ورود عضویت
دهه

کشور اردن را بهتر بشناسید

پادشاهی اردن هاشمی کشوری در منطقه خاورمیانه است که در گذشته‌های دور با نام سرزمین کنعان از آن یاد می‌شد. کشور اردن در بخش غربی آسیا قرار دارد و در شرق رود اردن واقع شده است. این کشور با سوریه از بخش شمال و با عراق از بخش شمال شرقی همسایه است. از سمت شرق و جنوب نیز اردن با عربستان هم‌مرز است. نیمی از این کشور توسط صحرای عرب پوشیده شده است. بخش باختری در هلال حاصلخیز این کشور قرار دارد. واردات و صادرات بخش مهمی از سیستم اقتصادی کشور اردن محسوب می‌شود. وضعیت واردات در این کشور ۱۵ درصد رشد داشته است. صادرات کشور اردن نیز رشد ۶۱ درصد دارد. وضعیت حمل و نقل در اردن بیشتر با اتوبوس دیده می‌شود و البته تاکسی‌های شهری نیز در این کشور وجود دارد. هزینه‌هایی که برای حمل و نقل شهری مدنظر قرار می‌گیرد می‌تواند در سه درجه‌بندی قرار بگیرد. وضعیت سیستم‌های حمل و نقل اردن در سال‌های اخیر بهبود داشته که باعث افزایش کیفیت زندگی در کشور اردن شده است. شاخص رقابتی در کشور اردن نیز در حدود ۵۹.۲۹ امتیاز اعلام شده است. کشور اردن در زمینه شاخص فساد مالی و رتبه فساد مالی نیز به امتیاز ۵۷ رسیده است. وضعیت بیمه در اردن در دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم شده است. بیمه خصوصی توسط دولت ارزیابی شده است و دارای شرایط مخصوص به خود است. بیمه عمومی شامل همه افرادی که شهروند اردن بوده و از نظر هزینه بسیار ارزان قیمت است. بیمه خصوصی توسط شرکت های خصوصی ارزیابی می‌شود. فعالیت های بانکی در اردن رویکرد چندان بالایی ندارد، هنوز سرویس های بانکداری در اردن قدیمی و کاغذی است اما ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این بخش می‌تواند یک برگ برنده محسوب شود و رویکردهای مالی و اعتباری خوبی را ایجاد می‌کند. مردم کشور اردن علاقه زیادی به تئاتر دارند به طوری که زمان زیادی را برای یادگیری این هنر در نظر می گیرند براساس آموزه های اسلامی، کشیدن تصاویر انسان جایز نیست، این موضوع بسیار بر هنر این کشور تاثیر داشته است، البته در قرن بیستم و آشنایی با کشور های دیگر زمینه برای آشنایی با هنر غربی هم فراهم شد.

تصاویر کشور اردن

نرخ ارز ( امروز ) - 17:59
قیمت دلار در تهران 572,200 ریال (0.00%)
قیمت یورو در تهران 626,100 ریال (0.00%)
قیمت پوند در تهران 744,200 ریال (-0.04%)
قیمت درهم در تهران 157,140 ریال (0.00%)
قیمت لیر در تهران 17,300 ریال (0.00%)

آب و هوا در اردن

بخش زیادی از خاک این کشور را بیابان پوشانده است اما در بخش غربی آن ارتفاعات به چشم می‌خورد. و بارندگی در این کشور بسیار پایین میباشد


موقعیت جغرافیایی در اردن

این کشور از شمال با سوریه، از شمال شرق با فلسطین اشغالی، از غرب با کرانه باختری رود اردن و از جنوب و شرق با عربستان سعودی همسایه است.

پرچم اردن

سیاست در اردن

اردن یک کشور پادشاهی مشروطه است. رئیس حکومت پادشاه است. نخست وزیر رئیس دولت است. پادشاه تمامی قانون‌ها را امضا و تصویب می‌کند. دوسوم از هر دو مجلس اردن می‌توانند رای وتو پادشاه را لغو کنند. نیروهای مسلح سلطنتی و اداره کل اطلاعات اردن تحت کنترل پادشاه هستند. مجلس سنای این کشور 55کرسی دارد که نمایندگان آن را پادشاه تعیین می‌کند. دوره نمایندگی این مجلس چهار ساله است. مجلس نمایندگان یا مجلس نواب 110 کرسی دارد که نمایندگان آن با برای دوره‌ای چهار ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند.

