ورود عضویت
دهه

۴ نکته درباره خرید CRM گردشگریتهیه شده در دهه دات کام | 1397/03/15
43668 کاربر از این مقاله دیدن کرده اند

۱- بی‌توجهی به زمان و هزینه لازم

برای راه‌اندازی یک سیستم CRM موفق باید هزینه و زمان کافی را برای انتخاب، آموزش، پیاده‌سازی، رفع خطا، بهینه‌سازی یا جایگزینی سیستم‌های سنتی در نظر بگیرید. مثلا اگر سیستم CRM را به قیمت ۱۰ میلیون تومان می‌خرید، حداقل باید هزینه‌ای معادل ۳۰ میلیون تومان را برای راه‌اندازی آن اختصاص دهید. در نظر داشته باشید هرچه کمتر هزینه و زمان بگذارید، احتمال شکست سیستم بیشتر می‌شود. شاید در نگاه اول هزینه‌هایی که صرف می‌کنید ترسناک به‌نظر برسد، اما فراموش نکنید CRM به‌عنوان زیرساختی مهم، می‌تواند به تمام فرآیندهای سازمانی نظم بدهد. اطمینان داشته باشید با انتخاب درست، در درازمدت تمام هزینه‌ای که صرف پیاده‌سازی CRM  کرده‌اید، به سازمان بازخواهد گشت.

۲- مقاومت کارکنان

به سه دلیل ممکن است کارکنان شما با سیستم CRM  که راه‌ انداخته‌اید، نتوانند کنار بیایند. اولین دلیل ترس است؛ ترسی که از احساس زیرنظر بودن ناشی می‌شود و استرس و نگرانی دائمی را برای کارکنان ایجاد می‌کند. دلیل دوم فقدان اطلاعات کافی است که به دلیل آموزش‌های ناقص و عدم وجود بازآموزی ایجاد می‌شود. سومین دلیل لجبازی است و زمانی پیش می‌آید که در سازمان‌تان افرادی هستند که فکر می‌کنند شما مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اید و CRM به اندازه‌ کافی کارآ نیست.

برای جلوگیری از این اتفاق‌ها می‌توانید مرحله به مرحله با پرسنل درباره‌ سیستم CRM گفت‌وگو کنید. به‌عنوان مدیر ارشد باید نشان دهید از سیستم  CRMحمایت خواهید کرد و راه‌اندازی آن برایتان اهمیت دارد. می‌توانید تشویق‌هایی کوچک و بزرگ را برای کارکنان در نظر بگیرید تا به واسطه‌ آن برای یادگیری انگیزه بگیرند و در مسیر راه‌اندازی CRM همراهتان باشند. کلاس‌های آموزشی برای کارکنان بگذارید، فضای مناسبی برای شنیدن نظرات‌شان ایجاد کنید و به آنها اطمینان دهید که وجود CRM برای بهبودکسب و کار ضروری است. به آنها نشان دهید امکان پیگیری، نظم بخشیدن و پالایش مداوم کارها می‌تواند به تمام سازمان کمک کند و به نفع همه‌ آنهاست.

۳- انتخاب اشتباه CRM

اشتباه در انتخاب ارائه‌دهنده‌ CRM مشکلاتی را برای طولانی‌مدت ایجاد می‌کند. لازم است قبل از انتخاب CRM، شرکت‌های گوناگون ارائه‌دهنده‌‌ این سیستم و برنامه‌نویسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند را بررسی کنید و بر اساس نیازهایتان مقایسه‌هایی را انجام دهید. در مجموع می‌توان ارائه‌دهندگان CRM را به چهار دسته‌ کلی تقسیم کرد. یک، گروهی که تازه‌کار هستند و ممکن است پروژه‌های بزرگ را انجام نداده باشند. اگرچه این گروه نرم‌افزار ارزان‌تری را برایتان فراهم خواهند کرد اما در گره‌ها و مشکلاتی که پیش می‌آید ممکن است نتوانند به اندازه‌ کافی کارآیی داشته باشند. دوم، گروه‎هایی که CRM عمومی و مشترک برای هر کسب و کاری می‌نویسند و با اینکه قیمت مناسبی دارند معمولا درخواست‌های خاص و تغییراتی که از آنها می‌خواهید توسط این افراد به سختی انجام می‌شود.

CRMعمومی محیط پیچیده‌ای دارد و ممکن است برخی از ابزارهایی که در این نر‌م‌افزار دریافت می‌کنید را هیچ‌وقت استفاده نکنید. سوم گروهی هستند که CRM اختصاصی می‌نویسند و با توجه به اینکه در صنعت شما فعالیت مستمر دارند اصولا کار با آنها آسان و با ادبیات مشترک صورت می‌گیرد. ضمنا آنها می‌توانند خواسته‌ها و نیازهای جدید شما را به‌راحتی در نرم‌افزارهای خود اضافه کنند. نرم‌افزاری که به این شکل آماده و تحویل داده می‌شود، نیازها و فرآیندهای اصلی سازمان شما را می‌بیند و براساس آن سیستم مناسب را در اختیارتان می‌گذارد. در نهایت گروه چهارمی وجود دارد که CRM سفارشی می‌نویسند و پیشنهاد ما به کسانی است که یک CRM کامل و بی‌نقص می‌خواهند. برنامه‌نویسان   CRMسفارشی را دقیقا مطابق با نیاز شما می‌نویسند و از بهترین انتخاب‌ها هستند. ضمنا این گروه می‌توانند تغییرات و ارتقای سیستم را به سادگی برایتان انجام بدهند. اگرچه این گروه نسبت به گروه‌های دیگر کمی گران‌ترند اما در نهایت سیستمی را تحویل می‌‌دهند که فقط برای شماست و منطبق بر نیازهایتان طراحی شده است. در این بین پیشنهاد ما به ترتیب استفاده از CRM سفارشی، اختصاصی و در صورت ناچاری استفاده از CRM عمومی است.

۴- عدم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مناسب

عجله نکنید! انتخاب شرکت ارائه دهنده‌ CRM باید با دقت و تمرکز انجام شود. در این مسیر از مشاوران کمک بگیرید و از رهنمودهای آنها درباره‌ مزایا و معایب انتخاب انواع CRM بهره‌مند شوید. اگر شرکتی را انتخاب کردید حتما قبل از سفارش نهایی نرم‌افزار را ببینید و با مشتریانی که قبل از شما CRM را خریده‌اند درباره‌ آن گفت‌وگو کنید. اگر نیاز یا خواسته‌ ویژه‌ای از نرم‌افزار CRM دارید آن را با برنامه‌نویسان به‌صورت کاملا شفاف در میان بگذارید تا نرم‌افزاری که تحویل می‌گیرید دقیقا همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید.
منبع : بهنام اسلمی/ مشاور توسعه کسب‌وکار