ورود عضویت

کشور تایلند را بهتر بشناسید

کشوری در شبه‌جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیا به نام تایلند می باشد که با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام ، معروف بوده است .این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌است. تایلندی ، زبان رسمی کشور و پایتخت آن با بانکوک و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن می باشد و مذهب آن حدود ۹۵ % مردم بودایی است. نام تایلند در زبان مردم محلی برگرفته از دو لغت Thi و Land می‌باشد که به معنای سرزمین حوری یا همان تایی است. شیخ احمد قمی یکی از ایرانیان مسلمان مقیم تایلند در اواخر قرن شانزدهم در تبلیغ تشیع در آن ناحیه بسیار مؤثر بوده و نسل وی تا به امروز در تایلند باقی مانده‌اند. شیعیان بیشتر در بانکوک و چهار استان جنوب تایلند موسوم به پتان ساکنند و مراکز، مؤسسات، حسینیه‌ها و مساجد متعددی دارند. شیعیان اسماعیلیه نیز در تایلند حضور دارند و در ایام محرم مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) برپا می‌دارند.

تصاویر کشور تایلند

عکس کشورتایلند, عکس تایلند
عکس کشورتایلند, عکس تایلند
عکس کشورتایلند, عکس تایلند
عکس کشورتایلند, عکس تایلند

آب و هوا در تایلند

کشور هایی که نزدیک دریا می باشند دارای آب و هوای معتدل می باشند ، یکی از این کشورها که آب و هوای معتدل دارد تایلند می باشد ، این کشور در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می‌باشد. ناحیه کوهستانی و جنگلهای فراوان در شمال و پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج در نواحی مرکزی آن است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است. علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است که هر کدام، گویی تصویری از بهشت را برای گردشگران به نمایش می‌گذارد. اما بهترین فصل تایلند از نظر کم بودن گرما و باران در تایلند، بین ماه‌های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست. دمای هوا تایلند در این فصل روزها ۲۸ درجه سانتیگراد و شب‌ها ۱۲ درجه سانتیگراد است و هوا کم‌ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می‌شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب در تایلند نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می‌شود.


موقعیت جغرافیایی در تایلند

تایلندسرزمین لبخند ها ،کشوری با مساحت ۰۰۰، ۵۱۴ کیلومتر مربع در جنوب شرقی آسیا و در مرکز شبه جزیره هندوچین و شمال شبه جزیره مالی واقع شده و از شمال و شمال شرقی به کشور لائوس، از شرق به کامبوج، از جنوب به مالزی و خلیج سیام و از غرب و شمال غربی به برمه محدود است. جمعیت آن درحال حاضر ۹۴۷، ۶۰۶، ۶۰ نفر بوده، حکومت آن پادشاهی و پایتختش بانکوک است. بیش از بیست گروه قومی در تایلند زندگی می‌کنند که در این میان تایی‌ها اکثریت دارند. زبان رسمی تایلند، تایی است. این کشور با مساحت حدود ۵۱۳ هزار کیلومتر حدود ۶۴ میلیون نفر را در خود جای داده‌است. موقعیت جغرافیایی: جنوب شرق آسیا(۱۵ درجه شمالی و ۱۰۰ درجه شرقی - نیمکره شمالی) مساحت: ۵۱۳٫۱۱۵ کیلومتر مربع همسایگان: میانمار در غرب و شمال- لائوس در شمال و شمال شرق- کامبوج در جنوب شرق و مالزی در جنوب مرزهای زمینی: ۴۸۶۴ کیلومتر مرزهای دریایی: ۳۲۱۹ کیلومتر آب و هوا: آب و هوای گرمسیری با سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه می ادامه دارد در این فصل متوسط درجه حرارت ۳۴ درجه سلسیوس است و رطوبت هوا ۷۵٪ ست. فصل بارانی از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به ۲۹ درجه سلسیوس و میزان رطوبت به ۸۷٪ افزایش می‌یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه‌است. در این فصل درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۲ درجه سلسیوس در نوسان است. منابع طبیعی: کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبی، سرب، سنگ گچ، زغال سنگ، فلوراید، زمینهای کشاورزی

