ورود عضویت
دهه

کشور گرنادا را بهتر بشناسید

گرنادا یک جزیره و کشور کوچک در دریای کارائیب است که تاریخچه جالبی دارد. این تاریخچه را می‌توان به چندین دوره تقسیم کرد: 1. **قبل از دوره اروپایی:** جزیره گرنادا قبلاً توسط قومی همچون آراواک و کاریب هنگام ورود اروپاییان به این منطقه مسکونی بود. این قومان با تاریخچه و فرهنگ خود به جزیره حاکم بودند. 2. **دوره کلمبیایی:** در سال 1498، کریستوف کلمب به جستجوی مسیری به هند از جزایر کارائیب عبور کرد و این جزیره را کشف کرد. اما تسخیر این جزیره توسط اروپاییان به معنای واقعی از سده 17 آغاز شد. 3. **دوره اسپانیایی و فرانسوی:** اسپانیایی‌ها در قرن 17 به گرنادا حاکم شدند. اما در سال 1762، انگلیسی‌ها به تصرف این جزیره درآمدند. سپس در تاریخ 1763، با صلح پاریس، گرنادا به دست انگلیسی‌ها تحویل داده شد. اما در سال 1779، فرانسوی‌ها توانستند این جزیره را تصرف کنند. 4. **دوره بریتانیایی:** پس از جنگ‌های ناپلئونی، با تصمیم کنگره وین در سال 1814، گرنادا به دست بریتانیا بازگشت. تا پایان دوره استعماری، این جزیره تحت حاکمیت بریتانیا بود. 5. **استقلال:** در سال 1974، گرنادا استقلال خود را از بریتانیا اعلام کرد و به‌عنوان یک کشور مستقل با نام جمهوری گرنادا درآمد. این کشور هم اکنون یک جمهوری فدرال است و دارای سیستم حکومتی دموکراتیک است. از آن زمان، گرنادا به تدریج توسعه یافته و در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پیشرفت کرده است.

تصاویر کشور گرنادا

نرخ ارز ( امروز ) - 19:59
قیمت دلار در تهران 647,000 ریال (0.00%)
قیمت یورو در تهران 711,990 ریال (-0.07%)
قیمت پوند در تهران 833,220 ریال (-0.07%)
قیمت درهم در تهران 183,010 ریال (-0.08%)
قیمت لیر در تهران 20,750 ریال (0.00%)

آب و هوا در گرنادا

آب و هوای معتدل گرانادا، آن را به ییلاقی تابستانی در بین دیگر شهرهای جنوب اسپانیا و آندلوس تبدیل کرده. شب‌های خنک تابستان‌ها با توجه به این‌که حدوداً یک ساعت با ساحل دریا فاصله دارد، مسافران زیادی را از شهرهای اطراف به این شهر می‌کشاند ولی هنوز هم پرطرفدارترین فصل سفر بین توریست‌ها بهار و پاییز است که نه هوا خیلی گرم می‌شود و نه خیلی سرد.


موقعیت جغرافیایی در گرنادا

گرنادا یک جزیره در دریای کارائیب است که در موقعیتی استراتژیک واقع شده است. این جزیره دارای مختصات جغرافیایی 12 درجه و 6 دقیقه عرض شمالی و 61 درجه و 40 دقیقه طول غربی است. گرنادا در شمال ونزوئلا، جنوب شرق سنت لوسیا و شمال شرقی ترینیداد و توبا قرار دارد. این موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد گرنادا را به یک مقصد گردشگری آبی و فرهنگی تبدیل کرده است. سواحل زیبا، ریف‌های قرمز و طبیعت دست نخورده از جمله ویژگی‌هایی هستند که این جزیره را جذاب می‌سازند.

