استرالیا

اقیانوس آرام و استرالیا
جمعیت 23,074,435

Australia

Pacific Ocean and Australia

درباره کشوراسترالیا در قاره اقیانوس آرام و استرالیا

flag

استرالیا سرزمین رودخانه ها به عنوان کشور توسعه یافته در نیم کره جنوبی قرار دارد . این کشور به دلیل وسعت زیاد ، ششمین کشور پهناور دنیا محسوب می شود و در یک نگاه می توان گفت بیش از ۶/۴ برابر بزرگ‌تر از ایران است . استرالیا یکی از قلمروهای همسود(کشورهای مشترک المنافع ،Commonwealth of Australia) است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا می باشد ، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در استرالیا نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ اتحادیه کشورهای همسود است. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قارهٔ اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قارهٔ دنیاست. در این کشور وسیع، بیش از 500 پارک ملی و بیشتر از 2700 ناحیه ی حفاظت شده وجود دارد، از پناه گاه های حیات وحش گرفته تا ذخایر بومی. همچنین ۱۷ منطقه ی ثبت جهانی شده ی یونسکو در کشور وجود دارد.

گالری تصاویر

Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image
Australia,استرالیاs image

اطلاعات

 • 23074435 جمعیت
 • 61 کد کشور
 • English زبان اصلی
 • -6 منطقه زمانی
 • پادشاهی (ملکه )حکومت
 • دلار استرالیاواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 7686850مساحت
 • auپسوند اینترنتی

شهرهای استرالیا

هتل های استرالیا

آب و هوا

  تقريبا يک سوم استراليا، گرمسيري است و باقي آن آب و هوايي معتدل دارد به طوری که گرمترین منطقه آن در شمالی ترین نقطه جغرافیایی و سردترين مناطق آن ،گوشه هاي جنوب شرقي به نام مين لند و تاسماني می باشد. تغییرات آب و هوایی در استرالیا به شدت دیگر قاره ها نیست چرا که دور تا دور آن با دریا احاطه شده است و نواحی کوهستانی کمی دارد.در استرالیا فصل ها مخالف نیمکره ی شمالی است مثلا هنگامی که در اروپا تابستان است در استرالیا زمستان است و برعکس. در شمال استرالیا که منطقه ی استوایی است فقط دو فصل دیده می شود:فصل بارانی (از نوامبر تا آوریل) و فصل خشک و کم باران (از می تا اکتبر) در حالی که در جنوب استرالیا تمام فصول دیده میشوند :بهار (سپتامبر تا نوامبر) ، تابستان (دسامبر تا فوریه) ، پاییز (مارس تا می) و زمستان (ژوئن تا آگوست) . میانگین تابش خورشید در روز در شهرهای بزرگ استرالیا از پنج ساعت تا هشت ساعت متفاوت است. ژانویه گرمترین ماه در اکثر مناطق جنوبی است در حالی که در تاسمانی و ویکتوریای جنوبی فوریه گرمترین ماه سال است.گرمترین نقطه ی استرالیا ماربل بار است که معمولا دمایی بین ۳۸ درجه تا ۴۲ درجه دارد.توصیه میشود چنانچه تحمل گرمای زیاد را ندارید از اقامت در شهرهای پرث و بریس بین خودداری کنید و به شهرهای خنک استرالیا از جمله سیدنی ،ملبورن،آدلاید و هوبارت بروید.در زمستان در شهرهای هوبارت و یا کانبرا و آدلاید ممکن است تگرگ و گاهی برف ببارد.استرالیا بعد از قطب جنوب پایین ترین میزان بارش باران را نسبت به قاره های دیگر دارد.در طول فصل رانندگی در شمال ممکن است جاده ها کاملا غیر قابل عبور باشد. در مورد بلایای طبیعی از جمله خشکسالی،سیل،گردباد،آتش سوزی در جنگل،زلزله و طوفان های استوایی و خشکسالی که نگرانی اصلی کشاورزان است را میتوانبرد.در مناطق روستایی آتش سوزی تهدیدی جدی به شمار می رود که اغلب این آتش سوزی ها توسط رعد و برق تولید میشود.گردباد که blows نامیده میشود در فصل تابستان در مناطق شمالی استرالیا نسبتا متداول است.طوفان های استوایی و طوفان های همراه با رعد و برق در شمال استرالیا بخصوص کوییزلند شمالی متداول است.

