بلاروس

اروپا
جمعیت 10,045,200

Belarus

Europe

درباره کشوربلاروس در قاره اروپا

flag

یکی از کشورهای اروپای شرقی ،جمهوری بلاروس معروف به روسیه سفید و نیز جزو شوروی سابق است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 تشکیل شد همسایه های بلاروس از شمال و شرق با روسیه، از جنوب با اوکراین، از غرب با لهستان و از شمال با لتونی و لیتوانیو می باشند . شهر مینسک پایتخت این کشور می باشد . مردم اسلاو در بین قرن‌های ششم و هشتم میلادی، نام کنونی بلاروس را بر این کشور گذاردند ولی همچنان این کشور تحت سکونت مردم اسلاو بوده و هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. در جنگ جهانی دوم نیروهای المان توانستند میان سال‌های 1941 تا 1944 این سرزمین که حدود دو میلیون و 200 هزار نفر سکن بودنند را اشغال کنند .

گالری تصاویر

Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image
Belarus,بلاروسs image

اطلاعات

 • 10045200 جمعیت
 • 375 کد کشور
 • Belarusian زبان اصلی
 • 2 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • روبل بلاروسواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 207600مساحت
 • byپسوند اینترنتی

هتل های بلاروس

آب و هوا

  این کشور از اب و هوای معتدلی برخوردار بوده چون نزدیک به دریای بالتیک می باشد و به همین دلیل زمستان های بسیار سرد و تابستان های خنک و بارانی نیز برخوردار است.

موقعیت جغرافیایی

  جغرافیا ی بلاروس را زمینهای کم ارتفاع پوشیده از آوار یخچالی در شمال، رشته کوهها و تختالهای حاصلخیز و پر آب در مرکز و ماندابهای پست پریپیت در جنوب و شرق پوشش داده اند .

سیاست

  مجلس دوگانه آن –مجلس ملی جمهوری بلاروس و مجمع ملی و نمایندگان جمهوری بلاروس مجلس نمایندگان، و یک مجلس بالادست، با 64 عضو شورای جمهوری توسط رئیس جمهور که حکومت کشور را نیز بر عهده دارد اداره می شود . اختیارات 110 عضو مجلس و نخست وزیر را مجلس نمایندگان بر عهده دارند تا بتوانند منصوب نمایندو اصلاحاتی در قانون اساسی بدهند و به همین دلیل به نخست وزیر رای اعتماد داده و پیشنهادهایی راجع به سیاست خارجی و داخلی بلاروس ارائه نمایند. مقامات گوناگون دولتی را شورای جمهوری با قدرتی که دارد انتخاب می نماید و رئیس جمهور را استیضاح کرده و نیز اختیار دارد تا لوایح مورد تصویب مجلس نمایندگان را قبول یا رد نماید. با این که احزاب سیاسی وجود دارند که یا موافق یا مخالف رئیس جمهور لوکاشنکو هستند، اکثریت کرسی‌های مجمع ملی توسط افرادی اشغال می‌شود که وابستگی به هیچ‌یک از احزاب سیاسی ندارند. اما، سه حزب وجود داند که کرسی‌های مجلس نمایندگان را اشغال می‌کنند: حزب کمونیست بلاروس (8کرسی)، حزب کشاورزان بلاروس (3کرسی)، و حزب لیبرال دموکرات بلاروس (1کرسی). دو حزب دیگر که متعهد به حمایت از لوکاشنکو، حزب سوسیالیست ورزش دوست بلاروس و حزب جمهوریخواه کار و عدالت می‌باشند که در انتخابات اکتبر2004هیچ کرسی را به دست نیاوردند. احزاب مخالف، همچون جبهه خلق بلاروس و حزب متحد غیرنظامی بلاروس نیز هیچ کرسی را در آن احراز نکردند. UCPB و BPF احزاب دیگری هستند که ائتلاف خلق به علاوه 5، گروهی از احزاب سیاسی مخالف لوکاشنکو، را شامل می‌شوند. سازمان‌های متعددی از جمله OSCE سازمان امنیت و همکاری در اروپا OSCE، این انتخابات را به سبب نتایج منفی احزاب مخالف و غرض ورزی رسانه‌های بلاروس به سود دولت، فاقد آزادی لازم اعلام نمودند.

