ورود عضویت

کشور نیوزیلند را بهتر بشناسید

زلاندنو یا نیوزیلند کشوری متشکل از دو جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک در جنوب غربی اقیانوس آرام است که طی سال‌های گذشته گردشگری و صنعت درآمد خوبی برای مردم آن به ارمغان آورده است.

تصاویر کشور نیوزیلند

عکس کشورنیوزیلند, عکس نیوزیلند
عکس کشورنیوزیلند, عکس نیوزیلند
عکس کشورنیوزیلند, عکس نیوزیلند
عکس کشورنیوزیلند, عکس نیوزیلند

آب و هوا در نیوزیلند

آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و مرطوب و بارانی است و رو به جنوب از دمای آن کاسته شده و به سردی می‌گرود.


موقعیت جغرافیایی در نیوزیلند

استرالیا نزدیکترین همسایه این کشور در فاصله دو هزار کیلومتری آن قرار دارد. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند.

پرچم نیوزیلند

سیاست در نیوزیلند

رئیس حکومت زلاندنو ملکه الیزابت دوم است، فرماندار کل که با پیشنهاد پارلمان زلاندنو انتخاب می‌شود، مسئولیت امضای قوانین را برعهده دارد. نخست‌وزیر این کشور رئیس دولت است و به وسیله پارلمان انتخاب می‌شود. در انتخابات سراسری که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود، 120نماینده پارلمان این کشور انتخاب می‌شوند. این کشور در سال 1893اولین کشور جهان بود که حق رأی زنان در انتخابات را به رسمیت شناخت. البته تا سال1919زنان این کشور حق عضویت در پارلمان نیوزیلند را نداشتند.

تاریخ در نیوزیلند

اولین بار در سال 1649ملوانانی از هلند پا بر این سرزمین گذاشتند اما مدت زیادی در آن نماندند. پس از آنها جیمز کوک، ناخدای انگلیسی پا در نیوزیلند گذاشت. در سال 1840قرارداد وایتانگی میان دولت بریتانیا و مائوری‌ها این کشور را را تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری ساخت. در سال 1907این کشور از انگلیس مستقل شد. نیوزیلند عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع است و سمت تشریفاتی ریاست حکومت همچنان در اختیار پادشاه بریتانیا است. جانشین پادشاه در زلاندنو فرماندار کل است که به توصیه نخست‌وزیر انتخاب می‌شود. امروزه نیوزیلند نه فقط با بریتانیا بلکه با استرالیا، آمریکا و ژاپن نیز روابط نزدیک و مناسبات اقتصادی گسترده‌ای دارد.


دین و مذهب در نیوزیلند

تا پیش از ورود اروپاییان به نیوزیلند، مائوریها از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه بیشتر مائوریها به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت مهم‌ترین دین نیوزیلند است، 56٪ مردم این کشور مسیحی هستند. انگلیکانها، کاتولیکها، پرسبیترنها، متدیستها و باپتیست مهمترین گروه‌های مسیحی هستند. 35% مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کرده‌اند. بودیسم، هندوئیسم، اسلام، بهائی و مذاهب دیگر هم پنج درصد جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند. در نیوزیلند دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئین‌های ویژه دینی خود را آزادانه به جا بیاورد.

تقصیمات کشوری در نیوزیلند

1-آوکلند 2-کرایست چرچ 3-ولینگتون 4-هامیلتون 5-دنیدن 6-تائورانگا 7-پالمرستون نورث 8-هاستینگز 9-نلسون 10-اینورکارگیل

اقتصاد در نیوزیلند

محصولات صادراتی این کشور شامل محصولات لبنی، گوشت، چوب، ماهی و ماشین‌آلات است که به کشورهای استرالیا، آمریکا ، ژاپن ، چین و انگلیس صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه زمینی و هوایی، نفت، لوازم الکترونیکی، منسوجات و پلاستیک است که از کشورهای استرالیا ، چین، آمریکا ، ژاپن ، آلمان و سنگاپور وارد می‌شود.

ارتش و نظام در نیوزیلند

نیروهای نظامی منطقه شامل نیروی هوایی و نیروی زمینی و گارد ساحلی میباشد وظیفه امنیت منطقه نیز به عهده پلیس محلی میباشد

قوم و نژاد در نیوزیلند

70درصد از مردم آن از نژاد اروپایی و 8درصد مورائی هستند.

گردشگری و سفر در نیوزیلند

به دلیل نزدیکی به استرالیا و فیجی و کالدونیای جدید مردم این کشور بیشتر به این کشورها سفر میکنند

تحصیل در نیوزیلند

میزان با سوادی در این کشور بالا میباشد و 99 % مردم با سواد هستند در نیوزلند دانشگاه‌های مختلفی با کیفیت بالا وجود دارند که عبارتند از: 1-دانشگاه اوکلند که بر اساس آخرین رده‌بندی علمی دانشگاه‌های معتبر دنیا، در رتبه ۶۴ قرار دارد. 2-دانشگاه صنعتی اوکلند در شهر اوکلند. 3-دانشگاه اتاگو در شهر دنیدن. 4-دانشگاه کانتربوری در شهر کرایست چرچ. 5-دانشگاه ویکتوریا در شهر ولینگتون.

فرهنگ در نیوزیلند

ریشه فرهنگ نیوزیلند را باید در فرهنگ انگلیسی جستجو کرد ضمن اینکه فرهنگ مائوری تأثیر عمیقی بر روی فرهنگ امروز نیوزیلند گذاشته‌است و امروزه سبک زندگی مائوری‌ها و اروپایی‌تباران تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد. در کل نیوزیلند به واسطه مهاجرت گسترده، کشوریست چند فرهنگی که گروههای مختلف قومی و مذهبی در برگزاری آداب و رسوم خود آزاد می‌باشند.

گردشگری و توریست در نیوزیلند

این کشور بکر و دست نخورده از زیبایی‌های فراوانی برخوردار است و از کوه‌های یخی گرفته تا سواحل زیبا و گرم در این کشور پیدا می‌شود. هشتاد درصد حیوانات این سرزمین بومی نیوزیلند هستند، موجوداتی که نیاکان آنها هزاران سال پیش از مسیر دریا وارد آن شده و با توجه به ویژگی‌های محیطی آن تغییر شکل یافته‌اند. کیوی یکی از این پرندگان است که نشان ملی این کشور شده‌است. اماکن تاریخی و مناظر بکر این کشور هر ساله موجب روی آوردن گردشگران خارجی به این کشور میشود و موجب رونق صنعت توریست این کشور شده است

جاذبه های گردشگری

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور نیوزیلند

جمعیت نیوزیلند


4,360,000

کد کشور نیوزیلند


0064

زبان اصلی نیوزیلند


Maori

منطقه زمانی نیوزیلند


12

حکومت نیوزیلند


پادشاهی مشروطه

واحدپولی نیوزیلند


دلار نیوزیلند

سمت رانندگی نیوزیلند


راست

ولتاژبرق نیوزیلند


220

مساحت نیوزیلند


268680

پسوند اینترنتی نیوزیلند


nz

تعداد استانهای نیوزیلند


18

تعداد شهرهای نیوزیلند


223

تعداد هتل های نیوزیلند


4483

تعداد جاذبه های نیوزیلند


0

پایتخت نیوزیلند


ولینگتن

استانها و شهرهای کشور نیوزیلند