موقعیت جغرافیایی

  استرالیا سرزمینی تقریباً هموارکه ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهند و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد.بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود ماری که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد. با اینکه استرالیا جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع می باشد اما از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳٬۱۳۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳٬۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است. استرالیا در دنیا به متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌ به دلیل داشتن ۷۵۵ گونه بومی ،میشناسند.این کشور مرز خاکی ای با هیچ کشوری ندارد و از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است.

سیاست

  کشور استرالیا به عنوان کشور همسود (مشترک‌المنافع) دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم ،ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید. جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا محسوب شده و مسئولیت تعیین فرمانداران ایالت‌های این کشور را بر عهده دارد . هرچند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد. در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. دولت استرالیا از سه زیرشاخه تشکیل می‌شود:قانون گذاری، اجرایی و قضایی. پارلمان استرالیا از دو مجلس تشکیل شده است. مجلس سنا (مجلس علیا) و مجلس نمایندگان (مجلس سفلا). دادگاه عالی استرالیا نیز قدرت والای قضایی را در این کشور در اختیار دارد. احزاب عمده استرالیا عبارت‌اند از:حزب لیبرال استرالیا، حزب کارگر استرالیا و حزب سبز از سال ۱۹۹۶ تا نوامبر ۲۰۰۷ حزب لیبرال قدرت را در این کشور در دست داشت و جان هوارد به مدت یازده سال نخست وزیر این کشور بود.در انتخابات فدرال که در نوامبر سال ۲۰۰۷ برگزار شد حزب کارگر توانست رقیب خود حزب لیبرال را شکست دهد و به این ترتیب کوین راد رئیس این حزب به عنوان نخست وزیر جدید استرالیا مسئول تشکیل کابینه دولت شد. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ پس از کناره گیری کوین راد از مقام نخست وزیری، خانم جولیا گیلارد که رهبری حزب کارگر را بر عهده دارد توانست به عنوان نخستین نخست وزیر زن استرالیا زمام امور را به دست بگیرد،در فوریه سال ۲۰۱۳ پس از انتقاداتی که از رهبری حزب کارگر خانم جولیا گیلارد شد و همچنین با درخواست ۳۰ درصد از اعضای حزب، ایشان با انتخابات درون حزبی برای رهبری حزب موافقت کردند که منجر به پیروزی کوین راد گردید. در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۳ و در انتخابات فدرال، جناح ائتلافی استرالیا پیروز شد و در نتیجه رهبر این حزب، آقای تونی ابوت، بعنوان نخست وزیر آینده استرالیا انتخاب شد. وی بیست و هشتمین نخست وزیر استرالیا، محسوب می‌شود. پیروزی تونی ابوت به شش سال حاکمیت حزب چپ گرای کار بر استرالیا خاتمه داد. بیست نهمین نخست وزیر استرالیا ملکوم ترنبال با پیروزی بر تونی ابوت در انتخابات داخلی حزب در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵، به این مقام رسید.