پرچم تایلند

سیاست در تایلند

حکومت سلطنتی مشروطه ، نوع حکومت دولت تایلند می باشد که بسیار شبیه اداره حکومت انگلستان می باشد که در آن رئیس دولت پارلمانی ،نخست وزیرو پادشاه، که سلطنت را از پادشاه قبلی به ارث برده است به عنوان رهبر کشور عمل می کند. این نوع دولت تایلند از 1932 میلادی به بعد پس از حدود 700 سال حاکمیت بی واسطه سلسله های مختلف پادشاهی برقرار شده است؛ پادشاه فعلی تایلند، عالیجناب بهومبیول آدولیادج - راما نهم(Bhumibol Adulyadej) پادشاهی از سلسله چاکری است که از سقوط آیوتایا به بعد در تایلند سر کار آمد و بنیان گذار دوران راتاکازین است، پادشاه آن مستقیماً دارای اختیارات سیاسی نمی باشد با اینکه این پادشاه بسیار مورد احترام مردم تایلند و نیز رهبر معنوی و همچنین رهبر این کشور نیز می باشد. دولت تایلند با ائتلاف احزاب سیاسی به ریاست نخست وزیر تشکیل می شود. اگرچه تایلند از زمان سلطنت مشروطه تا کنون کودتاهای متعددی را تجربه کرده است و سیاست تایلند، مناقشه آمیز است اما مردم این کشور به لحاظ سیاسی فعال هستند و ارزش زیادی برای این دمکراسیِ بی تردید بدون اتکاء قائل هستند.

تاریخ در تایلند

تمدن نئولیتیک واقع در مکان میراث فرهنگی جهانی یونسکو دوران کنونی در بان چیانگ،تعریفی است از تاریخ تمدن تایلند. یک تاریخ کهن و پرافتخار با مستندات نسبتاً خوبی می باشد. در قرون اولیه میلاد مسیح، قبایل مان، خمر و تایی قلمروی این کشور را در مرزهای تایلند امروز تثبیت کردند؛ تمدن دواراواتی بودایی هایی که به زبان مان حرف می زنند در اوایل هزاره نخست راه را برای ظهور امپراتوری انگکور در اوایل هزاره دوم گشود. به هر حال، تا جایی که می دانیم تاریخ تایلند زمانی آغاز شد که حکومت های لان نا ( چیانگ راج / چیانگ مای ) و سوکوتایی، نخستین حکومت های مستقل تایلند، جوامع بسیار پیشرفته ای در نواحی شمالی و مرکزی تایلند در قرون 13 و 14 میلادی به وجود آوردند. حکومت آیوتا، که به شدت تحت تأثیر خمر انگکور بود سرانجام همسایه خود سوکوتایی را فتح کرد و چند سده در طول تاریخ تایلند بر این منطقه مسلط بود. متأسفانه ابتدا چیانگ مای و سپس آیوتا مغلوب مهاجمین برمه ای شدند که پایتخت لان نا را چند سده اشغال کردند و آیوتایا را غارت کردند و حکومت مرکزی تایلند را وادار کردند به نقاط شمالی تر برود و پایتخت جدیدش را در تان بوری در نزدیکی بانکوک تأسیس کند. این پایتخت پس از عمر کوتاه تان بوری ( 1772-1767) از رود کائو پرایا عبور کرد و نخستین پادشاه سلسله فعلی، یعنی راما 1 از سلسله چاکری، پایتخت مدرن بانکوک را برای تجارت در دوره راتاناکازین تاریخ این کشور تأسیس کرد. رهبری هوشمندانه پادشاهان مونکوت ( راما چهارم 1868-1851) و چولالونگ کورن ( راما پنجم 1910-1868) موجب حفظ یک تاریخ درخشان 700 ساله شد که در آن این کشور هرگز رسماً مستعمره قدرتهای بیگانه نشد؛ قرن پر هیاهوی بیستم شاهد تبدیل نظام حکومت به سلطنت مشروطه بود اینک رهبر کشور، پادشاه بهومیبول آدولیادج ( 1946 تا به امروز ) شاه راما نهم از سلسله چاکری است و یک دمکراسی آرام اما تأثیرگذار تحت امر این پادشاه بسیار محبوب اینک در این کشور برقرار است.