تاریخ

  سکونت اسلاوها بین قرون 6و 8ام، آنچه که هم اکنون به نام بلاروس نامیده می‌شود قرار داشت، که هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. کم‌کم اسلاوهای قدیمی شرق شروع به برقراری ارتباط با ورنجیان‌ها نمودند و کشوری را تحت عنوان روسیه تشکیل دادند، که عمدتاً نواحی اطراف پولاتسک نوین امروزی در بخش شمالی آن کشور در بر می‌گیرد. در قرن ۱۳ ام، این کشور به نحو ناهنجاری تحت تأثیر حمله مغولها قرار گرفت، و نهایتاً بخش‌هایی از روسیه توسط دوک نشین بزرگ لیتوانی بلعیده (تصرف) شد. سرزمین‌های اصلی این دوک نشین شامل نواحی اطراف شهرهای کرناوه، تراکای، ویلنیوس، بودند، اما خود دوک نشین اغلب در حال نبرد بود و فتوحات مشهوری را علیه مغول‌ها در شرق، ترکها در جنوب و سرداران تیوتونیک در غرب داشتند. تا قرن ۱۵ ام، دوک نشین بزرگ لیتوانی تا بخش عمده‌ای از اروپای باختری، از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش یافت. نخستین بار این کشور استقلال خود را در 25 مارس1918 با تشکیل جمهوری خلق بلاروس اعلام نمود. اما این جمهوری، عمر کوتاهی داشت، و حکومت آن به زودی پس از خروج آلمان سرنگون شد. در سال 1919، بلاروس به جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی تبدیل شد، و پس از اشغال لیتوانی شرقی از سوی روسیه، در جمهوری سوسیالیست لیتوانی-بلاروسیه شوروی ادغام شد. پس از پایان جنگ لهستان-شوروی در سال 1921، سرزمین‌های بلاروس میان لهستان و بلاروسیه تازه تأسیس SSR تقسیم گردید، که یک عضو بنیادی اتحاد شوروی| جمهوری‌های سوسیالیست اتحاد شوروی در سال 1922شد. در سپتامبر 1939، اتحاد شوروی در نتیجه معاهده مولوتف-ریبنتروپ، به سرزمین بلاروس تحت کنترل لهستان پیوست شد. این کشور در 27ژوئیه 1990موجودیت خود را اعلام نمود، و در 25 اوت 1991، BSSR با به دست آوردن استقلال کامل خود، رسماً به جمهوری بلاروس تبدیل شد. در حدود همان زمان بود که استانیسلاو ششکویچ رئیس شورای عالی بلاروس درمقام رهبری بلندپایه بلاروس گردید. ششکویچ، در کنار بوریس یلتسین از روسیه و لئونید کراوچک از اوکراین در 8دسامبر1991 در بلاوژسکایا پوشچا در همایشی رسماً انحلال اتحاد شوروی و تشکیل همسود کشورهای مستقل را اعلام نمودند. تا سال 1994، کشور به وسیله الکساندر لوکاشنکو رهبری می‌شد، که مورد انتقاد دولت‌های غربی، (گروه) ناظر حقوق بشر، و دیگر سازمان‌های غیردولتی غربی به خاطر سیاست‌های داخلی خود به سبک اتحاد شوروی پیشین، واقع شد.

دین و مذهب

  90 در صد مردم این کشور پیرو دین مسیحیت و مذهب کاتولیک میباشند و ده درصد دیگر پیرو باقی ادیان

تقصیمات کشوری

  بلاروس به شش استان با پایتختی مینسک به ایالت برست (برست) ، ایالت گومیل (گومیل)،ایالت گرودنا (گرودنا)،ایالت ماگیلیوف (ماگیلیوف) که مراکز اداری نیز محسوب میشود ،تقسیم شده است که ایالت مینسک (مینسک) که شهر مینسک می نامند ، واقع در ایالت مینسک، دارای جایگاه ویژه‌ای از یک زیر مجموعه کشوری است که هیچ یک از این ووبلاست‌ها آن را شامل نمی‌شوند.

