ورود عضویت
دهه

کشور کوزوو را بهتر بشناسید

کوزوو یک کشور کوهستانی در جنوب شبه‌جزیره بالکان است که از سال 2008 به عنوان یک کشور مستقل به حیات اقتصادی و سیاسی پیوست. پایتخت این کشور پراگراد است. کوزوو با جمهوری صربستان همسایه است و دارای جمعیتی متنوع از نظر قومیتی است که شامل اغلبیت آلبانیایی‌ها و اقلیت‌هایی چون صرب‌ها، ترک‌ها و روم‌ها می‌شود. زبان رسمی کوزوو، زبان آلبانیایی است و اکثریت مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. اقتصاد کوزوو بیشتر بر اساس کشاورزی و صنعت‌های کوچک متمرکز است. کوزوو دارای میراث فرهنگی و تاریخی غنی است که در آن شامل مساجد، کلیساها و قلعه‌های تاریخی وجود دارد. این کشور همچنین برخی مناطق طبیعی زیبا و چشم‌نواز مانند کوهستان‌ها و دریاچه‌ها را نیز در خود جای داده است. این کشور به آب دسترسی ندارد. دور تا دور این کشور رشته کوه‌های پوشیده شده از انبوه درختان جنگلی دیده می‎شود. وضعیت نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سالانه در کشور کوزوو در ابتدا ۴.۲۰ درصد بوده است این رقم امروزه در وضعیت ۴.۱۰ درصد ارزیابی شده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی در کشور کوزوو نیز ۷.۹۰ میلیارد دلار آمریکا گزارش شده است؛ البته که وضعیت تولید ناخالص داخلی در این کشور در رده‌بندی‌های اقتصادی ارزیابی می‌‎شود. وضعیت تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت در این کشور ۶۶۵۸.۶۰ میلیون یورو گزارش شدهو تولید ناخالص داخلی سرانه در این کشور ۴۱۹۳.۶۰ دلار اعلام شده است. کشور کوزوو دارای منابع طبیعی زیادی است و اقتصاد این کشور وابستگی شدیدی به منابع طبیعی دارد به طوری که اگر منابع طبیعی این کشور نباشد، به طور کلی نمی‎تواند شرایط اقتصادی خوبی برای آن در نظر داشت. در کشور کوزوو ذخایر عظیمی از سرب و نقره دیده می‎‌شود.

تصاویر کشور کوزوو

نرخ ارز ( امروز ) - 19:59
قیمت دلار در تهران 576,730 ریال (0.03%)
قیمت یورو در تهران 635,500 ریال (-0.02%)
قیمت پوند در تهران 758,100 ریال (-0.01%)
قیمت درهم در تهران 157,850 ریال (-0.03%)
قیمت لیر در تهران 17,600 ریال (0.00%)

آب و هوا در کوزوو

کوزوو دارای آب و هوای نیمه مدیترانه‌ای است که در تابستان‌ها گرم و خشک و در زمستان‌ها معتدل و مرطوب است. در تابستان‌ها دما معمولاً بالای 30 درجه سانتیگراد می‌رسد و بارش بسیار کم است. این شرایط هوا مناسب برای فعالیت‌های خارجی و توریسم می‌باشد. در زمستان‌ها دما معمولاً در حدود 0 تا 10 درجه سانتیگراد است و بارش بیشتر اتفاق می‌افتد. این فصل نیز برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی و تفریحات در کوهستان مناسب است.


موقعیت جغرافیایی در کوزوو

کوزوو در قلب شبه‌جزیره بالکان واقع شده و محدوده‌ای از آن را کوهستان‌های آلبانی احاطه می‌کنند. این کشور با مرزهای صربستان، آلبانی، مونته‌نگرو و مقدونیه همسایه است. واحدی از تاریخ و فرهنگ بالکان، کوزوو دسترسی آسان به سواحل آدریاتیک و یونان را دارد. این موقعیت جغرافیایی از لحاظ تاریخی و فرهنگی کشور را به ارث می‌برد و به ارتباطات اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورهای منطقه کمک می‌کند.