دین و مذهب در تایلند

بودایی ها در حدود ۹۵٪ جمعیت مردم تایلند را تشکیل می دهند . مسلمانان حدود ۴٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از1%جمعیت تایلند را تشکیل داده و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. در تایلند، ۹۴٫۶ % مردم بودایی، ۴٫۶ % مسلمان، ۰٫۷ % مسیحی و ۰٫۱ % باقی ادیان هستند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد.

تقصیمات کشوری در تایلند

تایلند در مرکز 18 شهر و در شمال و شمال شرقی 28 شهر و در جنوب 14 و در شرق 7 و در غرب از 3 شهر تشکیل شده اند.

اقتصاد در تایلند

مهم ترین صنعت در اقتصاد این کشور، صنعت توریسم می باشد که در این زمینه با برنامه های دقیق توانسته اند در بین کشور های دیگر موفق باشند . از صادرات مهم: اتو مبیل - کولر - برنج و محصولات کشاورزی - پوشاک و محصولات نساجی - شیلات و غذاهای دریایی - ترانزیستور و قطعات کامپیوتر واردات مهم: سوخت (نفت و گاز) - مواد خام ، میتوان نام برد . در صنایع: اتو مبیل سازی - توریسم - نساجی و پوشاک- کشاورزی - نوشابه سازی - تنباکو- سیمان - صنایع سبک نظیر سنگهای قیمتی - تجهیزات الکترونیکی - قطعات کامپیوتر - مدارات مجتمع - دومین تولید کننده تنگستن در جهان و سومین تولید کننده قلع ، را می توان عنوان کرد . و در زمینه محصولات کشاورزی: برنج - نشاسته کاساو یا مانیوک - کائوچو- نیشکر - ذرت - نارگیل - و سویا ، می توان عنوان کرد .

ارتش و نظام در تایلند

در پی کودتای پرایوث چان اوچا فرمانده ارتش علیه تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور، در سال ۱۳۹۳ حکومت نظامیان بار دیگر بر این کشور استوار شد. در ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) همه‌پرسی قانون اساسی توسط نظامیان برگزار شد که رأی مثبت مردم به آن باعث شد تا اختیارات وسیعی به خونتا (حکومت نظامی تایلند) داده شود.