اقتصاد

  صنایع بزرگی همچون مهندسی سنگین،شیمیایی، کودسازی، پالایش نفت و الیاف مصنوعی توانسته پوشش خوبی باشد برای کم بودن منابع طبیعی ،تا بتواند این کشور را در بالا بردن اقتصاد کمک نماید .در این راستا بلاروس بشدت به شوروی متکی می باشد چون در حوزه اقتصاد با مشکلات بسیاری روبه روست و میتواند از این طریق مواد اولیه خود را تامین و نیز برای عرضه ها نیز اقدام نماید . ام اقتصادی ،تحت کنترل دولت بلاروس قرار گرفته و توانسته کشوری با ثبات اقتصادی را شکل دهد ولی همچنان برای تامین مواد از زمان اتحاد با شوروی حدود ٪80 نظ اولیه به شوروی و روسیه متکی می باشد به خصوص در صنعت کشاورزی . بنابراین این نوع اقتصاد کشور بلاروس آن را جزء گروه کشورهای بازمانده های اقتصادی ملی با سرمایه گذاری دولتی قرار می دهد. کشور بلاروس یکی از مهم‌ترین تامین کننده در شعب صنعت شامل منسوجات و فرآوری چوب (جنگلی) از لحاظ تاریخی می‌باشد. ایجاد صنعت سنگین و مهندسی مکانیک (تراکتور، یخچال) عمدتاً سبب ارتقاء توسعه صنعتی پس از سال1965 گردید. در داخل اتحاد شوروی، بلاروس یکی از توسعه یافته‌ترین جمهوری‌ها از لحاظ صنعتی بود. به لحاظ اقتصادی، بلاروس خود در همسود کشورهای مستقل، مجمع اقتصادی اوراسیا و اتحادیه روسیه و بلاروس شرکت دارد. پس از سال1990 با عرضه ساختارهای بازار آزاد به داخل اتحاد شوروی پیشین، تولید صنعتی شناور گردید. اما، رشد اقتصادی در سال 1996به آن بازگشت و بلاروس در سا 2001 اولین کشور از گروه کشورهای مستقل همسود (CIS) بود که به سطوح تولید صنعتی و کشاورزی سال1990رسید. اقتصاد این کشور تحت فشار اوضاع سیاسی داخل این جمهوری است. این فشار عمدتاً به شکل تحریم‌ها علیه این کشور یا رهبری بلاروس قابل احساس است. مثلاً، اتحادیه اروپا، قطعنامه شورای (EC) به شماره 2006/765را در 18 می 2006، تصویب نمود. این قانون موجب مسدود شدن حساب‌های رئیس جمهور لوکاشنکو و نیز بین 30تا 35نفر از مقامات بلند پایه بلاروس در بانک‌های خارجی می‌شود. این تحریم‌ها همچنین شامل ممنوعیت سفرهای رهبران فوق‌الذکر به نقاط گوناگون می‌شود. این تحریم از سوی اتحادیه اروپا پس از زمانی اعمال شد که فراکسیون این کشور اعلام نمود که انتخابات ۱۹مارس ۲۰۰۶ فریبکارانه بوده و نیز گروه‌های مخالف در این کشور سرکوب شده‌اند.

ارتش و نظام

  این کشور تنها دارای یک ارتش ده هزار نفری میباشد خدمت سربازی اجباری نیست.

قوم و نژاد

  مردم این کشور از نژاد اسلاو ها هستند

گردشگری و سفر

  مردم این کشور به دلیل نزدیکی به اوکراین و روسیه به این کشورها برای تعطیلات سفر میکنند و از اماکن گردشگری و تفریحی این کشورها دیدن میکنند.

تحصیلات

  در این کشور تحصیلات دانشگاهی از اعتبار خاصی برخوردار می باشد به همین هر ساله پذیرای ئانشجویان مهاجر بسیار می باشند چون در بلاروس تحصیلات دانشگاهی فقط مستلزم به دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی روسی (پاتفک) است.