پرچم کوزوو

سیاست در کوزوو

کوزوو یک جمهوری پارلمانی است که در آن رئیس‌جمهور به عنوان رهبر اجرایی کشور و رئیس‌جمهوری به عنوان نماینده اساسی دولت انتخاب می‌شود. در سال ۲۰۰۱ شورای موقت منطقه خودمختار کشور کوزوو آغاز به کار کرد و سازمان ملل نیز نظارت خود را بر روی حکومت موقت شکل داد. مسئولیت‌های این کشور در شورای موقت در وضعیت تفویض قرار گرفت. در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ جلسات تااوبی صورت می‎گیرد که مشخص می‎سازد اقلیت‌های مذهبی در کشور کوزوو چه گروهی هستند. قانونگذاری در این کشور توسط قوه مجلسی صورت می‌گیرد که اعضای آن توسط مردم به مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. کوزوو پس از اعلام استقلال در سال ۲۰۰۸، به تدریج سیستم دموکراتیک خود را توسعه داده و در مسیر تقویت نظامی و اقتصادی قرار گرفته است. هنوز هم در ساختار سیاسی کشور صربستان دیده می‎‌شود که کشور کوزوو به رسمیت شناخته نشده و البته که کسی دلیل اصلی آن را نمی‎‌داند. آمریکا اولین کشور دنیا بود که توانسته هیئت دیپلماتیک را به کشور کوزوو اعزام نماید. وضعیت حکومت سیاسی در این کشور براساس مجلس‌های چند حزبی ارزیابی شده است و البته که اقلیت‌های مذهبی در این زمینه اهمیت زیادی دارند. ساختار سیاسی کشور کوزوو در سال‌های اخیر با درصد کمی‎ تغییر همراه بوده است.

تاریخ در کوزوو

تاریخ کوزوو باستان تاکنون پر از وقایع مهم و تاثیرگذار است. این سرزمین در طول تاریخ با امپراتوری‌ها و امتداد‌های مختلف در تماس بوده است. در قرون وسطی، کوزوو تحت حکومت امپراتوری‌های مختلفی مانند امپراتوری بیزانس و صرب بوده است. پس از جنگ جهانی دوم، این ناحیه به عنوان یکی از ایالات سابق یوگسلاوی به شهرت رسید. در دهه 1990 و 2000، پس از نزاعات و جنگ‌های منطقه‌ای، کوزوو به عنوان یک کشور مستقل در سال 2008 تشخیص شد.


دین و مذهب در کوزوو

95.6% اسلام 3.7 درصد مسیحیت 0.1٪ بدون دین 0.1٪ دیگران 0.1٪ ذکر نشده است

تقسیمات کشوری در کوزوو

کوزوو به ۳۸ شهر و ۱۰۲ پاره‌استان تقسیم می‌شود. پایتخت این کشور پراگراد است که در شمال شرقی واقع شده و بزرگ‌ترین شهر آن به نام پریشتینا است. هر پاره از کوزوو به عنوان یک واحد اداری مستقل عمل می‌کند که شامل شورای محلی و واحد‌های دیگر اجرایی است.

اقتصاد در کوزوو

اقتصاد کوزوو از مزیت‌هایی نظیر معادن (مخصوصاً معدن نیکل) و کشاورزی بهره می‌برد. همچنین صنایع مرتبط با فرآوری مواد معدنی و تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کنند. در سال‌های اخیر، کوزوو نیز توسعهٔ بخش‌هایی مانند خدمات، توریسم و صنعت خرده‌فروشی را تجربه کرده است. هرچند که کوزوو هنوز با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی مواجه است، اما تلاش‌های برای اصلاحات و توسعه ادامه دارد. کشور کوزوو یکی از کشورهای مربوط به صربستان است که از سال های گذشته تا به امروز بارها و بارها در مورد مستقل بودن یا نبودن این منطقه صحبت شده است. کشور کوزوو از صربستان استقلال یافته است هرچند که خود کشور صربستان این موضوع را به صورت کامل تأیید نمی‎کند. کشور کوزوو دارای منابع طبیعی زیادی است و اقتصاد این کشور وابستگی شدیدی به منابع طبیعی دارد به طوری که اگر منابع طبیعی این کشور نباشد، به طور کلی نمی‎تواند شرایط اقتصادی خوبی برای آن در نظر داشت. در کشور کوزوو ذخایر عظیمی از سرب و نقره دیده می‎شود و به طوری که در سال های اخیر صادرات کبالت از سوی کشور کوزوو به سایر کشورها بسیار زیاد دیده شده است، در این کشور مس و آهن نیز وجود دارد و اوضاع اقتصادی این کشور تا حد زیادی وابسته به کبالت و مس و آهن ارزیابی شده است. واحد پول کشور کوزوو یورو است. از مهمترین صادرات کشور کوزوو انواع فلزات و تولیدات چرمی و ماشین آلات است. البته که فضای اقتصادی کشور کوزوو روز به روز غنی‌تر می‎شود و تولیدات چرمی بخش مهمی از اقتصاد به شمار می‌آیند.