قوم و نژاد در تایلند

نرخ رشد جمعيت تايلند در سال 2009 معادل با 64 % گزارش شده است. از لحاظ نژادي، تايلند شامل نژادهاي سيامي، لائو، چيني و مالايایی است. نژاد تاي حدود ۸۰ % جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهد. چيني ها ۱۰ %، مالایایی ها ۵ % و اقليت هاي قومي شامل لائوسي ها، ويتنامي ها و كامبوجي ها نیز در رده هاي بعدي قرار دارند. زبان تايي زبان رسمي و ملي تايلند است. گرچه زبان انگليسي به عنوان زبان دوم در اين كشور نامیده شده ولی فقط تعداد معدودی از مردم قادرند به این زبان تکلم کنند. مذهب رسمي اين كشور بودايي است كه ۹۰ % مردم پيرو آن هستند. مقام عالي بوديسم تايلند، انجمن بودائيان است كه در سال ۱۹۴۳ بنيانگذاري شده و تحت امر پادشاه است. این انجمن حدود 5000 نفر عضو دارد. آمار دقیقی از جمعیت مسلمانان وجود ندارد و از ۶ % تا 15 %کل جمعیت نقل می شود. اكثريت آنـها در استان هاي جنوبي و مابقي در پايتخت زندگی می کنند. مسلمانان ساكن استان هاي جنوبي كشور در مجاورت مالزي و از قوم مالایایی بوده و زبان آنها مالايايي است. مذهب تشيع در سال ۱۶۰۱ ميلادي توسط يك بازرگان ايراني بنام شيخ احمد قمي كه به تايلند مهاجرت كرده بود به اين كشور وارد شد. وي در قرن هفدهم ميلادي از قم به آيوتايا، پايتخت سرزمين سيام رفت و پس از چندي به مقام مشاورت پادشاه رسيد. وی سپس به مقام وزارت كشور، دارایي، گمرك و در نهايت وزارت امورخارجه نائل شد. شایان ذکر است كه در تاريخ سيام این تنها موردی بوده است كه يك بيگانه تا این حد ترقي مقام يافته است. موقعيت وي پس از وصلت با يكي از دختران خاندان شاهي تثبيت شد. نژاد بوناک در این کشور از نسل ایشان هستند. شيخ احمد در سن هشتاد سالگي در آيوتايا وفات يافت و در همانجا به خاك سپرده شد.

گردشگری و سفر در تایلند

مردم تایلندی بیشتر مسافر کشورهای آسیایی می باشند .

تحصیل در تایلند

محل مناسبی برای دانشجویان عزیز میباشد چون این کشور با دارا بودن بزرگترین و بهترین دانشگاههای بین اللمللی در خود و با توجه به شرایط مناسب جهت ادامه تحصیل و هزینه زندگی بسیار ارزان داراست. لازم به ذکر است که وزارت علوم ایران به تازگی چندین دانشگاه در تایلند را مورد تایید قرار داده است . اکثر دانشگاههای تایلند با دارا بودن رتبه های بالای دانشگاهی جزء موفق ترین دانشگاههای آسیا می باشند . دانشگاههای تایلند جزء موفق ترین دانشگاههای آسیا میباشن چون این دانشگاه ها با دارا بودن دانشجویانی که از 40 کشور دنیا جهت ادامه تحصیل به تایلند مهاجرت میکنند .این دانشگاهها دارای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در رشته های مهندسی و علوم انسانی میباشند . دانشگاههای تایلند اغلب در اطراف پایتخت آن که بانکوک میباشد واقع گردیده و مجموعه ایی کامل جهت اقامت و زندگی را برای دانشجویان فراهم نموده اند . یک مساله بسیار مهم پیدا کردن دانشگاه انگلیسی زبان است چون به این صورت شما به آخرین مباحث روز دست یافته وهمیشه هم به روز می کنندو نیزامکان کار و فعالیت و زندگی را نیز در یک محیط جهانی بدست می آوریم. کشور تایلند در چند ساله گذشته بسیار پیشرفت کرده و بخصوص در زمینه فناوری اطلاعات در حال تلاش به سطح استاندارد جهانی می باشد. سرعت پیشرفت و آهنگ توسعه این کشور در امر آموزش عالی کاملا چشمگیر است.هزینه های تحصیلی و زندگی و شهریه دانشگاه تایلند هم در مقایسه با کشورهای همطراز خود مثل ( مالزی – هند – سنگاپور و ....) بسیار کمتر و قابل ملاحظه می باشد. اكثر رشته‌هاي مقطع كارشناسي دانشگاههای تایلند چهار سال طول مي‌كشد به استثناي دوره پزشكي كه هفت سال، دندانپزشكي شش سال و دامپزشكي كه پنج 5 سال طول مي‌كشد.براي اخذ مدرك كارشناسي در دانشگاه‌هاي تايلند گذراندن 128 واحد درسي ضروري است.