پرچم گرنادا

سیاست در گرنادا

رئیس حکومت در این کشور ملکه انگلیس است. به نمایندگی از او یک فرماندار بر این کشور حکومت می‌کند. رئیس دولت نخست وزیر است. رئیس حزبی که اکثریت را در انتخابات مجلس به دست آورده باشد به عنوان نخست وزیر انتخاب می‌شود. قوه قانونگذاری این کشور متشکل از دو مجلس است. مجلس سنا 13کرسی دارد که 10نفر آنها را فرماندار کل و سه نفر را رهبر حزب مخالف تعیین می‌کند. مجلس ملی این کشور 15کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

تاریخ در گرنادا

تاریخ گرنادا گنجانده می‌شود از دوران‌های کهنگی و تا دوران مدرن. به طور خلاصه، تاریخ گرنادا به شرح زیر است: 1. **قبل از ورود اروپاییان:** قبل از ورود اروپاییان، گرنادا توسط قوم‌های بومی همچون آراواک و کاریب مسکونی بود. 2. **کشف توسط اروپاییان:** در سال 1498، کریستوف کلمب به جستجوی مسیری به هند در جزایر کارائیب سفر کرد و گرنادا را کشف کرد. 3. **استعمار اروپایی:** اسپانیایی‌ها از سده 17 در گرنادا حاکم شدند. سپس انگلیسی‌ها نیز این جزیره را تصرف کردند. در اوایل سده 18، جزیره به دست فرانسوی‌ها افتاد. 4. **تحویل به بریتانیا:** پس از صلح پاریس در سال 1763، گرنادا به دست انگلیسی‌ها تحویل داده شد. این تحویل تا سال 1974 ادامه یافت. 5. **استقلال:** در سال 1974، گرنادا استقلال خود از بریتانیا را اعلام کرد و به‌عنوان یک جمهوری مستقل به وجود آمد. از آن زمان، گرنادا یک کشور مستقل با توسعه اقتصادی و اجتماعی است که جاذبه‌های فراوانی در زمینه‌های گردشگری، فرهنگ، و طبیعت دارد.


دین و مذهب در گرنادا

48.8٪ کاتولیک 39.2% پروتستانیسم 8.6% دیگر مسیحی 1.3% هندوئیسم 1.0% بدون دین 0.7% رستافاری 0.4 درصد دیگر

تقسیمات کشوری در گرنادا

گرنادا یک کشور کوچک با ساختار حکومتی فدرال است و به تعداد ۶ تقسیمات کشوری یا پارلمانی شهرت دارد. این تقسیمات به عنوان "پارلمانی" شناخته می‌شوند و هرکدام به عنوان یک واحد اداری با مسئولیت‌های خاص عمل می‌کنند. تقسیمات کشوری گرنادا عبارتند از: 1. **سنت جرج:** پایتخت گرنادا و بزرگترین شهر کشور. مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور. 2. **سنت آندرو:** یکی از تقسیمات مهم که در شمال غربی جزیره قرار دارد. 3. **سنت دیوید:** واحد اداری در شمال شرقی که اهمیت کشاورزی و صنعتی دارد. 4. **سنت پاتریک:** تقسیمی که در جنوب غربی جزیره واقع شده و نقش مهمی در توسعه گرنادا دارد. 5. **سنت مارک:** یک منطقه در شمال شرقی که به دلیل مناظر طبیعی و جاذبه‌های گردشگری معروف است. 6. **سنت جان:** یک تقسیم که در جنوب شرقی گرنادا واقع شده و نقش مهمی در اقتصاد جزیره دارد. هر یک از این تقسیمات کشوری دارای ویژگی‌ها و منحنیات فرهنگی مختص به خود هستند و به توسعه کلی کشور سهیم می‌شوند.