تاریخ در اردن

در قرن شانزدهم، این منطقه به تصرف (ترکان) امپراتوری عثمانی درآمد. در جنگ جهانی اول ، بریتانیا به اعراب شورشی بر ضد حکومت عثمانی کمک کرد. در 1920، جامعه ملل منطقه شرق رود اردن ، ماوراء اردن ، را به صورت بخشی از فلسطین به بریتانیا واگذار کرد، ولی در 1923 ماوراء اردن به امیر نشینی مجزا تبدیل گشت.در 1946 این کشور به عنوان پادشاهی اردن استقلال کامل یافت و امیر عبدالله (1880 تا 1951) پادشاه آن شد. ارتش اردن در جنگ 1948 اعراب و اسرائیل با افتخار جنگید و سرزمینهای از کرانه غربی را اشغال کرد که در آوریل 1950 رسماً به اردن الحاق گشت. در 1951 عبدالله ترور شد. نوه او ملک حسین (سلطنت از 1952) در آغاز مورد تهدید تندروهایی قرار گرفت که از سوی پرزیدنت ناصر رئیس جمهور مصر تشویث میشدند. در جنگ 1967 اعراب و رژیم اشغالگر قدس، اردن کرانه غربی از جمله بخش عربی اورشلیمرا به رژیم اشغالگر قدس داد. در دهه 1970 قدرت چریکهای فلسطینی مقیم اردن موجودیت دولت اردن را به مخاطره انداخت. پس از جنگ داخلی کوتاه و خونین سپتامبر 1970 رهبری فلسطینیها از کشور گریختند. در 1988 ملک حسین ازداشتن هر گونه مسئولیت در کرانه غربی چشم پوشی کرد.


دین و مذهب در اردن

92درصد از مردم این کشور مسلمان سنی هستند. شیعیان اردن متشکل از چچن‌ها و شماری شیعه مهاجر از کشورهای عراق و لبنان هستند. حدود ۵ درصد از مردم اردن، مسیحی هستند و ۹ کرسی از مجموع کرسی‌های مجلس کشور اردن را به خود اختصاص داده‌اند. اغلب مسیحیان متعلق به کلیسای ارتدوکس یونانی (مشهور به ارتدوکس شرقی) هستند، بقیه نیز کاتولیک‌های رومی (مشهور به لاتین) و جوامع مختلف پروتستان‌ها از جمله باتپیست‌ها هستند. از دیگر فرقه‌های مذهبی رایج در اردن می‌توان به اثناعشری، دروزیان و بهاییت اشاره کرد. شایان ذکر است که در قرن ۵ قمری، فاطمیان نیز بر این کشور تسلط داشته‌اند که به نفوذ تشیع در این کشور کمک کردند اما سلجوقیان، ایوبیان و صلیبیان سبب مهاجرت شیعان از اردن به لبنان شدند. با توجه به این که بیشتر مردم اردن مسلمان هستند در این کشور برای زنان و مردان قوانینی در پوشش در نظر گرفته می‌شود از جمله اینکه آن‌ها باید لباس‌های بلند به همراه شلوارهای بلندی را بر تن کنند تا با این کار قسمت‌های مانند ساق پا و قسمت دست‌های خود را بپوشانند. در کنار این‌ها نیاز است که لباس انتخابی افراد گردن آن‌ها را هم پوشش دهد. در کشور اردن پوشیدن لباس‌های تنگ و بدن نما برای بانوان ممنوع است و باید لباس‌های آزاد و راحت بر تن کنند.

