لبنان

خاور میانه
جمعیت 4,196,453

Lebanon

Middle East

درباره کشورلبنان در قاره خاور میانه

flag

کشوری با نام رسمی جمهوری لبنان (به عربی: الجمهورية اللبنانية) در غرب آسیا که از شمال با سوریه و در جنوب با اسرائیل مرز مشترک دارد، لبنان نام دارد.از نظر جغرافیایی در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوع دینی، نژادی و فرهنگی شده است. تاریخ تمدن لبنان به 5000 سال پیش برمی گردد و نشاندهنده این است که این کشور خاستگاه فینیقی‌ها و پادشاهی آن‌هاست، در سال ۶۴ ق. لبنان مراکز عمده مسیحیت تبدیل شد چون این کشور زیر سلطه امپراتوری روم قرار گرفت . بنیانگذاری کلیسای مارونی سنت رهبانی به دلیل رایج شدن این سنت در منطقه جبل لبنان شکل گرفت ، در دوران اسلامی و پس از فتح منطقه به دست اعراب مسلمان، مارونی‌ها دین و هویت فرهنگی خود را حفظ کردند. بعدتر و با پایه‌گذاری مذهب دروزی این مذهب در سراسر کشور رایج شد ولی در دوران جنگ‌های صلیبی مارونی‌ها در ارتباط با کلیسای کاتولیک و امپراتوری روم هویت خود را بازسازی کردند.

گالری تصاویر

Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image
Lebanon,لبنانs image

اطلاعات

 • 4196453 جمعیت
 • 961 کد کشور
 • Arabic زبان اصلی
 • 2 منطقه زمانی
 • جمهوری پارلمانیحکومت
 • لیره لبنانواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 10452مساحت
 • lbپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری لبنان

  هتل های لبنان

  آب و هوا

   این سرزمین با دریا احاطه شده و این کشور را در مجاورت آب‌وهوای مدیترانه‌ای قرار داده است ، هوای سواحل در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به ویژه کوهستان‌ها، زمستان‌ها با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. بخش‌های دیگر این کشور، تابستان‌های گرم و خشک دارد.

  موقعیت جغرافیایی

   سرزمینی بلند و کوهستانی در کرانه شرقی دریای مدیترانه ،موقعیت جفرافیایی لبنان را نشان می دهد. کرانه‌های لبنان ۲۵۵ کیلومتر درازا و رودخانه‌های مهم آن عاصی و لیطانی در دره سهل‌البقاع، و کلب و نیز رشته‌کوه‌های لبنان ،رشته‌کوه‌های لبنان شرقی و رشته‌کوه‌های لبنان غربی که میان این دو رشته کوه، دره سهل‌البقاع ، می باشد. این کشور خاورمیانه‌ای از غرب با دریای مدیترانه حدود ۲۲۵ مرز ساحلی و از شمال و شرق با سوریه و از جنوب با اسرائیل هم‌مرز می باشد. لبنان با سوریه ۳۷۵ کیلومتر مرز مشترک ولی مرز با اسرائیل تنها ۷۹ کیلومتر می باشد.. مزارع شبعا به قسمتی از مرز جنوبی لبنان که همچنان تحت اشغال اسرائیل است می گویند. لبنان یکی از کوچک‌ترین کشورهای دنیاست که مساحتی حدود ۱۰۴۵۲ کیلومتر مربع (۴۰۳۵ مایل مربع) دارد و از لحاظ بزرگی، رده ۱۶۶ را در بین کشورهای جهان داراست.

  سیاست

   طوائف ديني انتخاب رئيس جمهور ، رئيس مجلس انتصاب نخست وزير ، وزرا و مديران سازمانهاي دولتي ، برعهده میگیرد . رئيس جمهور از فرقه ماروني مسيحي ، رئيس مجلس شيعه و نخست وزير از ميان اهل سنت براساس ميثاق ملي غير مكتوب 1943 انتخاب مي شود. وظايف اصلي پارلمان ،قدرت قانونگذاري و نيز نظارت بر كار و سياست دولتمی ، انتخاب رئيس جمهور، بررسي و تصويب بودجه سالانه دولت، رأي اعتماد و عدم اعتماد به كابينه، اصلاحات قانون اساسي و استيضاح رئيس جمهور و وزراء می باشد.تعداد نمايندگان مجلس 128 نفر و با رأي مخفي مستقيم مردم به مدت چهار سال انتخاب مي شوند . رئيس جمهور و هيأت وزيران ، قانون اساسي لبنان و نظام قوه مجريه که دوگانه اي شدن را پذیرفت را پذيرفته را برعهده دارد. رئيس جمهور با رأي مخفي مجلس نمايندگان به مدت شش سال انتخاب مي گردد. رئيس جمهور ، وزراء را با مشورت نمايندگان مجلس منصوب و يكي از آنها را به عنوان نخست وزير که عاليترين مقام اجرايي نیز می باشد را معرفي مي كند.

