لتونی

اروپا
جمعیت 2,270,700

Latvia

Europe

درباره کشورلتونی در قاره اروپا

flag

جمهوری لتونی یکی از کشورهای شمال اروپا است که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه 90، بخشی از این کشور بود.

گالری تصاویر

Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image
Latvia,لتونیs image

اطلاعات

 • 2270700 جمعیت
 • 2004 کد کشور
 • Latin زبان اصلی
 • 2 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • لتواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 64589 کیلومتر مربعمساحت
 • lvپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری لتونی

  هتل های لتونی

  آب و هوا

   آب و هوای این کشور به دلیل قرار گرفتن در حوزه دریای بالتیک آب و هوایی مرطوب همراه با بارش باران در پاییز و زمستان میباشد

  موقعیت جغرافیایی

   توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوبشرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است.

  سیاست

   رئیس جمهور در این کشور قدرت اجرایی چندانی ندارد و بیشتر مسئولیت‌ها به عهده مجلس و نخست‌وزیر است. مجلس لتونی 100 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. همین نمایندگان رئیس جمهور را با رای‌گیری برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند. رئیس جمهور نخست‌وزیر را معرفی می‌کند و این دو نفر اعضای کابینه را. کابینه باید از مجلس رای اعتماد بگیرد.

  تاریخ

   نیاکان هندواروپایی مردم لتونیایی در حدود آغاز هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک سکونت گزیدند. این مردم بعدها مسیرهایی تجاری را با روم و بیزانس باز کردند که از آن برای صادرات کهربا که در محل یافت می‌شد و وارد کردن فلزات قیمتی استفاده می‌کردند. در سال 900پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن‌ها کورونی‌ها، لاتگالی‌ها، سلونی‌ها، و سمیگالی‌ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده‌است. در آن زمان یک طایفه فنلاندی‌زبان به نام لیوونی نیز در بخشی از خاک لتونی امروزی سکونت داشت. اگرچه مردم محلی قرن‌ها در تماس با جهان خارج بودند اما یکپارچگی فرهنگی آنان با بقیه جامعه اروپایی بیشتر در سده دوازدهم روی داد. نخستین مبلغان مسیحی که از سوی پاپ فرستاده شده‌بودند به دنبال گرواندن مردم این ناحیه به مسیحیت با قایق‌های خود در مسیر رودخانه داوگاوا حرکت کردند اما گروش مردم محل به دین جدید به آسانی صورت نگرفت و در برابر آن مقاومت شد. در دوره‌های بعد صلیبیون آلمانی به لتونی فرستاده شدند تا با زور اسلحه مردم را به پذیرش مسیحیت وادار کنند. در اوایل سده سیزدهم آلمانی‌ها در بخش بزرگی از لتونی کنونی فرمانروایی می‌کردند. این مناطق تسخیرشده همراه با منطقه جنوب استونی یکی از ممالک صلیبی را تشکیل می‌دادند که ترا ماریانا (سرزمین مریم) یا لیوونیا نام گرفته بود. در سال 1282ریگا، و بعداً شهرهای کسیس، لیمباژی، کوکنسه، و والمیه‌را به اتحادیه تجاری گروهی از شهرهای شمال اروپا که اتحادیه هانزا نام داشت پیوستند. ریگا به مرور تبدیل به یکی از نقاط مهم در بازرگانی شرق و غرب شد و تماس فرهنگی نزدیکی با اروپای غربی پیدا کرد. سده‌های شانزده، هفده، و هیجده دگرگونی‌های بزرگی را برای ساکنان لتونی در پی داشت، از جمله دوران اصلاحات، فروپاشی دولت لیوونی، و سپس تقسیم شدن قلمرو لتونی میان قدرت‌های خارجی. جمهوری سوسیالیستی لتونی شوروی در سال 1940، پس از اشغال آن توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی و ضمیمه‌شدن آن به خاک این کشور تشکیل شد. بین سال‌های 1941تا 1944و در طی جنگ جهانی دوم، این جمهوری توسط ارتش آلمان اشغال شد. اما پس از عقب‌نشینی آلمان‌ها، دوباره تحت سلطهٔ اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت.پارلمان لتونی، در 4مه 1990استقلال لتونی را از اتجاد جماهیر شوروی تصویب کرد. استقلال کامل این جمهوری در تاریخ 21اوت 1991روی داد.

  دین و مذهب

   بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند.

  تقصیمات کشوری

   لتونی استان به معنای رایج در دیگر کشورها ندارد به 10«شهر جمهوری» تقسیم شده‌است. این 10شهر عبارتند از 1-داوگاوپیلس، 2-یکاب‌پیلس، 3-یلگاوا، 4-یورمالا 5-ویدزمه 6-لیه‌پایا 7-رزکنه، 8-ریگا، 9-والمیه‌را 10-ونتس‌پیلس.

  اقتصاد

   محصولات صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که از کشورهای لیتوانی ،استونی، روسیه، آلمان، انگلیس ، سوئد و دانمارک صادر می‌شود. واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است که از کشورهای آلمان، لیتو، روسیه ، استونی، لهستان، فنلاند، سوئدو بلاروس وارد می‌شود.

  ارتش و نظام

   نیروی نظامی این کشور شامل نیروی هوایی و نیروی زمینی و نیروی دریایی میباشد

  قوم و نژاد

   جمعیت این کشور مخلوطی از قوم‌های مختلف اتحاد جماهیر شوروی سابق است و نزدیکی زیادی با کشور لیتوانی دارد.

  گردشگری و سفر

   مردم این کشور بیشتر به کشورهای حوزه دریای بالتیک سفر میکنند و اماکن گردشگری این کشورها استفاده میکنند

  تحصیلات

   سن تحصیل اجباری در این کشور 6 سال تا 13 سال میباشد و نظام آموزشی این کشور یک نظام آموزشی قانون مند میباشد دانشگاه های این کشور در رشته های مهندسی و هنر در بین کشور های اروپایی زبانزد میباشد

  گردشگری و توریست

   به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا از موقیعت مناسبی برای گردشگری برخوردار است و سالانه هزاران گردشگر از اماکن تفریحی و کلیساهای بسیار زیبای این کشور دیدن میکنند

  فرهنگ

   پیشینه فولکلور لتونیایی به‌ویژه رقص و آوازهای محلی به بیش از هزار سال پیش می‌رسدو بیش از 1٫2 میلیون متن و 30هزار تصنیف از آوازهای محلی شناسایی شده‌است.اجرای نمایش‌های تئاتر و موسیقی کر و موسیقی کلاسیک از هنرهای محبوب در این کشور هستند.