فرهنگ در تایلند

کشور بودایی تایلند که قرن‌ها با نام سیام Siam شناخته می‌شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسیای جنوب شرقی بوده‌است. تایلند کنونی به سال ۱۲۳۸ ایجاد شده و برخلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرت‌های اروپایی نبوده‌است. کلمه تای Thai به معنی لبخند است و تایلند یعنی سرزمین لبخند. قرن‌ها پیش، مردمی از جنوب چین به تدریج به سوخوتای (تایلند کنونی) مهاجرت کرده و به تدریج در مناطق حاصلخیز کناره رودی در جنوب چین ساکن شدند. در اوایل قرن ۱۴، تایلندی‌ها شهر کوچکی را در سوخوتای بنا کرده و در اواسط این قرن نیز آنجا را به پادشاهی مستقل تایلند تبدیل کردند که پیدایش زبان، فرهنگ و معماری این کشور هم متعلق به همین دوره‌است.

گردشگری و توریست در تایلند

سالیانه این کشور پذیرای تورسیم از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی می باشد به طوری که میتوان اسم این کشور را در بین 10 کشوربرتر دنیا براساس جذب توریسم دانست .بیشترین توریسم ها از آسیایی ها تشکیل می دهند که سالیانه در تمامی فصول به شهر های مختلف این کشور سفر میکنند .حال شما را با این جاذبه ها آشنا میکنیم : رزگاردن بانکوک یکی از دیدنی ترین مکان های بانکوک، رزگاردن است که در ۳۰ کیلومتری این شهر واقع شده و دریاچه زیبایی در آن قرار دارد. بیشترین جاذبه این باغ در نمایش های فرهنگی تایلند است که شامل بوکس تایلندی، رقص سنتی این کشور،‌ مراسم عروسی تایلندی، شمشیربازی و نمایش فیل ها می شود. مساحت باغ رزگاردن حدود ۷۵۰ کیلومترمربع بوده و و در آن صنایع دستی سنتی کشور تایلند نیز برای گردشگران به نمایش گذاشته شده اند. بازار روی آب بانکوک در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی بانکوک، بازار روی آب این شهر قرار دارد که در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را در قایق های کوچک می فروشند. این بازار همیشه مملو از فروشندگان و خریدارانی است که بر روی کانال شهر بانکوک در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و سبزی و غذاهای محلی هستند. شلوغ ترین ساعات کار بازار ۶ تا ۱۱ صبح است و از این رو بهتر است که گردشگران از این شیوه سنتی خرید و فروش کالا در ساعات اولیه صبح بازدید کنند. این کانال آب که در سال ۱۸۶۸ به دستور پادشاه رامای چهارم برای سهولت در سفرهای آبی بین شهری ساخته شده است، محلی بسیار جذاب برای گردشگران است و آنها می توانند با کرایه قایق از این مکان کم نظیر دیدن کنند. شام در کشتي سفر با کشتی بر روی رودخانه چائوپرایا در بانکوک، شیوه خوبی برای تماشای جاذبه های ونیز شرق است. این عنوانی است که اروپاییان در مورد بانکوک به کار می برند زیرا علاوه بر جریان داشتن رودخانه چائوپرایا Chao Phraya در این شهر، کانال های بسیاری نیز در آن وجود دارند. صرف شام بر روی کشتی گراند پرل Grand Pearl در فضای آرام این رودخانه و به دور از هیا هو و شلوغی بانکوک، تجربه ای به یاد ماندنی برای گردشگران است. این کشتی شامگاه از لنگرگاه ریورسیتی River City حرکت کرده و پس از صرف شام در نور شمع و همراه با مناظر زیبا، از زیر پل رامای هشتم دور زده و به لنگرگاه باز می گردد. دنیای وحش بزرگترین باغ وحش آزاد تایلند با مساحت ۲۰۰۰ کیلومترمربع در