اردن

خاور میانه
جمعیت 307,470

Jordan

Middle East

درباره کشوراردن در قاره خاور میانه

flag

پادشاهی اردن هاشمی کشوری در منطقه خاورمیانه است که در گذشته‌های دور با نام سرزمین کنعان از آن یاد می‌شد.

گالری تصاویر

Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image
Jordan,اردنs image

اطلاعات

 • ,307470 جمعیت
 • 00962 کد کشور
 • Arabic زبان اصلی
 • -6 منطقه زمانی
 • پادشاهی حکومت
 • دینار اردنواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 92300 کیلومتر مربعمساحت
 • joپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری اردن

هتل های اردن

آب و هوا

  بخش زیادی از خاک این کشور را بیابان پوشانده است اما در بخش غربی آن ارتفاعات به چشم می‌خورد. و بارندگی در این کشور بسیار پایین میباشد

موقعیت جغرافیایی

  این کشور از شمال با سوریه، از شمال شرق با فلسطین اشغالی، از غرب با کرانه باختری رود اردن و از جنوب و شرق با عربستان سعودی همسایه است.

سیاست

  اردن یک کشور پادشاهی مشروطه است. رئیس حکومت پادشاه است. نخست وزیر رئیس دولت است. پادشاه تمامی قانون‌ها را امضا و تصویب می‌کند. دوسوم از هر دو مجلس اردن می‌توانند رای وتو پادشاه را لغو کنند. نیروهای مسلح سلطنتی و اداره کل اطلاعات اردن تحت کنترل پادشاه هستند. مجلس سنای این کشور 55کرسی دارد که نمایندگان آن را پادشاه تعیین می‌کند. دوره نمایندگی این مجلس چهار ساله است. مجلس نمایندگان یا مجلس نواب 110 کرسی دارد که نمایندگان آن با برای دوره‌ای چهار ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند.

تاریخ

  در قرن شانزدهم، این منطقه به تصرف (ترکان) امپراتوری عثمانی درآمد. در جنگ جهانی اول ، بریتانیا به اعراب شورشی بر ضد حکومت عثمانی کمک کرد. در 1920، جامعه ملل منطقه شرق رود اردن ، ماوراء اردن ، را به صورت بخشی از فلسطین به بریتانیا واگذار کرد، ولی در 1923 ماوراء اردن به امیر نشینی مجزا تبدیل گشت.در 1946 این کشور به عنوان پادشاهی اردن استقلال کامل یافت و امیر عبدالله (1880 تا 1951) پادشاه آن شد. ارتش اردن در جنگ 1948 اعراب و اسرائیل با افتخار جنگید و سرزمینهای از کرانه غربی را اشغال کرد که در آوریل 1950 رسماً به اردن الحاق گشت. در 1951 عبدالله ترور شد. نوه او ملک حسین (سلطنت از 1952) در آغاز مورد تهدید تندروهایی قرار گرفت که از سوی پرزیدنت ناصر رئیس جمهور مصر تشویث میشدند. در جنگ 1967 اعراب و رژیم اشغالگر قدس، اردن کرانه غربی از جمله بخش عربی اورشلیمرا به رژیم اشغالگر قدس داد. در دهه 1970 قدرت چریکهای فلسطینی مقیم اردن موجودیت دولت اردن را به مخاطره انداخت. پس از جنگ داخلی کوتاه و خونین سپتامبر 1970 رهبری فلسطینیها از کشور گریختند. در 1988 ملک حسین ازداشتن هر گونه مسئولیت در کرانه غربی چشم پوشی کرد.

دین و مذهب

  92درصد از مردم این کشور مسلمان سنی هستند.

تقصیمات کشوری

  از لحاظ اداری و اجرایی به 12استان تقسیم می‌شود. 1-اربد 2-بلقاء 3-جرش 4-زرقاء 5-عمان 6-عجلون 7-عقبه 8-طفیلة 9-کرک 10-مادبا 11-معان 12-مفرق

اقتصاد

  این کشور منابعی از نفت و گاز دارد اما آنها را برای مصرف مردم خود استخراج می‌کند و صادرات ندارد. محصولات صادراتی این کشور شامل البسه، مواد دارویی، پتاس، کود، سبزیجات و کالاهای تولیدی کارخانه‌ای است که به کشورهای آمریکا، عراق ، هند ، امارات متحده عربی ، عربستان سعودی و سوریه صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل نفت خام، مواد اولیه نساجی، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل و کالاهای تولید شده در کارخانه است که از کشورهای عربستان سعودی، چین، آلمان، آمریکا و مصر وارد می‌شود.

ارتش و نظام

  این کشور فاقد خدمت سربازی میباشد نیروهای نظامی ای کشور شامل پلیس محلی میباشد

قوم و نژاد

  98درصد از مردم آن از نژاد عرب هستند

گردشگری و سفر

  مردم این کشور یکی از سرمایه داران دنیا میباشند و به راحتی به تمام کشورها امکان سفر دارند

تحصیلات

  الگوی اصلی:آموزش و پرورش در اردن اردن توجه ویژه و زیادی به مسئله آموزش و پرورش مبذول داشته‌است. نظام آموزشی این کشور مطابق استانداردهای بین‌المللی است و برنامه‌های آموزش متوسطه آن در دانشگاههای جهانی پذیرفته شده‌است. آموزش و پرورش مدارس اردن را می‌توان به دو بخش تقسیم نمود: آموزش ابتدایی، که شامل ۱۰ سال تحصیل در مدرسه‌است. تمامی شهروندان اردنی ملزم به گذراندن این دوره ده ساله هستند. آموزش متوسطه، که شامل دو سال تحصیل در مدرسه برای دانش آموزانی است که دوره ابتدایی 10ساله را پشت سر گذارده‌اند.

گردشگری و توریست

  گردشگری یکی از بخش‌های بیسار مهم اقتصاد اردن است. جغرافیای این سرزمین و ثبات و آرامش سیاسی آن- در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه اطراف آن- باعث شده‌است تا اردن به موقعیت فعلی خود از لحاظ جاذبه گردشگری دست یابد. فعالیتهای اصلی گردشگری در اردن شامل بازدید از مکانهای تاریخی بی شمار و مکانهای طبیعی بکر و مشاهده جاذبه‌های فرهنگی و مذهبی و سنتهای اردنی است. معروفترین جاذبه‌های گردشگری اردن شامل موارد زیر است پترا در معان، که مرکز نباتی‌ها است، شهری کامل است که در دل کوه آن را تراشیده‌اند. صخره‌های آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودی این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جای گرفته‌است. در داخل شهرهای نیز بناهای بسیاری وجود دارد که تمام آنها (به استثنای ۲ مورد) از سنگ تراشیده شده‌اند، از جمله خزانه‌داری اردن که هم اکنون سازمان عجایب هفت‌گانه جدید آن را به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت‌گانه جدید جهان انتخاب کرده‌است. ام قیس شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای روم باستان هلنی است، قرار گرفته‌است. عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است. جراش، که به خاطر معماری رومی باستانی اش، ازقبیل ستونها و تاقهایش معروف است. امان که تماشاخانه رومی اردن و چند موزه دیگر در آن جای گرفته‌اند. ال کرک که کاخ ال-کراک که کاخی مهم ومتعلق به زمان صلاح الدین است در آن قرار دارد. جاذبه هاب گردشگری مذهبی مدابع، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده‌است.

فرهنگ

  این کشور یکی از ابر قدرت ها در حوزه موسیقی میباشد که ریشه در فرهنگ و تاریخ این کشور دارد