تاریخ

  استرالیا با تاریخی ازمردم بومی و مهاجرانی می شناسن که بعدها به این قاره مهاجرت کردند. باور عمومی بر این است که بومیان استرالیا اولین بار از طریق دریای جنوب شرق آسیا بین ۷۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ سال پیش به سرزمینهای اصلی استرالیا پا نهادند. به طوری در تمدن بشری سنتهای هنری، موسیقیایی بازمانده از آنها قرار دارد. اولین اروپایی شناخته شده که پا بر سرزمینهای اروپایی گذاشت ویلم جانسون (Willem Janszoon) هلندی بود که در ۱۶۰۶ میلادی به استرالیا رسید. اما همچنان روایت ها در این زمینه متفاوت می باشد به صورتی که میگویند ، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند. روایتی دیگر از زبان هلندی ها این طور توضیح می دهد که نخستین بار این هلندیها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیزه کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند بوند که رسیدند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان فرمانده دریانوردان هلندی این سرزمین را هلند نو نامید .هلندیها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی‌ماند. نقشه استرالیا در نقشه ساموئل دان پیشینه تاریخی تلاش برای دستیابی به سرزمین‌های ناشناخته در جنوب خاوری آسیا و نیز اقیانوسیه به هزاره نخست پس از میلاد باز می‌گردد. در این دوره هندی‌های بودایی و هندو اقدام به استعمار جزیره های اندونزی و فراتر از آن کردند و تا جزیره لومبوک هم پیش رفتند. اما با لشکرکشی مسلمانان به هند در سده پانزدهم میلادی، پیش روی آنها در این منطقه هم متوقف شد. مهاجر نشینی در جزیره‌های این منطقه از سوی چینی‌ها در سده نهم میلادی آغاز شد. بازرگانان چینی در اوایل سده پانزدهم با سوماترا، جاوه و ماکاسار در سلبز داد و ستد میکردند. در نهایت این بازرگانان قایق‌های بسیار بزرگ ماهی گیری خود را تا به کرانه‌های شمالی استرالیا گسیل داشتند. سر انجام در سال ۱۳۴۲ در نتیجه دگرگونی در حکومت پکن و روی کار آمدن گروهی که با بازرگانان خارجی مخالف بودند جلوی پیشرفت چینی‌ها به دریاهای جنوب نیز گرفته شد. در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ ژوئیه ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد.بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند. استقلال سیاسی استرالیا در سال ۱۹۰۰ میلادی، توسط ملکه ویکتوریا طی قانونی به آنها اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند، .ملبورن به عنوان پایتخت موقت کشور در فدراسیون استرالیا،انتخاب شد.اما از زمانی که ملبورن به عنوا ن پایتخت قلم داد شد اختلاف ها بین ملبورن و سیدنی به عنوان 2 شهر بزرگ این کشور به وقوع پیوست تا آنجایی این اختلافها صورت گرفت که در سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شدو در روز 9 مه سال 1928 شهر کانبرا به عنوان پایتخت فدرال استرالیا برگزیده شد و جایگزین شهر ملبورن گشت و رقابت میان دو شهر بزرگ ملبورن و سیدنی پایان یافت.هنگام احداث شهر کانبرا وضعیت حقوقی آن به عنوان یک شهر خودمختار تعیین گشت تا از لحاظ سیاسی وابسته به هیچ یک از شش ایالت فدرال استرالیا نباشد و منطقه آن به نام سرزمین پایتخت استرالیا نامیده شد.کانبرا را به نماد (شهر باغی ) می شناسند چون از فضای سبز بسیار وسیعی برخوردار است.به طوری که با حدود 350 هزار جمعیت کنونی آن هنوز لقب را از دست نداده است.

دین و مذهب

  اینگونه در تاریخ آمده است که تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیتی که اروپاییان به استرالیا آورده اند ،گرویده‌اند ، و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین، آسیای جنوب شرقی، هند و خاورمیانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند. بنابر این کشور استرالیا جزء محدود کشورهایی محسوب می شود که دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال2001 بیش از 70۰٪ استرالیایی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند و بیش از 15٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده‌اند. بودائیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.

تقصیمات کشوری

  استرالیا به عنوان بزرگترین جزبره اقیانوس آرام محسوب میشود و پهناور بودن این کشو ر از شمال به جنوب و از شرق به غرب بر همگان ثابت شده است و باعث شده به دلیل وسعت زیاد، این کشور را به شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو تقسیم شود که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌ها نمی باشد. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از: نیو ساوت ولز یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است. کوئینزلند که مرکز آن بريسبين می‌باشد. استرالیای جنوبی با مرکزیت آدلایدبوده . تاسمانی که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد. ایالت ویکتوریا که مرکز آن ملبورن است. استرالیای غربی که مرکز آن پرت می‌باشد. قلمرو سرزمین شمالی مرکز آن داروین است. و سرزمین پایتخت ، استرالیا مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن می باشد.

اقتصاد

  استرالیا سرزمین رودخانه ها ، کشوری ثروتمند با اقتصادی مبتنی بر توان بخش خصوصی و تولید ناخالص داخلی نسبتا بالاست. براساس آمار 2013 مردم استرالیا از نظر میزان متوسط ثروت پس از سوییس ثروتمند ترین مردم دنیا هستند. استرالیا در زمینه کشاورزی و دامپروری بسیار پیشرفته است و یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی (نیشکر)و(پنبه)و(غلات)و(گوشت) که از مهمترین اقلام اقتصادی دنیا محسوب میشود ،به شمار می رود. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا هستند. می توان کشور استرالیا را چهارمین اقتصاد بزرگ درمیان قوی ترین اقتصاد های پیشرفته سازمان توسعه درآسیا و دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد. کشور استرالیا در منطقه آسیا و تقریبا در ارزیابی هر مزیتی رتبه بالایی دارد، از سلامت