ورود عضویت

کشور چیلی را بهتر بشناسید

جمهوری شیلی به عنوان نام رسمی این کشور واقع شده در آمریکای جنوبی با پایتختی سانتیاگو .این کشور همانند نواری بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب و اقیانوس آرام کل مرز غربی در نقشه امریکای جنوبی دیده می شود .

تصاویر کشور چیلی

عکس کشورچیلی, عکس چیلی
عکس کشورچیلی, عکس چیلی
عکس کشورچیلی, عکس چیلی
عکس کشورچیلی, عکس چیلی

آب و هوا در چیلی

شیلیبه دلیل پهناوربودن از تنوع آب و هوایی بسیار قابل توجهی برخوردار بوده به نوعی که میتوان ۷ نوع آب و هوارا در این کشور از نواحی بیابانی گرفته تا توندار و یخچال‌ها مشاهده کرد.


موقعیت جغرافیایی در چیلی

کل مرز غربی این کشور توسط اقیانوس آرام و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم‌مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند.

پرچم چیلی

سیاست در چیلی

انتخاب رئیس جمهور این کشور یکی از رویداد های مهم در دهه 70 میلادی با پیروزی سالوادور آلنده در حزب مارکسیست به شمار امده ولی پس از آن در کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ به رهبری آگوستو پینوشه و با کمک و تأثیرگذاری سازمان سیا، ژنرال پینوشه موفق به اجرای کودتا در این کشور شد. این کودتا تأثیری شگرف و بسیار مهم در تاریخ این کشور و روند جنگ سرد گذاشت امروزه کشور شیلی با توجه به رشد و توسعه پایدار در شاخص‌های همانند توسعه انسانی، رقابت‌پذیری در تجارت و اقتصاد، آزادی اقتصادی و رشد درآمد سرانه یکی از با ثبات‌ترین و امن‌ترین کشورها در آمریکای لاتین به‌شمار می‌آید شیلی یکی از اعضای سازمان ملل، اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی و اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب است.

تاریخ در چیلی

سرخ‌پوست های مهاجردر دره‌های حاصلخیز و در امتداد ساحلی شیلی فعلی حدود ۱۰ هزار سال پیش ساکن و قلمروی امپراتوری خود را تا شیلی شمالی امروزه گسترش داده اما بایر بودن این ناحیه از گسترش اقامت آنها جلوگیری نمود.فتح سرزمین های امروزه شیلی تنها به صورت تدریجی واقع شد، و اروپایی‌ها به دستان جمعیت محلی این نقطه متحمل عقب‌نشینیهای مکرر شدند. قیام گسترده مپوچه که در سال ۱۵۳۳ آغاز شد به مرگ والدیویدا و تخریب بسیاری از مستعمرات اصلی در این نقطه منجر گردید. قیامهای اصلی بعدی در سالهای ۱۵۹۸ و ۱۶۵۵ رخ داد. هرگاه که مپوچه‌ها و دیگر گروه‌های بومی شورش می‌نمودند، مرز جنوبی این مستعمره به سمت شمال جابجا می‌گردید.


دین و مذهب در چیلی

بیشتر مردم این کشور مسیحی و کاتولیک و مسلمانان در این کشور در اقلیت قرار دارند

تقصیمات کشوری در چیلی

شیلی از کلان‌شهرهای سانتیاگو، کنسپسیون، والپارائیسو، لاسرنا.آنتوفاگاستا، تموکو،منطقه شهری رانکاگوآ، ایکیکه،تالکا،آریکا تشکیل شده است.

اقتصاد در چیلی

این کشور دارای بیابانهای خشکی به نام اتاکاما در بخش شمالی کشور بوده و با اینکه بیابانها مناطق بسیار خشکی می باشند باعث شده از فلزاتی معدنی همچون فلز مس، طلا و نقره که در سال ۲۰۱۵ تنها ۵٬۷ میلیون تن مس از این بیابان استخراج شده را صادر کنند . این صنعت نقش بسیار مهمی در بالاتر رفتن اقتصاد این کشور داشته است. شیلی با کالاهایی همچون مس، میوه، ماهی، کاغذ و مواد شیمیایی است که به کشورهای آمریکا (6/15 ٪)، ژاپن (5/10٪)، چین (6/8٪)، هلند (7/6٪)، کره جنوبی (9/5٪)، ایتالیا (9/4٪)، برزیل (8/4 ٪) و فرانسه (2/4٪) صادر و نیز محصولاتی شامل نفت و محصولات پتروشیمی، مواد شیمیایی، تجهیزات الکترونیک، ماشین‌آلات صنعتی، وسایل نقلیه و گاز طبیعی است که از کشورهای آمریکا (15/6 ٪)، آرژانتین (6/12 ٪)، برزیل (8/11 ٪) و چین (7/9 ٪) وارد نماید.

ارتش و نظام در چیلی

رئیس‌جمهوربا اختیار اینکه می تواند فرمانده کل نیروهای مسلح را انتخاب نماید نظارت مستقیمی از طریق فرماندار بر نیروهای مسلح دارد.

قوم و نژاد در چیلی

حدود ۷۰٪ مردم این کشور کاتولیک پیرو کلیسای رم و حدود ۳۰٪ پیرو ادیان دیگر، مانند بودیسم، هندوئیسم، بهائیت،اسلام هستند. ولی در بین ادیان دیگر حدود ۳۵۰.۰۰۰ فلسطینی هم هستند که در شیلی زندگی می‌کنند و ۹۷٪ آنها را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دهند.

گردشگری و سفر در چیلی

با ثبات سیاسی، اقتصادی و شرایط خوب زندگی در کشور شیلی منجر به این شده است که شهروندان شیلی برای سفر به اروپا، انگلستان و نیوزیلند احتیاج به ویزا نداشته و برای سفر به استرالیا، آمریکا و کانادا ویزا به صورت تشریفاتی صادر می گردد.

تحصیل در چیلی

دولت شیلی با سرمایه گذاری بسیار گسترده و دادن بورسیه به تمام شهروندان شیلیایی تلاش می کند این کشور را به کشوری دو زبانه تبدیل نمایدچون تعدادبسیاری از دانشگاه های این کشور در رنکینگ QS رنک زیر 600 دارند .

فرهنگ در چیلی

گل ملی کوپیهو نایاب ترین گل دنیا(" لاپاجریا روزاً، لاله کوهی شیلی)، در جنگلهای جنوبی شیلی می‌روید. نشانهای ملی این کشور دو نوع جانور ملی را ترسیم می‌نمایند: کرکس («والچر گریفوس»، یک پرنده بسیار بزرگ که در کوهستانها زندگی می‌کند) و هوئمول («هیپوکاملوس بیسولکوس»، یک گوزن دم سفید که نژادش در خطر است).

گردشگری و توریست در چیلی

شیلی با دارا بودن طبیعت سرسبز و نیز وسعتی بسیار متنوع در هر فصلی از سال مورد توجه گردشگران بین المللی می باشد .

جاذبه های گردشگری

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور چیلی

جمعیت چیلی


16,928,873

کد کشور چیلی


56

زبان اصلی چیلی


Spanish

منطقه زمانی چیلی


-4

حکومت چیلی


جمهوری

واحدپولی چیلی


پسو شیلی

سمت رانندگی چیلی


راست

ولتاژبرق چیلی


110

مساحت چیلی


756950

پسوند اینترنتی چیلی


cl

تعداد استانهای چیلی


28

تعداد شهرهای چیلی


239

تعداد هتل های چیلی


7547

تعداد جاذبه های چیلی


0

پایتخت چیلی


سانتیاگو

استانها و شهرهای کشور چیلی