خارج از شهر بانکوک قرار دارد. این مکان دارای دو بخش اصلی است: یکی محل نگهداری حیوانات وحشی و دیگری پارک آبی که گونه های متعددی از حیوانات دریایی در آن وجود دارند. در این پارک وحش آزاد، گردشگران به دنیای حیوانات کمیاب نزدیک شده و تغذیه شیر و ببر را از نزدیک می بینند. اصلی ترین جاذبه این باغ وحش، محوطه ای است که در سال ۱۹۸۸ ایجاد شده و در آن می توان حیوانات وحشی را در زیستگاه طبیعی خود دید. مسیر بازدید از این محل ۸ کیلومتر بوده و ۴۵ دقیقه به طول می انجامد. هیجان انگیز ترین بخش بازدید از دنیای وحش زمانی است که گردشگران وارد جنگلی گرمسیری می شوند که در آن تمساح های گرسنه و گوریل ها منتظر آنها هستند. دریم ورلد شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای کودکان فراهم می کند: شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی و بسیاری بازی های هیجان انگیز دیگر، سرزمین رویایی را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران تبدیل کرده است! رویاهای کودکان در سرزمین رویاها، به حقیقت می پیوندند. کاخ پادشاهی یکی از مکان هایی که هر گردشگری در تایلند از آن بازدید می کند، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین Emerald Buddha است. این کاخ در واقع مجموعه ای از ساختمان های مختلف است که از اواخر قرن ۱۸ تا نیمه های قرن ۲۰ محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده اند. ساخت این کاخ با چوب در سال ۱۷۸۲ آغاز شد و در دوران تاجگذاری رامای اول به پایان رسید. این پادشاه در طول سلطنت خود آن را تبدیل به امارتی مستحکم تر کرد. نقشه اولیه این کاخ از دوره آیوتایا Ayutthaya گرفته شده، ابتدا مساحت آن حدود ۵۱۰ کیلومترمربع بوده و در زمان سلطنت رامای دوم به اندازه کنونی خود یعنی ۶۰۰ کیلومترمربع رسیده است. معبد بودای زمردین بودای زمردین مقدس ترین مجسمه بودا در کشور تایلند است و معبد آن در محوطه کاخ پادشاهی در شهر بانکوک واقع شده است. این بودای نشسته که از یشم سبز ساخته و با لباسی زرین پوشیده شده، ۴۵ سانت بلندی دارد. بودای زمردین از تاریخچه ای طولانی برخوردار است: معبد بودای طلایی یکی از معروف ترین وات های تایلند است که پس از کشف اتفاقی بودای آن به شهرت رسید. حدود نیم قرن پیش این بودا که برای جلوگیری از تاراج آن توسط برمه ای ها با ساروج پوشیده شده بود، به هنگام جابجایی به زمین افتاده و بخشی از آن کنده شد و مجسمه بودایی از طلای خالص به ارتفاع ۳.۵ متر و وزن ۵.۵ تن در زیر آن کشف شد. این معبد در محله چینی ها واقع شده است. معبد بودای خوابیده بزرگترین و قدیمی ترین معبد بانکوک است که در مجاورت کاخ پادشاهی واقع شده و بیش از هزار مجسمه بودا را در خود جای داده است. این بودا در دوران رامای سوم ساخته شده و نخستین مکان برای ماساژ سنتی تایلند به شمار می رود. بودای خوابیده ۴۶ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع داشته، با طلا پوشیده شده و در چشمهای آن مروارید به کار رفته است. رودخانه کوای رودخانه کوای که به سبب پل روی آن شهرت جهانی دارد، در ۱۳۰ کیلومتری غرب بانکوک واقع شده است. شهرت این پل به این علت است که در دوران جنگ جهانی دوم، نزدیک به ۱۶ هزار اسیر جنگی متحدان به هنگام ساخت « خط آهن مرگ » بر روی این