  تاریخ

   کنعانی‌ها، مردمی از نژاد سامی ها نخستین ساکنان شناخته شده که به احتمال زیاد با یونانیان دادوستد داشته‌اند، و یونانیان آنان را فنیقی می‌نامیده‌اند. فنیقی‌ها قومی دریانورد و بازرگان و دولت-شهرهایی مستقل در شرق مدیترانه و مهاجرنشین‌هایی در کرانه‌های مدیترانه قلمرو آنان بود.ابتدا ، کوروش بزرگ، فنیقیه را گشود و به مدت دو سده، هخامنشیان فرمانروای این منطقه و پس از آن، اسکندر مقدونی، شهر صور (پایتخت فنیقیه) را فتح نمود. حکومت این کشور دولت‌ها و امپراتوری‌های گوناگونی از قبیل شاهنشاهان هخامنشی و ساسانی، یونانیان، امپراتوران روم و بیزانس، خلفای مسلمان، صلیبیان و امپراتوری عثمانی را تجربه کرد. لبنان برای ۴۰۰ سال در قلمرو عثمانی بود (در منطقه‌ای که سوریه بزرگ نامیده می‌شد). سال ۱۹۱۶، این مناطق به قسمتی از حاکمیت فرانسه درآمد (در طول جنگ اول جهانی). پس از جنگ جهانی اول سوریه و لبنان کنونی تحت حاکمیت فرانسه قرار گرفت.

  دین و مذهب

   بیشترین درصد ادیان این کشور مسلمان می باشد و بقیه آن را ادیان دیگر تشکیل داده اند.59٫7٪ مسلمان ،27٪ مسلمان اهل سنت ،27٪ مسلمان شیعه لبنان ،39٪ مسیحی ،21٪ مارونی ، 8٪ ارتودکس یونانی ، 5٪ دروز،5٪ کاتولیک یونانی ، 1٫3٪ پیروان ادیان دیگر

  تقصیمات کشوری

   بیش از 60سال از کوچ مردم به شهرنشینی می گذرد و بیشتر جمعیت این کشور در شهرها به ویژه در پایتخت آن بیروت و اطراف آن سکنی گزیده‌اند. این کشور دارای استان بیروت ، استان جبل لبنان ، استان شمالی لبنان ، استان بقاع ، استان نبطیه ، استان جنوبی لبنان می باشد.

  اقتصاد

   در سالهای 90-1975 به دلیل جنگ داخلی زیرساختهای اقتصادی لبنان به شدت تخریب و تولید داخلی را به نصف کاهش و موقعیت این کشور به عنوان مرکز ترانزیت کالا و بانکداری خاورمیانه متزلزل شد ولی صلح باعث شد تا دولت مرکزی بتواند کنترل را در بیروت به دست گیرد و مالیات جمع آوری کند و دسترسی به امکانات دولتی و مرزی یابد. اما اوضاع اقتصادی لبنان به دلیل ، سیستم بانکی مطلوب و کارخانجات کوچک و متوسط و پول خانواده‌ها و خدمات بانکی صادرات صنعتی و کشاورزی و کمک‌های بین‌المللی به عنوان منابع اصلی مبادلات خارجی بهبود پیدا کرد. لبنان در سال 2006 اقتصاد رشد چشگیری داشته تا حدی که دارایی‌های بانکی به بیش از 70میلیارد دلار بوده و نیز بخش جهانگردی در سال 2005 ،10% کاهش داشته و ولی بیش از 2/1 میلیون نفر جهانگرد از لبنان دیدن کردند ، اما تمامی این شرایط طولی نکشید و با جنگ لبنان- اسرائیل باعث رکود این اقتصاد شد و همچنین سرمایه گذاری در بازار به بالاترین حد خود رسیده بود که بیش از 7 میلیون دلار در پایان ژانویه 2006بود، شروع جنگ آگوست، ژوئن سال 2006منجر به خسارتهای شدیدی به اقتصاد متزلزل لبنان مخصوصا بخش جهانگردی شد. بر اساس گزارش اولیه چاپ شده از سوی وزارت دارایی در 30اوت 2006افت اقتصادی بزرگی در اثر جنگ تحمیل خواهد شد.