ارتش و نظام در کوزوو

نظام کوزوو به عنوان یک جمهوری پارلمانی عمل می‌کند و ارتش این کشور تحت نظارت و کنترل قانونی دولت قرار دارد. پس از استقلال کوزوو در سال 2008، کشور در تلاش برای ایجاد نظامی پایدار و ارتقاء امنیت داخلی قرار گرفت. این نظام در حفاظت از مرزها و امنیت ملی نقش دارد و همچنین در عملیات همکاری با ناتو و نیروهای بین‌المللی در نواحی مختلف جهان شرکت می‌کند.

قوم و نژاد در کوزوو

92 درصد آلبانیایی 4 درصد صرب ها 2 درصد به بوسنی 1% ترک 1٪ رومی

گردشگری و سفر در کوزوو

سفر به کوزوو برای گردشگران خارجی از سال به سال جذاب‌تر می‌شود. این کشور میزبانی از هتل‌ها و امکانات اقامتی متنوعی دارد که گردشگران می‌توانند در آنها اقامت کنند. همچنین، شبکه حمل و نقل عمومی در کوزوو بهبود یافته و سفر در داخل کشور آسان‌تر شده است. برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم محلی، می‌توانید با مردم مهمان‌نواز کوزوو در تعامل بیشتر شوید و از تجربه‌های گردشگری فراموش‌نشدنی لذت ببرید.

تحصیل در کوزوو

سیستم آموزشی کوزوو شامل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی متعددی است که به دانشجویان امکان تحصیل در رشته‌های مختلف را فراهم می‌کنند. آموزش عالی در این کشور به تدریج در حال توسعه است و دانشجوهای داخلی و خارجی می‌توانند از فرصت‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر کوزوو بهره‌برند. تحصیلات ابتدایی در کشور کوزوو از سن 6 سالگی آغاز می‎شود، به طور کلی تحصیل در این کشور طی دو دوره 4 ساله ارزیابی می‎شود. در این کشور چندین نوع برنامه های آموزشی رویت شده است برای دوره های 4 الی 6 ساله است. در مدارس متوسطه آموزشی این کشور یک سری دروس و آموزش های عمومی‎بین 4 الی 8 سال نیز ارائه می‎شود. به طور کلی مدارس متوسطه حرفه ای در این کشور در دسته بندی های انسانی و فنی و کشاورزی ارزیابی می‎شود. آموزش های عمومی‎پس از 4 سال اول دوره های فنی را در پیش می‏گیرد. تحصیل در کالج های این کشور به طور کلی 3 سال و حداکثر 4 سال است. دوره لیسانس در کشور کوزوو یک دوره 4 ساله است، در این دوره شخص باید نمرات دوره دیپلم و همینطور نمره حاصل از شرکت در کنکور یا آزمون ورودی را ارائه دهد. بسیاری از دانشگاه های کشور کوزوو در شرایط ورودی خود آزمون را در نظر نمی‎گیرند. اینطور که مشخص است، حدود 99 درصد از رشته های تحصیلی در کشور کوزوو شامل یک دوره شش ماهه پیش نیاز هستند و زبان تحصیلی برای این مقطع انگلیسی اعلام شده است. شما برای گذراندن دوره کارشناسی در کشور کوزوو نیاز به کسب امتیاز بین 180 الی 240 دارید. برای تحصیل فوق لیسانس در کشور کوزوو نیاز است که شخص مدرک معتبر دوره لیسانس را ارائه دهد؛ البته که مدرک وی باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و نیاز است که مرکز مشخصی در کشور کوزوو ارسال شود تا بررسی های اولیه صورت بگیرد. فردی که متقاضی تحصیل در کشور کوزوو در مقطع دکترا است، نیاز است که مدرک کارشناسی ارشد معتبر به همراه مدرک زبان انگلیسی داشته باشد. نیاز است که بررسی مدارک برای وی توسط دولت کشور کوزوو صورت بگیرد و هزینه ای نیز در این راستا ارزیابی می‎شود. در صورتی که مدارک فرد متقاضی مورد تأیید باشد، دانشگاه آن را تأیید می‎کند و پس از آن شخص باید بتواند مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 ارائه دهد.

