بلیز

آمریکای مرکزی و کارائیب
جمعیت 320,000

Belize

Central America and Caribbean

درباره کشوربلیز در قاره آمریکای مرکزی و کارائیب

flag

بلیز با جمعیت کم خود جزء کوچک‌ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی در دنیا به شمار می‌آید.این کشور را هندوراس نامیدند چون در دوره‌های مختلف تحت حکومت اسپانیا و نیز مهاجرانی از انگلیس به این کشور مهاجرات کردند هم باعث شد و بعد از ان به استقلال رسید و نیز بلیز را در گروه های کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) نیز قرار دادند .

گالری تصاویر

Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image
Belize,بلیزs image

اطلاعات

 • 320000 جمعیت
 • 963 کد کشور
 • English زبان اصلی
 • -6 منطقه زمانی
 • دموکراسی پارلمانی و مشروطه سلطنتیحکومت
 • دلار بلیزواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 22966مساحت
 • bzپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری بلیز

  هتل های بلیز

  آب و هوا

   بلیز به لیل آب و هوای نیمه استوایی و نیز بادهای تجارتی و بارندگی سنگین هوایی معتدل را ایجاد میکند .

  موقعیت جغرافیایی

   از نظر موقغیت جغرافیایی از شمال با مکزیک و از غرب و جنوب با گواتمالا همسایه بوده ونیز در شرق این کشور دریای کارائیب قرار دارد.

  سیاست

   این کشور به دلیل قرار داشتن زیره سلطه انگلیس ، ملکه انگلیس رئیس حکومت محسوب شده و از طرف خود نماینده ی ایشون فرماندار کل حکومت را اداره و تمامی مسئولیت های کشور را به عهده دارد و بعث شده نخست‌ وزیر را به عنوان رئیس دولت و رهبر حزب که پیروز انتخابات مجلس ملی بوده است را به عنوان نخست وزیر انتخاب می نماید. فرمانده اختیار قوه قانونگذاری این کشور متشکل از از دو بخش و مجلس سنا متشکل از 12کرسی و نمایندگان آن را تعیین کند . مجلس ملی دارای 31کرس را نمایندگان این مجلس با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌ کنند. مجلس سنا متشکل از 8عضو از طرف فرماندار کل انتخاب می شود. 28عضو مجلس نمایندگان برای دوره‌ای پنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شوند. نخست وزیر را در این کشور فرماندار شخصی به این سمت منصوب کرده که از پشتیبانی اکثریت مجلس نمایندگان برخوردار است و همچنین کابینه را با توصیه نخست وزیر، انتصاب می‌کند. کابینه به مجلس نمایندگان پاسخگو است. بلیز از دو احزاب عمده سیاسی به نام حزب متحد مردم و حزب دموکراتیک متحد تشکیل شده است .

  تاریخ

   افرادی که با این کشور آشنا میشوند برایشان بلیز معنایی ندارد و از آنجا که نام هر کشور و قومی بر اساس تاریخ آن شکل میگیرد ْ نام گذاری می نمایند .ما نیز توضیح مختصری از این تاریخ که مفهوم نام بلیز را برای شما روشن خواهد کرد را ارائه میدهیم : {نام بلیز از زبان قوم مایا آمده و به معنای «آب گل‌آلود» است که به رودخانه بلیز اشاره دارد.میان سال‌های 1500پیش از میلاد و 300پس از میلاد تمدن مایا در منطقه بلیز کنونی گسترش فزاینده‌ای یافت، کاوش‌ها در مناطق باستان شناسی همچون، کاراکول، لامانای، لوبا آنتون، «آلتون‌ها» و شونانتونیچ صحت این مدعا و گسترش تمدن مایا را در منطقه بلیز تأیید می‌کند. نخستین ارتباط اروپاییان با این منطقه به سال ۱۵۰۲ و پیاده شدن کاشف اسپانیایی، کریستوف کلمب در سواحل بلیز باز می‌گردد، از سال ۱۶۳۰ میلادی بریتانیا نفوذ خود را در این منطقه گسترش داد و کشتی‌هایی را که حامل مهاجران و مستعمره‌نشینان بریتانیایی بود به بلیز گسیل داشت، در سال 1938یکی از این کشتی‌های مهاجرنشینان در دریای کارائیب غرق شد. طی سال‌های 1650و 1800و در طول این 150سال بلیز شاهد دزدی‌های دریایی و حمله سرخ‌پوستان و اسپانیایی‌تباران مناطق مجاور بود. در رقابت دو قدرت استعماری یعنی اسپانیا و بریتانیا بر سر بلیز پیروزی از آن بریتانیا بود، در طی نبردی موسوم به نبرد سنت جورجز کی در سال 1798نیروی دریایی بریتانیا موفق به شکست اسپانیایی‌ها شد}

  دین و مذهب

   مردم این کشور از 40درصد کاتولیک رومی و 31/7 درصد پروتستان و بقیه جمعیت که اغلبشان را تشکیل میدهند دین مردمشان مسیحی را تشکیل میدهند.

  تقصیمات کشوری

   استان بلیز ٰاستان کایو ْ استان کوروزال ْ استان اورنج واک ْا ستان استن کریک ْ استان تولیدو که در مجموع 6 استان را تشکیل می دهند در کشور بلیز قرار دارند.

  اقتصاد

   د ر این کشور کشاورزی، بانکداری و گردشگری جزء عمده‌ ترین فراورده‌های صادراتی بلیز می باشد که در بالابردن اقتصاد با ارسال آمریکا، مکزیک و اتحادیه اروپا نقش بسزایی در بالا بردن اقتصاد دارد . که همه این عوامل تاثیر بسزایی وضعیت مطلوب در زمینه بانکداری این کشور ایجاد کرده است .

  ارتش و نظام

   این کشور زیر نطر ارتش انگلستان میباشد.

  قوم و نژاد

   نزاد مردمان بلیز آمیخته سرخ‌پوست، سفیدپوست و سیاه‌پوست‌اند؛ ۳۶ درصد از مردم بلیز مستیزو (دورگه سرخ‌پوست و سفیدپوست) هستند.

  گردشگری و سفر

   در بین کشورهای مشترک المنافع بیشترین آمار سفر را دارا هستند و بیشتر به کشورهای انکلستان و اسپانیا به دلیل هم زبانی سفر میکنند.

  تحصیلات

   گردشگری و توریست

    بلیز با سواحل زییای دریای کاراییب توانسته گردشگران بسیاری را به سمت جاذبه زیبای این کشور کوچک ایجاد نماید که استقبال بسیار از این جاذبه گردشگری را مهمترین صنعت این کشور تبدیل کرده است.

   فرهنگ

    نماد ملی این کشور گل ارکیده سیاه است به دلیل سالها مستعمره بودن این کشور به دست بریتانیا و اسپانیا تلفیقی از دو فرهنگ انگلیسی و اسپانیایی در این کشور موج میزند و تمام مردم بومی این کشور به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی مسلط هستند