  ارتش و نظام

   در سال 2006 به دلیل جنگ با اسرائیل ارتش این کشور وارد کارزار شد نیروهای نظامی این کشور شامل نیروی زمینی و نیروی هوایی میباشد

  قوم و نژاد

   عربها 60٪، آسوریان و سریانیها 36٪ و ارمنیها 4٪، کردها و یهودیان 1٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند.

  گردشگری و سفر

   اغلب مردم این کشور به کشور آمریکا سفر میکنند

  تحصیلات

   نظام آموزشي دو مرحله پايه 9 سال و دبيرستان 3 سال تشكيل شده است و تافیقی از نظام آموزشي اروپايي – آمريكايي را شامل مي شود.طبق آخرين آمار ميزان 3/88 درصد از لبناني ها با سواد مي باشند. از جمله مشهورترين دانشگاه هاي اين كشور عبارتند از :الجامعه اللبنانيه (دانشگاه دولتي لبنان) ، الجامعه الاميركيه اللبنانيه (دانشگاه آمريكايي لبنان) ، جامعه القديس يوسف اليسوعيه ، جامعه بيروت العربيه (وابسته به اتحاديه كشورهاي عرب) ، الجامعه اللبنانيه الاميركيه ، جامعه هايكازيان، جامعه البلمند ، جامعه الروح القدس ، جامعه السيده اللويزه ، الجامعه الاسلاميه في لبنان.

  گردشگری و توریست

   مکانها گردشگری لبنان : آبشارهای لبنان‏ ،آثار باستانی یونانی در لبنان‏ ، آثار تاریخی لبنان ، ورزشگاه‌های لبنان‏ ، ویرانه‌ها در لبنان‏ ، جاذبه‌های گردشگری در بیروت‏ ،دریاچه‌های لبنان‏ ، رخدادهای سرگرم‌کننده در لبنان‏ ، غارهای لبنان‏ ، موزه‌های لبنان‏ ، نیایشگاه‌ها در لبنان‏ ، یادبودها و یادواره‌ها در لبنان‏

  فرهنگ

   امروزه فرهنگ و هنر این ملت در آثار موسیقی آن ظاهر شده استکه بر دیگر ملل عرب نیز تأثیر گذاشته است خوانندگان مطرح جهان عرب اغلب از لبنان می‌باشند الیسا، نوال الزغبی، هیفا وهبی، نانسی عجرم، فیروز، راغب علامه. لبنان برای هزاران سال محل عبور تمدن‌های مختلف بوده‌است. پس جای تعجب نیست که این کشور کوچک دارای فرهنگی فوق العاده غنی و زنده باشد. وجود گونه‌های بسیار قومی و مذهبی به رسوم پر بار موسیقی، آشپزی و جشنهای لبنان کمک بسیاری کرده‌است. مخصوصاً در بیروت دارای هنر غنی است و نمایش‌ها و نمایشگاه‌ها و شوهای مد و کنسرتهای زیادی در طول سال در نگارخانه‌ها، موزه‌ها، تئاترها و اماکن عمومی بر‌گزار می‌شود. جوان امروز لبنانی اگرچه ظاهری غربی و مدرن دارد و با سنت‌های خاورمیانه‌ای تفاوت دارد؛ اما به لبنان متحد همچنان وفادار است. فرهنگ جاری در لبنان تبلوری از فرهنگ چند هزار ساله فینیقی‌ها، یونانی‌ها، آشوری‌ها، ایرانی‌ها، رومی‌ها، اعراب و ترک‌های عثمانی می‌باشد و طی چند دهه اخیر فرهنگ فرانسوی نیز به این مجموعه اضافه گردیده‌است.