لیتوانی

اروپا
جمعیت 3,500,400

Lithuania

Europe

درباره کشورلیتوانی در قاره اروپا

flag

جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست که همانند همسایگانش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه 90تشکیل شد.

گالری تصاویر

Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image
Lithuania,لیتوانیs image

اطلاعات

 • 3500400 جمعیت
 • 00370 کد کشور
 • German زبان اصلی
 • -6 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • یوروواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 65200 کیلومتر مربعمساحت
 • ltپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری لیتوانی

  هتل های لیتوانی

  آب و هوا

   آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است. در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

  موقعیت جغرافیایی

   لیتوانی از شمال با لتونی، از جنوب شرقی با بلاروس و از جنوب غربی با لهستان و روسیه همسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد.

  سیاست

   نوع حکومت لیتوانی جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری می‌باشد. در لیتوانی رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای 5 ساله انتخاب می‌شود. پست رئیس جمهوری بیشتر تشریفاتی است و رئیس‌جمهور مسئول سیاست‌های خارجی کشور است. نخست وزیر قدرت اجرایی را در دست دارد، او رئیس کابینه دولت و از سوی مجلس انتخاب می‌شود. مجلس لیتوانی ۱۴۱ کرسی دارد که برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

  تاریخ

   نخستین مردمان پس از آب شدن یخ‌های دوران یخبندان یعنی در دوره هزاره دهم پیش از میلاد در منطقه لیتوانی ساکن شدند. مردم هندواروپایی آغازین در هزاره‌های سوم و دوم پیش از میلاد به لیتوانی رسیده و با ساکنان پیشین آن درآمیخته و قبایل گوناگون بالتیکی را به‌وجود آوردند. نام لیتوانی برای نخستین بار در سال 1009میلادی در یک سند تاریخی آلمانی به نام «سالنامه کوئدلین‌بورگ» یاد شده‌است لیتوانی و لهستان در سال 2004 پیمان کرووس را امضا نمودند. در نتیجه دوک بزرگ یوگایلا با شاهزاده خانم لهستانی ازدواج کرد و شاه لهستان شد. وی متعهد شد که ملت لیتوانی را مسیحی نماید. در خلال سده 14میلادی دوک‌نشین اعظم لیتوانی شامل کشورهای امروزی بلاروس، اوکراین و بخش‌هایی از لهستان و روسیه می‌شد و بزرگ‌ترین کشور اروپا به شمار آمد. این دوک‌نشین بعدها تکه‌تکه شد و بیشتر سرزمین آن به امپراتوری روسیه ضمیمه شد. در سال 1569لیتوانی و لهستان اتحادیه لوبلین را به وجود آوردند با اتحاد با یکدیگر یک جمهوری همسود را به وجود آوردند که تا سال 1795پایدار ماند. پس از پایان جنگ جهانی یکم، در تاریخ 16فوریه 1918قرارنامه استقلال لیتوانی به امضا رسید و در آن برپایی دوباره یک کشور مستقل در این سرزمین اعلام شد. از سال 1940لیتوانی نخست از سوی اتحاد شوروی و سپس از سوی آلمان نازی به اشغال درآمد. با نزدیک شدن پایان جنگ جهانی دوم در سال 1944و واپس‌نشینی آلمان‌ها، شوروی لیتوانی را اشغال کرد. از آن پس، کشور لیتوانی با نام جمهوری سوسیالیستی لیتوانی شوروی، یکی از جمهوری‌های شوروی شد. در 11مارس 1990، لیتوانی نخستین جمهوری اتحاد شوروی بود که اعلام استقلال کرد.

  دین و مذهب

   مذهب مردم این کشور مسیحیت بر پایه کاتولیک رومی میباشد

  تقصیمات کشوری

   این کشور شامل 10 استان میباشد 1-ویلنیوس 2-کاوناس 3-کلایپدا کلایپدا 4-شیاولیای 5-پانه‌وژیش 6-آلیتوس 7-ماریام‌پوله 8-ماژی‌کیای 9-یانووا 10-اوتنا

  اقتصاد

   مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سال‌های گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می‌دهند. محصولات صادراتی این کشور شامل مواد معدنی، منسوجات و پوشاک، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، چوب و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، استونی، لهستان، هلندسوئد، انگلیس، آمریکا ، دانمارک و فرانسه صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، منسوجات و پوشاک و فلزات است که از کشورهای روسیه، آلمان، لهستان و لتونی وارد می‌شود.

  ارتش و نظام

   نیروی نظامی این کشور شامل ارتش و نیروی زمینی و نیروی هوایی و نیروی دریایی میباشد

  قوم و نژاد

   در لیتوانی چهار گروه از مردمان لیتوانیایی زندگی می‌کنند که عبارتند از "اوکشتای‌چیای" ساکن منطقه شمال لیتوانی، "ژمای‌چیای" ساکن غرب لیتوانی، "زوکای" ساکن جنوب شرق لیتوانی و گروه کوچک "سووال‌کیای" که بیشتر در منطقه جنوب غرب لیتوانی زندگی می‌کنند.

  گردشگری و سفر

   مردم این کشور به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا و قرار داشتن در ناحیه شینگن به راحتی به تمام کشورهای حوزه شینگن میتوانند سفر کنند

  تحصیلات

   تحصیل در این کشور از سن 6 تا 15 سال اجباری میباشد

  گردشگری و توریست

   به دلیل تاریخی بودن این کشور و دارا بودن اماکن تاریخی گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب میکند

  فرهنگ

   ورزش بسکتبال از جایگاه بالایی در این کشور برخوردار است که نماد آن هم تیم ورزشی معروف لیتوانی در دوره کمونیستی به نام تیم ژالگیریس می‌باشد. "کریستیان دون لایتیس" نویسنده و ادیب معروف لیتوانیایی قرن هفدهم است و کتاب وی به نام "سال" (Metai) که در آن چهار فصل سال و همچنین نحوه زندگی مردم مناطق روستایی را بیان شده یکی از متون ادبی مهم لیتوانی به شمار می‌رود. نمایندگان ادبیات سده بیستم لیتوانی یوزاس توماس-وایژگانتاس، آنتاناس ویه‌نولیس، برنارداس برازدژیونیس، ویتاوتاس ماچرنیس، و یوستیناس مارکین‌کویچیوس هستند. از کارگردانان نام‌آور هنر تئاتر در لیتوانی می‌توان "اوسکاراس کوروشونوواس" را نام برد موسیقی سنتی لیتوانی ریشه‌ای کهن دارد و به بازمانده‌های دوران پیش از مسیحیت و کهن‌تر از آن در آن بجا مانده‌است. امروزه همسرایی به صورت گروه کر در لیتوانی از اهمیت زیادی برخوردار است. موزه هنر لیتوانی که در سال 1933بنیاد شده بزرگ‌ترین موزه این کشور است. از دیگر موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان به موزه کهربای پالانگا اشاره کرد. مردم لیتوانی دارای فرهنگی سنتی هستند و بیش از 35نوع ورزش و رقص محلی در شهرهای مختلف لیتوانی وجود دارد که نمایانگر ایین و سنن مردم لیتوانی است.