فنلاند

اروپا
جمعیت 5,325,642

Finland

Europe

درباره کشورفنلاند در قاره اروپا

flag

0

گالری تصاویر

Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image
Finland,فنلاندs image

اطلاعات

 • 5325642 جمعیت
 • 00358 کد کشور
 • Finnish زبان اصلی
 • 2 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • یوروواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 338145 کیلومتر مربعمساحت
 • flپسوند اینترنتی

شهرهای فنلاند

جاذبه های گردشگری فنلاند

  هتل های فنلاند

  آب و هوا

   تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی‌بینید. قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای 73روز غروب نمی‌کند و همه 24ساعت هوا روشن است. در زمستان‌ها هم 51روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.

  موقعیت جغرافیایی

   با کشورهای روسیه، نروژ و سوئد همسایه است و از طریق خلیج فنلاند به استونی وصل می‌شود.

  سیاست

   نظام سیاسی فنلاند جمهوری است که بر اساس مجلس اداره می‌شود. رئیس‌جمهور مسئول معرفی نخست‌وزیر است و کابینه را نخست وزیر اداره می‌کند. نخست وزیر و کابینه‌اش باید بتوانند رای اعتماد از مجلس بگیرند. مجلس این کشور 200 کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. رئیس‌جمهور که مسئولیت اصلیش هدایت سیاست‌های خارجی است، هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی، برگزیده می‌شود. سن رأی دادن 18 سالگی است و رأی دادن حق عمومی است. در حال حاضر تارجا هالونن رئیس جمهور این کشور است که در سال 200 برای نخستین بار و به عنوان اولین زن به رئیس‌جمهوری فنلاند انتخاب شد. او در سال 2006 برای بار دوم به این سمت برگزیده شد. نخست‌وزیر فنلاند متی ونهانن است که در سال 2003 به این سمت برگزیده شد.

  تاریخ

   پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد. سوئد در سال 1809فنلاند را به الکساندر اول تزار روسیه تسلیم کرد. درسال 1901مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند. با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال 1917، همان مجلس استقلال فنلاند را اعلام کرد. در سال 1920شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت. پس از جنگ جهانی دوم به خصوص با آغاز نیمه دوم قرن حاضر، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

  دین و مذهب

   2/84درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند.

  تقصیمات کشوری

   1-لاپلند 2-اوستروبوتنیای شمالی 3- کاینو 4-کارلیای شمالی 5-ساوونیای شمالی 6- ساوونیای جنوبی 7-اوستروبوتنیای جنوبی 8-اوستروبوتنیا 9-پیرکانما 10-ساتاکونتا 11-اوستروبوتنیای مرکزی 12-کارلیای جنوبی 13-پی‌ینه تاواستیا 14-تاواستیای 15- اوسیما 16- کیمنلاکسو 17-جزایر الند 18-اوستروبوتنیای شمالی 19-کاینو 20-کایانی 21-کارلیای شمالی 22-یوئنسو 23-ساوونیای شمالی 24-کوئوپیو 25-ساوونیای جنوبی 26-میکلی 27-اوستروبوتنیای جنوبی 28-سینه‌یوکی 29-اوستروبوتنیای مرکزی 30-کوکولا 31-اوستروبوتنیا 32-واسا 33-پیرکانما 34-تامپره 35-ییوسکیله 36-ساتاکونتا 37-پوری 38-تورکو 39-کارلیای جنوبی 40-لاپه‌انرانتا 41-پی‌ینه تاواستیا 42-لاهتی 43-تاواستایای 44-همه‌انلینا 45-اوسیما 46-هلسینکی 47-کیمن‌لاکسو 48-کوتکا 49-اُلند

  اقتصاد

   صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان ، سوئد ، روسیه، انگلیس ، آمریکا و هلند صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت و فرآورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، منسوجات و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان، روسیه، سوئد ، هلند ، چین، انگلیس و دانمارک است.

  ارتش و نظام

   نیروهای نظامی این کشور شامل ارتش و نیروی هوای و نیروی زمینی و نیروی دزیایی میباشد همچنین در خلال جنگ جهانی دوم ارتش این کشور تآثیر به سزایی در رند جنگ داشت

  قوم و نژاد

   93/4درصد از جمعیت آن فینی هستند، 7/5درصد سوئدی و 4/0درصد روسی. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند.

  گردشگری و سفر

   مردم این کشور به دلیل داشتن امکانات رفاهی بیشتر نسبت به سایر کشورها قدرت بیشتری در سفر به کشورهای دیگر دارند و میتوانند به اکثر کشورهای دنیا سفر کنند

  تحصیلات

   نظام آموزشی فنلاند سیستمی برابرطلب بدون هیچ گونه شهریه‌ای می‌باشد. در مدرسه به دانش آموزان تمام وقت نهار رایگان داده می‌شود. برنامه‌های آموزش پیش دبستانی که عمدتاً در مهدکودک‌ها وکودکستان‌ها به کودکان رده‌های سنی 0تا 6سال ارائه می‌گردد. علاوه براین، مراکز مراقبتی روزانه خانوادگی نیز جهت نگهداری و مراقبت از کودکان مادران شاغل دایر می‌باشند. کودکان رده‌های سنی 6تا 7سال نیز قادر به پیگیری آموزش خود در مراکز پیش دبستانی یا مدارس جامع می‌باشند. مدارس جامع، مدارسی می‌باشند که آموزش در آن 9سال به طول می‌انجامد. در این مدارس هم‌چنین آموزش پیش دبستانی به کودکان رده سنی6سال عرضه می‌گردد. مقطع تکمیلی متوسطه LUKIO، که مدت زمان سه سال آموزش عمومی به طول انجامیده و سرانجام به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌گردد. آموزش مقدماتی حرفه‌ای که در مدارس فنی وحرفه‌ای تخصصی یا چند رشته‌ای ارائه می‌شود. آموزش عالی فنی و حرفه‌ای که معمولاً در دانشکده‌های تخصصی عرضه می‌گردد که می‌توان یا پس از مدرسه جامع و یا پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه درآن حضور یافت. مدارک کار آموزی دوره‌های مذکور به صورت روش جایگزین عرضه می‌شود.

  گردشگری و توریست

   این کشور به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری بسیار از اهمیت خاصی در منتطقه از لحاظ صنعت توریست برخوردار است

  فرهنگ

   رویدادهای مهم تاریخی یا ورزشی «پاوو نورمی» و «لاسه ویرن» در فنلاند مهم هستند. این کشور موفقیت‌های ورزشی مهمی در زمینه اتومبیلرانی و قهرمانی فرمول یک داشته‌است. «یاری لیتمن» و «سامی هیپیا»، دو ستاره فوتبال این کشور هستند. از شخصیت‌هایی فرهنگی فنلاند می‌توان به «سیبلیوس» یا آهنگسازان معاصری چون «کایا ساآریاهو» و «ماگنوس لینبرگ» و رهبران ارکستری مانند «پکا سالونن»، «یوکا پا ساراسته»، «ساکاری اورامو» و «اوسو وانسکا» را نام برد.فنلاندی‌ها به این که نوکیا شرکتی فنلاندی است این‌که «لینوس توروالدز»، سازنده لینوکس یک فنلاندی است افتخار می‌کنند. فنلاندی‌ها شدیداً علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آنها می‌نویسند را بخوانند و همیشه نظر بازدیدکنندگان از فنلاند را درباره این کشور می‌پرسند.