیرد و (هایک) فرمانروای آن زمان ارمنیان که از استبداد بابلیان به سطوح آمده بود با مردم خود به سمت ارمنستان رجعت میکند و در کوهپایه کوه های قفقاز سکنا میگزینند. (هایک) مردم بومی و کسانی را که با خود به آن سرزمین آورده بود را به خود وابسته و وادار به پیروی میکند و بدین ترتیب در منطقه ارمنستان کنونی پادشاهی جدیدی پایه ریزی میکند.

گردشگری و سفر در ارمنستان

به دلیل هم مرز بودن با ایران و روسیه ، بیشتر به این کشور ها سفر میکنند و روسیه بیشترین توریست ارمنی را در خود جای داده است. البته به دلیل داشتن کرسی در سنای آمریکا توریست های این کشور به سادگی به آمریکا سفر میکنند.

تحصیل در ارمنستان

کشور ارمنستان بهترين مکان براي ادامه تحصيل در مقاطع کارشناسي،کارشناسي ارشد،دکترا ودکتراي تخصصي که بدون کنکور و پيش دانشگاهي وبدون نياز به مدرک زبان ميباشد. دانشگاههای معروف ارمنستان : Armenian State Agrarian University،Yerevan State Academy of Fine Arts، National academy of Sciences of Armenia، Yerevan state University،Yerevan State University of Architecture and construction، State Engineering University of Armenia، Yerevan Komitas State Conservatoire ،Yerevan State Linguistic University After V.Brusov،European Regional Educational Academy Foundation،Armenian-Russian (Slavic) State University of Armenia ،Arya International University، International Independent University of Environmental & Political Sciences، state Engineering University of Armenia – Polytechnic،University of Management and Education Development، University of Management and Education Development، Yerevan State University،Abovians State University of Kotayak Region،Yerevan State Academy of Fine Arts، Yerevan Firdusi University

فرهنگ در ارمنستان

فرهنگ این کشور بر پایه فرهنگ مردم کوهپایه نشین کوه های قفقاز رشد و نمو پیدا کرده است. بخشهای بسیاری از فرهنگ این کشور بر اساس جغرافیا، ادب و هنر و موسیقی ارمنی پایه گذاری شده است.از زمان قدیم در جنوب منطقه قفقاز ساکن هستند. مردم ارمنی از نظر فرهنگی شباهت‌های زیادی با ایرانیان دارند و این برگرفته از تاریخ این دو کشور است.

گردشگری و توریست در ارمنستان

ارمنستان با سمبل انار به دلیل داشتن اماکن تاریخی هر ساله پذیرای بسیار زیادی توریست می باشد و همچنین سبک آشپزی آن برای توریست ها جذابیت خاصی دارد . از اماکن گردشگری آن میتوان : دره گلها ،معبد گارنی ،شهر دلیجان،صومعه تاتو ، دریاچه سوان، کلیسای گغارد، شهر جرموک، شهر اجمیادزین در خارج شهر ایروان و قلعه اربونی ، پارک عشاق ، ساختمان اپرا ، مایر هایاستان ، میدان جمهوری ، موزه ماتناداران ، کاسکاد (هزار پله) ، کلیسای گریگوری ، تسیتسرناکابرد، ("پرستو قلعه") ، موزه هنرهای مدرن کافسجیان در داخل شهر ایروان نام برد.

آژانس هواپیمایی
تبدیل تاریخ

جاذبه‌های کشور ارمنستان

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور ارمنستان

جمعیت ارمنستان


3,060,631

کد کشور ارمنستان


374

زبان اصلی ارمنستان


ارمنی

منطقه زمانی ارمنستان


4

حکومت ارمنستان


جمهوري بر پایه نظام نيمه رياستي

واحدپولی ارمنستان


درام

سمت رانندگی ارمنستان


راست

ولتاژبرق ارمنستان


110

مساحت ارمنستان


29,743

پسوند اینترنتی ارمنستان


am

تعداد استانهای ارمنستان


13

تعداد شهرهای ارمنستان


42

تعداد هتل های ارمنستان


1176

تعداد فرودگاه ها ارمنستان


2

تعداد جاذبه های ارمنستان


0

تعداد دانشگاه‌ها ارمنستان


5

پایتخت ارمنستان


یروان

ویزا
هتل