فرهنگ در کوزوو

کوزوو دارای یک تنوع فرهنگی غنی است که شامل موسیقی، هنرهای تجسمی، معماری تاریخی و آداب و رسوم محلی می‌شود. موسیقی محلی با آلات موسیقی سنتی و خوانندگان با صداهای فریبنده خود بسیار جذاب است. همچنین، فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگی متعددی در طول سال در کوزوو برگزار می‌شود که به گردشگران امکان آشنایی با فرهنگ و سنت‌های محلی را می‌دهد.

گردشگری و توریست در کوزوو

کوزوو، با طبیعت زیبا و مناظر طبیعی متنوعی که شامل کوهستان‌ها، دریاچه‌ها، و جاذبه‌های تاریخی است، یک مقصد جذاب برای گردشگران است. دریاچه‌هایی همچون دریاچه گازیمیرویک و دریاچه باتللورا با مناظر خیره‌کننده‌ای شهرت دارند. قلعه‌ها و موزه‌های تاریخی مانند قلعه پریزرنیک و موزه همایش‌های موسیقی کوزوو جاذبه‌های فرهنگی این کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین، کوه‌های آلبانی و تفریحات در طبیعت ورزشی نیز جذابیت‌های خود را دارند. پرستینا پایتخت و یکی از شهرهای دیدنی کشور کوزوو است و البته که پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر نیز محسوب می‌‎شود. این شهر پر است از فضای اداری و اقتصادی و فرهنگی و البته که قدمت آن در دوره‌های زمانی مختلف ارزیابی می‌‎شود. این شهر دارای کوچه‌ها و خیابان‌های باریک و سنگفرش است و دارای خانه‌های قدیمی با سنگ و چوب و خاک است. این شهر دارای خیابان عریض و مجموعه‌های اداری و تجاری است و البته که مراکز خرید زیادی دارد که بسیار مدرن طراحی شده‌اند. برج‌های بلند مرتبه و نوساز در این بخش بسیار دیدنی و جذاب هستند. برج حکومتی دولتی و برج ساعت برج حکومتی دولتی در این شهر بسیار زیبا طراحی شده است، بلوار و مجسمه های یادبود در این منطقه روز به روز رشد کرده اند و البته که این بلوار دارای دیدنی های تاریخی زیادی است. در کشور کوزوو برج ساعت یکی از دیدنی های خوب محسوب می‎شود. کلیسای جامع مادر ترزا کلیسای جامع مادر ترزا در کوزوو یک کلیسا با دو درب ورودی است که دیوارهای ان اغلب قرمز رنگ هستند و دارای سقف های مثلثی شکل است و این کلیسا دارای پایه های بلند به همراه پنجره های آبی بسیار زیبا است. دور تا دور این کلیسا پر از جنگل های طبیعی و سرسبز است. کتابخانه ملی در طراحی کتابخانه ملی این کشور ساختمان های زیادی دیده می‎شود که هر یک دارای سقف های رنگی هستند در این ساختمان ها از دیوارهای گلی و همینطور پایه های فلزی استفاده شده است و دور تا دور این کتابخانه بسیار سرسبز است.

آژانس هواپیمایی

شرایط ویزای کشور کوزوو

اطلاعات ویزا برای کشورکوزوو در حال تکمیل شدن میباشد.

جاذبه‌های کشور کوزوو

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور کوزوو

جمعیت کوزوو


1,761,985

کد کشور کوزوو


383

زبان اصلی کوزوو


آلبانیایی

منطقه زمانی کوزوو


1

حکومت کوزوو


جمهوری پارلمانی

واحدپولی کوزوو


یورو

سمت رانندگی کوزوو


راست

ولتاژبرق کوزوو


220

مساحت کوزوو


10,887

پسوند اینترنتی کوزوو


xk

تعداد استانهای کوزوو


7

تعداد شهرهای کوزوو


15

تعداد هتل های کوزوو


115

تعداد فرودگاه ها کوزوو


0

تعداد جاذبه های کوزوو


0

تعداد دانشگاه‌ها کوزوو


نامشخص

پایتخت کوزوو


پریشتینا

ویزا
هتل