گردشگری و توریست

  به دلیل دارا بودن اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری مانند پارک های جنگلی و جنگل هایی با درخت های سر به آسمان افراشته گردشگران و نیز مناطق دیدنی مانند قلعه میر (mir castle complex) ،جنگل بیالوزا (bialowieza forest) ،قلعه برست (twierdza brzeska) ،کلیسای سنت سیمون و هلنا (church of saints simon and helena minsk) ،پارک گورگی (gorky park) ،کاخ گومل (gomel palace) ،برج کامیانتس (tower of kamyanets) ،باغ گیاه شناسی (botanical garden) می توانند در جذب بالای توریسم نقش بسزایی داشته باشند .

فرهنگ

  تاریخچه لباس سنتی این کشور به زمان روسیه کییفی بر می‌گردد و در طول زمان تحت تأثیر فرهنگ‌های همسایه: لهستانی‌ها، لیتوانیایی‌ها، تویان‌ها، روس‌ها و دیگر کشورهای اروپایی قرار گرفته است. گذشته از ریشه‌های غالب روتنیایی (در اوکراین)، سبک آشپزی بلاروسی بسیار به لیتوانیایی نزدیک می‌باشد. برخی اوقات آن را تاحدودی نسبت به همسایگان بانفوذ خود از غنا و تأثیر کمتری برخوردار است. اما، در واقع این می‌تواند حاصل نبود کلی هویت ملی باشد که هنوز به عقب نگهداشتن کشور از توسعه ادامه داده و نیز سبب افت وجود سنت‌های آشپزی در 100سال گذشته شده است. جنبه‌های خاص فرهنگ بلاروس به دلیل روسی شدن آن، در طول زمان از دست رفته است. رئیس جمهور لوکاشنکو قوانینی را عرضه نموده که ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی را وادار می‌نماید پیشرفت روزبه روز بلاروس را نمایش دهند، اما این اجرای این کار، تفاوتی ندارد به زبان بلاروسی باشد یا به زبان روسی. ایستگاه‌های رادیو و تلویزیونی مذکور، دولتی بوده، و توسط شرکت تلویزیونی-رادیویی دولتی کشور اداره می‌شود. دولت روسیه بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی سالانه را برگزار می‌نماید: "بازار اسلاویانتسکی در ویتبسک"، "چشمه مینسک "؛ "همایش‌های تئاتری اسلاوونیک"؛ "جشنواره ملی دروگری"؛ "هنرها برای کودکان و جوانان "؛ "مسابقه هنرهای نمایشی گروه جوانان"؛ "مشاعره‌های نیزویژ "؛ " قصر صلح "؛ و جشنواره ملی ترانه و شعر بلاروس. این وقایع اجرا کنندگان با استعداد بلاروسی را نمایش می‌دهد، اعم از این که در موسیقی، هنر، شعر، رقص یا تئاتر دارای ذوق باشند. در این جشنواره‌ها، جوایز گوناگونی تحت عنوان قهرمانان شوروی و بلاروسی به خاطر مهارت آن‌ها در موسیقی یا هنر اعطاء می‌شود. شماری از روزهای تعطیل در این کشور نظیر روز استقلال یا روز پیروزی جمعیت فراوانی را به خود جذب می‌کند و نمایش‌های متعددی همچون آتش بازی و رژه‌های نظامی در آن‌ها برگزار می‌شود. بیشتر این جشنواره‌ها در ویتبسک یا مینسک برپا می‌شود. بلاروس دارای چهار مکان میراث (فرهنگی) جهانی است، که دو تا از آن‌ها بین این کشور و کشورهای همسایه مشترک هستند. این چهار مورد عبارتنداز: مجموعه قصر صلح؛ قصر نیازویژ؛ بلووژسکایا پوشاچا (مشترک با لهستان)؛ طاق زمین پیمای استروو (که در آن با کشورهای استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی، نروژ، مولداوی، روسیه، سوئد و اوکراین سهیم می‌باشد)[۲۵]