تقسیمات کشوری در اردن

از لحاظ اداری و اجرایی به 12استان تقسیم می‌شود. 1-اربد 2-بلقاء 3-جرش 4-زرقاء 5-عمان 6-عجلون 7-عقبه 8-طفیلة 9-کرک 10-مادبا 11-معان 12-مفرق

اقتصاد در اردن

این کشور منابعی از نفت و گاز دارد اما آنها را برای مصرف مردم خود استخراج می‌کند و صادرات ندارد. محصولات صادراتی این کشور شامل البسه، مواد دارویی، پتاس، کود، سبزیجات و کالاهای تولیدی کارخانه‌ای است که به کشورهای آمریکا، عراق ، هند ، امارات متحده عربی ، عربستان سعودی و سوریه صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل نفت خام، مواد اولیه نساجی، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل و کالاهای تولید شده در کارخانه است که از کشورهای عربستان سعودی، چین، آلمان، آمریکا و مصر وارد می‌شود. امنیت اقتصادی در کشور اردن در زمینه حواله نیز با رشد ۶۴ درصدی همراه بوده است. سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی در این کشور حدود ۱۷ درصد بیشتر از قبل شده است. شاخص تروریسم در کشور اردن رشد ۴.۶۳ درصد داشته است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سالانه در کشور اردن حدود ۲ اعلام شده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۰.۰۷ است. وضعیت کشور اردن در زمینه کشاورزی و ساخت و ساز به ترتیب با رشد ۳۵ و ۲۵ درصدی همراه بوده است. این کشور تولید ناخالص داخلی از معادن را ۱۷ درصد بیشتر از قبل اعلام کرده است. ارزش‌های فعلی در کشور اردن بر اساس داده‌های موجود امنیت اقتصادی کشور اردن را در وضعیت متوسط اعلام کرده‌اند. نرخ بهره بانکی در کشور اردن در ابتدا ۲.۵۰ بود که امروزه این رقم به ۹.۰۰ رسیده است. وضعیت کشور اردن در زمینه تولید صنعتی در حدود ۳۴ درصد رشد داشته است. این کشور سرعت اینترنت خود را بیشتر از قبل اعلام کرده و معتقد است که به طور کلی سیستم اقتصادی می‌تواند در برخی شرایط وابسته به اینترنت باشد. تولیدات صنعتی در کشور اردن در ماه بیش از ۲۸.۲۷ درصد اعلام شده است. این کشور در وضعیت استخراج معدن نیز رشد ۱۷۶.۸۰ درصد را داشته است و مشخص است که کشور اردن به طور کلی سیستم آسانی کسب و کار را در وضعیت ۱۱۹.۰۰ اعلام شده است.

ارتش و نظام در اردن

این کشور فاقد خدمت سربازی میباشد نیروهای نظامی ای کشور شامل پلیس محلی میباشد

قوم و نژاد در اردن

98درصد از مردم آن از نژاد عرب هستند

گردشگری و سفر در اردن

مردم این کشور یکی از سرمایه داران دنیا میباشند و به راحتی به تمام کشورها امکان سفر دارند

تحصیل در اردن

الگوی اصلی:آموزش و پرورش در اردن اردن توجه ویژه و زیادی به مسئله آموزش و پرورش مبذول داشته‌است. نظام آموزشی این کشور مطابق استانداردهای بین‌المللی است و برنامه‌های آموزش متوسطه آن در دانشگاههای جهانی پذیرفته شده‌است. آموزش و پرورش مدارس اردن را می‌توان به دو بخش تقسیم نمود: آموزش ابتدایی، که شامل ۱۰ سال تحصیل در مدرسه‌است. تمامی شهروندان اردنی ملزم به گذراندن این دوره ده ساله هستند. آموزش متوسطه، که شامل دو سال تحصیل در مدرسه برای دانش آموزانی است که دوره ابتدایی 10ساله را پشت سر گذارده‌اند.