اقتصاد در گرنادا

محصولات صادراتی این کشور شامل موز، کاکائو، جوز، میوه و سبزیجات و البسه است که به کشورهای سنت لوسیا، آنتیگوآ و باربودا ، سنت کیتس و نویس، دومینیکا و آمریکا صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل مواد غذایی، کالاهای تولیدی کارخانه‌ای، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی و سوخت است که از کشورهای ترینیداد و توباگو، آمریکاو انگلیس وارد می‌شود

ارتش و نظام در گرنادا

گرنادا یک کشور کوچک با یک نیروی دفاع ملی است که تا حد زیادی به دلیل ابعاد محدود و طبیعت صلح‌آمیز آن شکل گرفته است. این نیروی نظامی به عنوان نیروی دفاع ملی گرنادا شناخته می‌شود و مسئولیت حفظ امنیت داخلی و حفاظت از مرزها و مناطق دریایی کشور را برعهده دارد. ارتش گرنادا معمولاً در مأموریت‌های انسانی در داخل کشور و مأموریت‌های همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی نقش دارد. این نیروها به توازن امنیتی در منطقه کمک می‌کنند و در صورت لزوم ممکن است در مأموریت‌های صلح‌آمیز شرکت کنند. مهمترین وظیفه ارتش گرنادا حفظ امنیت داخلی و پاسخ به تهدیدهای محیطی است. این نیروها همچنین در مواقع اضطراری ممکن است در حمایت از امور مرتبط با طبیعت و فاجعه‌های طبیعی نیز مشغول به کار شوند. از زمان استقلال گرنادا در سال ۱۹۷۴، کشور به دلیل تمرکز بیشتر بر توسعه اقتصادی و اجتماعی، از رویه نظامی غیرنظامی پیروی کرده و به جای اولویت‌بندی مسائل نظامی، توجه بیشتری به مسائل مرتبط با توسعه گذاشته است.

قوم و نژاد در گرنادا

82.4٪ آفریقایی 13.3% مختلط 2.2% هندی 1.3 درصد دیگر 0.9٪ نامشخص

گردشگری و سفر در گرنادا

گرنادا با مناظر طبیعی خیره‌کننده، سواحل زیبا، و جاذبه‌های فراوان، یک مقصد سفر فوق‌العاده است. این کشور کوچک در دریای کارائیب با تاریخ غنی و فرهنگ بومی، تجربه‌ای منحصر به فرد را برای گردشگران ارائه می‌دهد. چند نکته در مورد سفر به گرنادا عبارتند از: 1. **ساحل‌های زیبا:** سواحل شهیر گرنادا با شن‌های سفید و آب آبی فیروزه‌ای جذابیت بسیاری دارند. ساحل مورن، آنس بیچ و پینتا کنو از جمله مقاصد محبوب ساحلی هستند. 2. **ریف‌های قرمز:** گرنادا دارای یکی از زیباترین ریف‌های قرمز در جهان است که زیرآبی آن با تنوع گوناگونی از جانوران دریایی برخوردار است. غواصی در این ریف‌ها یک تجربه فراموش‌نشدنی است. 3. **مناطق حفاظت‌شده:** پارک‌ها و مناطق حفاظت‌شده در گرنادا از جمله مقاصدی هستند که گردشگران می‌توانند از طبیعت بکر و جانوران و گیاهان بومی لذت ببرند. پارک ملی گرنادا و حفاظت‌گاه نرگیل از جمله این مناطق هستند. 4. **فرهنگ بومی:** شهرها و روستاهای گرنادا با بازارهای محلی، معماری تاریخی، و جشنواره‌های فرهنگی جذابیت‌های خاصی دارند. شهرهای گرنادا و سنت جورج برخی از مقاصد فرهنگی هستند. 5. **فستیوال‌ها:** گرنادا میزبان فستیوال‌ها و رویدادهای مختلف فرهنگی است که شامل موسیقی، رقص، و هنرهای محلی می‌شوند. جشنواره گرنادا اسپایسیجو و فستیوال موزیک کارناوال از جمله این رویدادها هستند. سفر به گرنادا یک تجربه زندگی می‌تواند باشد، زیرا این جزیره با ترکیبی از زیبایی‌های طبیعی، غنی‌های فرهنگی و فعالیت‌های سرگرم‌کننده، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