پل، جان خودرا از دست دادند. شهر سوخته شهر تاریخی آیوتایا که به مدت ۴۱۷ سال پایتخت تایلند به شمار می رفته، یکی از تاریخی ترین بناهای این کشور است که در زمان خود از بزرگترین شهرهای دنیا و مرکز تمدن آسیای جنوب شرقی بوده است. جزيره پي پي اين جزيره يکي از زيباترين جزاير گرمسيري در جهان و يکي از اصلي ترين جاذبه هاي توريستي تايلند است. سراسر جزيره پي پي صخره هاي آهکي، سواحل شني و غار هاي پنهان قرار دارند و از پوکت روزانه براي آن قايق مي روند. پي پي که در ?? کيلومتري پوکت واقع شده، در کل شش جزيره را شامل مي شود ولي دو جزيره اصلي آن، پي پي کوچک Phi Phi Lei و پي پي بزرگPhi Phi Don هستند که جزيره کوچک ساکن ندارد اما ساکنان جزيره بزرگ را مسلماناني از جنوب تايلند تشکيل مي دهند. اصلي ترين جاذبه پي پي کوچک، غار بزرگي به نام Viking Cave و به مساحت ?.? کيلومتر مربع است که نام آن را از نقش هاي روي ديوار غار گرفته اند. آکواریوم (دنیای زیر آب) دنیای زیر آب پاتایا یکی از دیدنی ترین مکان ها برای گردشگران است که در آن می توانند گونه های مختلف حیوانات آبزی را در آکواریم بسیار بزرگی مشاهده کنند.این آکواریم که به شکل تونل استوانه ای شیشه ای است 100 متر طول دارد و بیش از 4000 موجود آبزی در 200 گونه متفاوت را در خود جای داده است. خانه مقدس حقیقت خانه مقدس حقیقت بنای چوبی عظیم و با ابهت معبد مانندی است که در شمال پاتایا در کنار دریا واقع است و بلندترین نقطه آن 105 مترارتفاع دارد. این بنا طوری ساخته شده است که در برابر باد و نور آفتاب ساحل دریا مقاوم باشد. این بنا بر اساس قوه ابتکار و خلاقیت تایلند قدیم ساخته شده و با مجسمه های کنده کاری شده چوبی تزئین شده است. هدف از به کارگیری این مجسمه ها، استفاده از هنر و فرهنگی بوده است که منعکس کننده دیدگاه قدیم، دانش کهن و حکمت و فلسفه شرقی است. این موارد سبب می شود که بازدیدکنندگان زندگی کهن، مسئولیت انسان، افکار اولیه، چرخش زندگی، ارتباط زندگی با جهان و هدف مشترک از زندگی به سوی یک مدینه فاضله را درک نمایند. سرگرمی های دیگری نیز همچون شوی دلفین ها در این مکان اجرا می شود. دهکده فیل ها دهکده فیل ها ( Elephant Village ) که در سال 1973 برای مراقبت از فیل هایی که از کارافتاده شده اند و دیگر توانایی کارهای سنگین در جنگلهای تایلند را ندارند ساخته شد. در اینجا فیل ها آزاد هستند و به دقت ار آنها مراقبت می شود. نمایش هایی همچون فوتبال فیل ها، رژه فیل ها و فیل سواری در جنگل در این مکان اجرا می شود. پارک پاتایا و پارک آبی آن پارک پاتایا که در شمال ساحل جومتین پاتایا واقع شده شامل شهر بازی، یک پارک آبی بزرگ ( Water Park ) و یک برج ساحلی با رستوران گردان است که می توان از آن منظره ای زیبا از پاتایا را مشاهده نمود.

اطلاعات جانبی کشور تایلند

جمعیت تایلند


66,720,153

کد کشور تایلند


66

زبان اصلی تایلند


Thai

منطقه زمانی تایلند


-6

حکومت تایلند


مشروطه سلطنتی

واحدپولی تایلند


بات

سمت رانندگی تایلند


راست

ولتاژبرق تایلند


220

مساحت تایلند


66720153

پسوند اینترنتی تایلند


th

تعداد استانهای تایلند


76

تعداد شهرهای تایلند


158

تعداد هتل های تایلند


21058

تعداد جاذبه های تایلند


223

استانها و شهرهای کشور تایلند