بلغارستان

اروپا
جمعیت 7,364,570

Bulgaria

Europe

درباره کشوربلغارستان در قاره اروپا

flag

این کشور با پایتختی صوفیه در جنوب شرقی اروپا و در رده 14 کشورهای بزرگ دنیا قرار دارد که توانسته در سال 2004به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و در سال 2005اتحادیه اروپا، به عضویت اتحادیه پذیرفته شود و در این روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را 1ژانویه 2007اعلام شده است .

گالری تصاویر

Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image
Bulgaria,بلغارستانs image

اطلاعات

 • 7364570 جمعیت
 • 359 کد کشور
 • Bulgarian زبان اصلی
 • 2 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • لفواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 110912 مساحت
 • bgپسوند اینترنتی

شهرهای بلغارستان

جاذبه های گردشگری بلغارستان

  هتل های بلغارستان

  آب و هوا

   این کشور دارای اب و هوای گرم به خصوص در تابستان هوای بسیار گرمی دارد . ولی بطور متوسط دمای هوای بلغارستان در تابستان بین 30 تا 35 و در زمستان نیز میانگین دمای هوا بین 10 تا 15 درجه سانتی گراد است.

  موقعیت جغرافیایی

   بلغارستان از شمال به جمهوری رومانی و از غرب با جمهوری پیشین یوگوسلاوی (صربستان) ، در جنوب با کشور یونان و ترکیه هم‌مرز،در شرق این کشور دریای سیاه قرار دارد.

  سیاست

   رییس جمهور به مدت 5 سال انتخاب و خود نخست وزیر و شورای وزیران را مشخص می نماید . از هر منطقه هر شخصی می تواند در انتخاب 240عضو مجمع ملی به مدت پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب شوند. {حزب ائتلاف دموکراتیک بلغارستان در سال 1997مجدداً پیروز انتخابات شده و مأمور تشکیل کابینه گردید. پس از آن ایوان کوستوف نخست وزیر بلغارستان شد. کوستوف توانست با ایجاد اصلاحاتی سیستم فاسد اقتصادی بلغارستان را تا حدودی ترمیم کند. با این وجود، این پیشرفت‌ها بسیار کند و ناچیز به نظر می‌رسید. در انتخابات 2001، حزب ائتلاف دموکراتیک شکست سختی خورد و حزب جدید یعنی حزب جنبش ملی سیمئون دوم به رهبری پادشاه پیشین سیمئون ساکس کوبورگ گوتا ملقب به سیمئون دوم پسر بوریس سوم که 55سال پیش از آن به دنبال نفوذ کمونیسم بر کشور از سلطنت خلع شده بود به عنوان نخست وزیر بلغارستان انتخاب شد. در انتخابات ریاست جمهوری 22ژانویه 2002گئورگی پاروانوف با اکثریت آراء به عنوان رئیس جمهور بلغارستان انتخاب شد، پاروانوف در انتخابات ژانویه 2006نیز مجدداً با کسب اکثریت قاطع 77درصدی پیروز انتخابات شد، رقیب جدی او در این انتخابات وولن سیدروف بود که تنها توانست 22٪ آراء را از آن خود کند.در انتخابات عمومی سال 2005، هیچ‌کدام از احزاب شرکت‌کننده در انتخابات نتوانستند به اکثریت قاطع دست یابند، بنابراین یک دولت ائتلافی توسط حزب سوسیالیست به رهبری سرگئی استانیشف به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه شد. در سال 2007بلغارستان به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.}

  تاریخ

   بلغارستان از تاریخ بسیار قدیمی که به 3500سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد که در ادامه کوتاه به ان اشاره شده است : ساکنان اولیه این منطقه اقوام تراکیه‌ای‌ها بودند. نام بلغارستان برگرفته از بلغارها است که از استپ‌های شمال دریای سیاه به آنجا مهاجرت کردند و بر قبایل اسلاو غلبه نمودند و در سال 681میلادی اولین پادشاهی بلغاری را بنا نهادند. بلغارها قومی آمیخته از مردمان ترک‌تبار و ایرانی‌تبار (شاخه سکایی-سرمتی) بودند.که در مسیر مهاجرت، اقوام دیگری را نیز در خود حل کرده بودند.و زبان آن قوم نیز زبان بلغار نام داشت که از شاخه زبان‌های ترکی‌تبار بود و امروزه منقرض شده‌است. بلغارها در جمعیت اسلاوها که افزون‌تر بودند حل شدند که این فرایند با پذیرش مسیحیت ارتدکس از سوی پادشاه بوریس یکم در سده نهم شتاب گرفت. پیدایش خط سیریلیک در سال 855میلادی و استقرار مسیحیت به عنوان مذهب رسمی در 846میلادی محرک‌هایی نیرومند در تحول فرهنگی کشور بودند. تحت حاکمیت شاه سیمئون یکم بلغارستان به اوج قدرت خود رسید و گفته می‌شد که پایتخت آن، پرسلاو، از لحاظ قدرت بازرگانی و حیات فکری با قسطنطنیه رقابت می‌کند.در پی کنگره برلین در 1878، کشور به سه بخش یعنی بلغارستان شمالی، روملیای شرقی و مقدونیه تقسیم شد. کلیه این مناطق به نحوی تحت نفوذ عثمانی بودند اما نخستین پادشاه بلغارستان شمالی بنام الکساندر باتنبرگ، روملیای شرقی را تصرف کرده و به خاک خود ملحق کرد. جانشین وی شاهزاده فردیناند ساکس کوبورگ گوتا در 22سپتامبر 1908میلادی بلغارستان را کاملاً مستقل از حکومت عثمانی اعلام کرد و به خود لقب تزار داد. ادعای صربستان بر ناحیه مقدونیه منجر به جنگ‌های دوم بالکان (در سال 1913) شد که در طی آن بلغارستان سرزمین‌های وسیعی را که در جنگ اول بالکان تصرف کرده بود از دست داد. پس از جنگ دوم بالکان پیمان آشتی بخارست در 10اوت 1913به امضاء طرفین جنگ رسید. بنا به این معاهده بلغارستان از تمام فتوحات خود (از سال 1912تا این زمان) تنها به ترانس و دره استرومیتسا اکتفا نمود.