تحصیل در گرنادا

سیستم تحصیلات در گرنادا بر اساس الگوهای بین‌المللی و تحولات جهانی سازماندهی شده است. در این کشور، تحصیلات تا سطح پیشرفته و تخصصی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ارائه می‌شود. در زیر به برخی ویژگی‌های سیستم تحصیلات گرنادا اشاره می‌شود: 1. **تحصیل ابتدایی و متوسط:** سیستم تحصیلات ابتدایی و متوسط در گرنادا به صورت معمولی تا 12 سال است. دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، به مدارس متوسطه منتقل می‌شوند. 2. **تحصیلات عالی:** دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در گرنادا فرصت‌های تحصیلی در سطوح مختلف را فراهم می‌کنند. دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا در رشته‌های مختلف ارائه می‌شوند. 3. **زبان تدریس:** زبان تدریس در دانشگاه‌ها عمدتاً انگلیسی است. بسیاری از دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی به انگلیسی ارائه می‌شوند، اما برخی دوره‌ها ممکن است به زبان فرانسوی نیز تدریس شوند. 4. **تخصص‌ها و رشته‌های تحصیلی:** دانشگاه‌های گرنادا برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف از جمله علوم، مهندسی، هنر، حقوق، اقتصاد، و مدیریت ارائه می‌دهند. 5. **تعلیم و تربیت معلمان:** آموزش و پرورش معلمان نیز از جمله اهداف سیستم تحصیلات گرنادا است، تا معلمان با دانش و مهارت‌های لازم به تدریس در مدارس این کشور بپردازند. 6. **بورس‌های تحصیلی:** دولت گرنادا برخی از دانشجویان با امکانات مالی نیازمند، بورس‌های تحصیلی ارائه می‌دهد تا به آن‌ها امکان ادامه تحصیل در سطوح مختلف را فراهم کند. سیستم تحصیلات گرنادا با توجه به استانداردهای بین‌المللی، به دانشجویان این کشور امکان ادامه تحصیل در حوزه‌های مختلف را می‌دهد و به افراد فرصت آموزش و تربیت در سطوح مختلف را می‌آورد.

فرهنگ در گرنادا

الحمرا مشهورترین بنای دیدنی گرانادا، کاخ و قلعه‌ای است متعلق به سلطان نصرید که بر فراز تپه‌ای قرار گرفته و سکونت‌گاه پادشاه بوده و در طول سالیان نیز فرمانروایان بسیاری را به خود دیده است. در این مجموعه، موزه‌ی الحمرا که آثار تاریخی شهر گرانادا را در بر گرفته و موزه‌ی هنرهای زیبای گرانادا که شامل آثار تحسین‌برانگیزی از هنر اعراب و اسپانیا می‌شود هم وجود دارند. نام باغ‌های انبوهی که تا کاخ الحمرا کشیده شده، خنرالفیه است که در واقع محلی برای استراحت پادشاهان بوده است. این مجموعه از خنرالیفه تا الحمرا، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده و یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی اسپانیا به شمار می‌رود. آلبایسین محله‌ی باستانی گرانادا نیز در غرب این تپه قرار گرفته و پیاده‌روی در کوچه‌های آن، غذا خوردن در یکی از کافه‌هایی که بیرونش صندلی چیده‌اند و یا خریدکردن در یکی از مغازه‌هایش می‌تواند خوش‌گذرانی ساده و دل‌چسبی باشد. آلبایسین هم از میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود و طرفدار زیاد دارد. اسپانیا، سرزمین ساز و آواز است و طبعاً این در شهری فرهنگی مانند گرانادا بیشتر به چشم می‌آید. می‌توانید در محله‌ی کولی‌ها، ساکرومونته، نوازنده‌ها و آوازخوان‌های بسیاری را ببینید. از دیدن یک کودک هشت ساله که خیلی عالی گیتار می‌نوازد یا شنیدن صدای رسا و زیبای یک پیرزن هشتاد ساله تعجب نکنید، در ساکرومونته این مسئله کاملا‌ً طبیعی‌ست. گرانادا را شهر فدریکو گارسیا لورکا، شاعر و نویسنده اسپانیایی هم می‌دانند. لورکا در همین شهر به دنیا آمده بود و بعد از سی و هشت سال به دست پارتیزان‌های ملی در جنگ داخلی اسپانیا و در اطراف زادگاهش کشته شد. لورکا از گرانادا و کولی‌هایش بسیار الهام گرفته و در واقع به او لقب شاعر کولی را داده‌اند. حتی امروز هم در گرانادا هر چیزی را به نام لورکا ثبت می‌کنند و محبوبیت بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های ادبی جهان نیز جشنواره‌ی شعر گراناداست که جایزه‌ی آن به نام گارسیا لورکا، به برترین شعر آن سال اهدا خواهد شد.