فرهنگ در اردن

این کشور یکی از ابر قدرت ها در حوزه موسیقی میباشد که ریشه در فرهنگ و تاریخ این کشور دارد. مردم اردن بسیار تأکید به احترام گذاشتن دارند و احترام به کوچکتر از خود را نیز یک اصل مهم می‌دانند. در کشور اردن افراد حق ندارند همدیگر را به الفاظ نادرست صدا کنند. سطح فرهنگ عمومی و تحصیلات دانشگاهی در اردن چشمگیر است؛ مردم اردن به تحصیلات عالی و دانشگاهی اهمیت زیادی می‌دهند به طوری که بیش از ۸۰ درصد آن‌ها باسواد هستند. مردم کشور اردن مردمانی آرام هستند و به طورکلی به دنبال حاشیه و جنگ و جدال نیستند. در فرهنگ اردن نباید با کفش وارد خانه فردی شوید، این کار بسیار ناپسند است. اردنی‌ها معمولا درونگرا و محافظه کار هستند با این حال بسیار مهمان نوازند، هنگامی که شخصی به خانه‌ی آن‌ها دعوت می‌شود انتظار نمی‌رود که چیزی با خود بیاورد اما انتظار می‌رود که همه‌ی خوراکی‌ها را بخورد. مردم اردن معمولا در برخورد‌های شخصی، مودب و رسمی هستند. زنان مطلقه در این کشور پس از طلاق، به دلیل دید بد جامعه به آن‌ها اغلب نمی‌توانند مجددا ازدواج کنند. هنوز هم در این کشور مردان جایگاه بالاتری از زنان دارند و به فرزندان پسر اهمیت بیشتری داده می‌شود ارزش‌های سنتی برای اردنی‌ها بسیار مهم است. در اردن بسیاری از هنر ها از جمله هنر های معاصر و صنایع دستی سنتی از جمله سفالگری، جواهرسازی نقره و طلا، صنایع شیشه و بافندگی وجود دارد.

گردشگری و توریست در اردن

گردشگری یکی از بخش‌های بیسار مهم اقتصاد اردن است. جغرافیای این سرزمین و ثبات و آرامش سیاسی آن- در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه اطراف آن- باعث شده‌است تا اردن به موقعیت فعلی خود از لحاظ جاذبه گردشگری دست یابد. فعالیتهای اصلی گردشگری در اردن شامل بازدید از مکانهای تاریخی بی شمار و مکانهای طبیعی بکر و مشاهده جاذبه‌های فرهنگی و مذهبی و سنتهای اردنی است. معروفترین جاذبه‌های گردشگری اردن شامل موارد زیر است پترا در معان، که مرکز نباتی‌ها است، شهری کامل است که در دل کوه آن را تراشیده‌اند. صخره‌های آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودی این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جای گرفته‌است. در داخل شهرهای نیز بناهای بسیاری وجود دارد که تمام آنها (به استثنای ۲ مورد) از سنگ تراشیده شده‌اند، از جمله خزانه‌داری اردن که هم اکنون سازمان عجایب هفت‌گانه جدید آن را به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت‌گانه جدید جهان انتخاب کرده‌است. ام قیس شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای روم باستان هلنی است، قرار گرفته‌است. عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است. جراش، که به خاطر معماری رومی باستانی اش، ازقبیل ستونها و تاقهایش معروف است. امان که تماشاخانه رومی اردن و چند موزه دیگر در آن جای گرفته‌اند. ال کرک که کاخ ال-کراک که کاخی مهم ومتعلق به زمان صلاح الدین است در آن قرار دارد. جاذبه هاب گردشگری مذهبی مدابع، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده‌است.

آژانس هواپیمایی

شرایط ویزای کشور اردن

اطلاعات ویزا برای کشوراردن در حال تکمیل شدن میباشد.

جاذبه‌های کشور اردن

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور اردن

جمعیت اردن


11,484,805

کد کشور اردن


962

زبان اصلی اردن


عربی

منطقه زمانی اردن


3

حکومت اردن


پادشاهی

واحدپولی اردن


دینار اردن

سمت رانندگی اردن


راست

ولتاژبرق اردن


220

مساحت اردن


89,342

پسوند اینترنتی اردن


jo

تعداد استانهای اردن


14

تعداد شهرهای اردن


25

تعداد هتل های اردن


552

تعداد فرودگاه ها اردن


2

تعداد جاذبه های اردن


1

تعداد دانشگاه‌ها اردن


13

پایتخت اردن


امان

هتل
ویزا