  دین و مذهب

   دین سنتی بلغارستان مسیحیت ارتدکس و 76٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس و 10٪ جمعیت را مسلمانان و 11٫8 درصد بی‌دین را تشکیل می دهند .

  تقصیمات کشوری

   از سال 199کشور بلغارستان به 28استان استان بلاگووگراد، استان بورگاس،استان دوبریچ،استان گابرووو،استان خاسکوو،کرجالی،استان کیوستندیل،استان لووچ،استان مونتانا،استان پازارجیک،استان پرنیک،استان پلِون،استان پلوودیو،استان رازگراد،استان روسه،استان شومن.استان سیلیسترا،استان اسلیوِن.استان اسمولیان ،استان صوفیه،استان منطقه سوفیا،استان آستارا زاگورا،استان تورگوویشته،استان وارنا،استان ولیکو ترنوو.استان ویدین،استان وراتسا،استان یامبول بخش شده‌است.

  اقتصاد

   بلغارستان در جهان درر رده چهرم بابت صادر کننده شراب به خود اختصاص داده در صورتی که یکی از مهمترین صادرات این کشور اسانس گل رز بوده و پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات نیز می‌باشند. و همچنین کشاورزی این کشور با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی با تولید خود نقش بسزایی را ایجاد کرده است . تولید در تعاونی‌های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده‌ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب‌سازی و تنباکو را تشکیل می‌دهد. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته‌است. به دنبال آشوب‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را پس از 1990در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی‌اش با شوروی به ویژه نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسیاری از کالاها و از جمله نفت، بیشتر از اغلب کشورهای اروپای شرقی لطمه دید. تولید صنعتی کاهش یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده‌است.

  ارتش و نظام

   ارتش این کشور شامل نیروی هوایی و نیروی زمینی و نیروی دریایی میباشد.

  قوم و نژاد

   ٪83/9 جمعیت بلغارستان را بلغارها و 10٪ را ترک‌ها و کولی‌ها تشکیل می‌دهند.

  گردشگری و سفر

   تحصیلات

    میزان تحصیل در این کشور پایین میباشد و دولت توجهی به بخش تحصیل ندارد

   گردشگری و توریست

    وارنا یکی از شهر های کشور بلغارستان توانسته با بنادر زیبا و نیز با منطقهٔ ساحلی گلدن سندز . از نظر اقتصاد گردشگری، نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم ایجاد کرده است . بناهای تاریخی این کشور کلیسای بویانا: این کلیسا متعلق به قرن چهاردهم میلادی است کلیسا و باغ آن در فهرست آثار جهانی یونسکو است. کلیسای هاگیا صوفیا: این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد این کلیسا در زمان تسلط عثمانی‌ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می‌شد. منطقه تاریخی «پریریکون»،: از قدیمی‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی بلغارستان است که به گفته پژوهشگران نیایشگاه ایزدبانو دیونیسوس که در جهان باستان از شهرت فراوانی برخوردار بوده، در آن قرار دارد. برپایه اسناد موجود فعالیت‌های بشری در این منطقه متعلق به 5هزار سال پیش از میلاد بوده و این صومعه نیز از جمله قلعه‌های مهم دفاعی شهر در سده‌های میانه به شمار می‌رفته‌است. صومعه ریلا که : در دل کوهستان ریلا واقع است، بزرگترین صومعه بلغارستان است. این بنا در قرن دهم ساخته شده و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. مقبره گنبد تراسی کازانکوک که قدمت آن به انتهای سده چهارم و ابتدای قرن سوم قبل از میلاد می‌رسد، حاوی نقاشی‌های دیواری منحصر به فرد است، تنها آثار باقی‌مانده از نقاشی هلنی که جزء فهرست میراث فرهنگی جهانی است. گورستان باستانی وارنا : که حاوی شواهد اولین تمدن اروپایی و قدیمی ترین طلای جهان است به 4600تا 4200سال پیش از میلاد برمی گردد. کلیسای جامع الکساندر نفسکی قدیس در صوفیه بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس در شبه جزیره بالکان است. گنبد سنت جرج، قدیمی ترین بنای صوفیه است. سه لایه نقاشی دیوار در آن کشف شده‌است که قدیمی‌ترین آنها به سده دهم می‌رسد. غار پرهودنا : در این کشور با شکل عجیب و جالب که معروف به( چشمان خدا) میباشد و گردشگران بسیاری را به سمت این کشور روانه میکند.

   فرهنگ

    عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه‌ای، اسلاوی و بلغار تشکیل شده‌اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور دیده می‌شود. نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می‌شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی‌انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس‌دار) و توپان (طبل استوانه‌ای دو سر). هفتاد درصد عطر رز در بازارهای بین‌المللی از بلغارستان می‌آید و جشن رزها در نیمه اول ژوئن در دره گل سرخ برگزار می‌شود. (در بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود). این جشن شامل یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.