گردشگری و توریست در گرنادا

گرنادا با مناظر طبیعی خیره‌کننده و جاذبه‌های فراوان، یک مقصد گردشگری آبی و فرهنگی است. این جزیره به دلیل زیبایی‌های طبیعی و فرهنگ بومی جذابیت زیادی برای گردشگران دارد. چند نکته مهم در زمینه گردشگری در گرنادا عبارتند از: 1. **سواحل زیبا:** گرنادا با سواحل سفید و آب آبی کریستالی شهیر است. شواهد زیبایی سواحل مانند ساحل آنس بیچ، ساحل مورن، و ساحل پینتا کنو به جزیره جلب گردشگران زیادی کرده است. 2. **ریف‌های قرمز:** ریف‌های قرمز گرنادا یکی از مقصدهای زیرآبی برجسته دنیا هستند. طیف گسترده‌ای از زندگی دریایی و زیبایی‌های زیرآبی این جزیره، عاشقان غواصی را جذب می‌کند. 3. **پارک‌ها و حفاظت‌گاه‌ها:** پارک‌ها و حفاظت‌گاه‌های طبیعی در گرنادا فضاهایی را فراهم کرده‌اند که گردشگران می‌توانند از طبیعت خالص و جانوران بومی لذت ببرند. پارک ملی گرنادا و حفاظت‌گاه نرگیل، مثال‌هایی از این مناطق هستند. 4. **تاریخ و فرهنگ:** شهرها و روستاهای تاریخی در گرنادا با ساختارهای معماری قدیمی و بازارهای محلی، گردشگران را با فرهنگ بومی این جزیره آشنا می‌سازند. شهرهای گرنادا و سنت جورج مثال‌هایی از این تجربه هستند. 5. **فستیوال‌ها و رویدادها:** گرنادا میزبان فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگی زیادی است که شامل مراسم‌های مذهبی، موسیقی، و هنرهای محلی می‌شوند. مثل فستیوال موزیک کارناوال و جشنواره گرنادا اسپایسیجو. گرنادا با تنوع طبیعی و فرهنگی خود، مکانی ایده‌آل برای گردشگران است که علاقه به تجربه محیط زیست زیبا، فعالیت‌های آبی، و آشنایی با فرهنگ بومی دارند.

آژانس هواپیمایی

شرایط ویزای کشور گرنادا

اطلاعات ویزا برای کشورگرنادا در حال تکمیل شدن میباشد.

جاذبه‌های کشور گرنادا

بیشتر
اطلاعات جانبی کشور گرنادا

جمعیت گرنادا


124,610

کد کشور گرنادا


1473

زبان اصلی گرنادا


انگلیسی

منطقه زمانی گرنادا


-4

حکومت گرنادا


حکومت خود مختار انلوس

واحدپولی گرنادا


دلار شرق کارائیب

سمت رانندگی گرنادا


چپ

ولتاژبرق گرنادا


220

مساحت گرنادا


3,485

پسوند اینترنتی گرنادا


gd

تعداد استانهای گرنادا


7

تعداد شهرهای گرنادا


32

تعداد هتل های گرنادا


46

تعداد فرودگاه ها گرنادا


1

تعداد جاذبه های گرنادا


0

تعداد دانشگاه‌ها گرنادا


نامشخص

پایتخت گرنادا


سینت جورجس

ویزا
هتل