پاکستان

آسيا
جمعیت 159,196,336

Pakistan

Asia

درباره کشورپاکستان در قاره آسيا

flag

یكی از عوامل مهم در جغرافیای طبیعی و اقتصادی پاكستان، وجود رودخانه ایندوس است كه در حد فاصل فلات بلوچستان و كوههای سلیمان در غرب، و صحرای «تار» در شرق جاری است. آب و هوای پاكستان، گرم و خشك، با میانگین دمای 27 درجه سانتی گراد، و میانگین بارش 90 سانتی متر است. بارندگی در كوههای شمالی پاكستان، بیشتر است. بیش ار 50درصد جمعیت پاكستان، كشاورز بوده و در اطراف رودها، به زراعت مشغولند. محصولات مهم كشاورزی این كشور، شامل: گندم – كتان – ذرت – برنج و نیشكر می شود.

گالری تصاویر

Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image
Pakistan,پاکستانs image

اطلاعات

 • 159196336 جمعیت
 • کد کشور
 • Urdu زبان اصلی
 • 8 منطقه زمانی
 • جمهوري اسلاميحکومت
 • روپیه پاکستان(Pakistani Rupee)واحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 803940 مساحت
 • پسوند اینترنتی

استان های پاکستان

جاذبه های گردشگری پاکستان

  آب و هوا

   آب و هوا: شمال و غرب پاكستان كم آب است جنوب و بسياري از مناطق شرق در معرض نوعي باد موسمي استوايي قرار دارد دما به نسبت فصل و ارتفاع بسيار متنوع است از ساحل داغ استوايي تا كوههاي سرد شمال دور.

  موقعیت جغرافیایی

   دره رود سند پاكستان را به بخش ارتفاعات غرب و بخش زمينهاي پست شرق تقسيم مي كند. در بلوچستان ( در جنوب كشور ) ارتفاعات متشكل است از سلسله تپه ها و كوه هاي كم ارتفاع كه از شمال شرق به جنوب شرق به جنوب غرب امتداد دارد. در شمال – در ايالت مرز شمال غرب و سرزمينهاي مورد اختلاف – رشته كوهها تا بيش از 7000 متر ارتفاع دارد و شامل كوههاي قره هورم و هيماليا و هندوكش است. دره رود سند – و دره هاي شاخه دار آن – منطقه كشاورزي مهمي را تشكيل مي دهد و در بر گيرنده اكثر جمعيت پاكستان است . دنباله صحراي تار هند شرق كشور را در بر دارد. رود هاي مهم : سند، سوتلج ، چناب، راوي ؤ جهلوم. بلند ترين نقطه : كا 2( كوه گاودين آستن) ،‌8607 متر.

  سیاست

   مجلس سناي 87 نفره ( يكي از دو مجلس قوه مقننه فدرال ) متشكل است از 19 سناتور از هر كدام از چهار ايالت كه براي دوره‌اي شش ساله انتخاب مي گردند، به علاوه 8 سناتور منتخب از مناطق عشيره اي كه تحت نظر اداره دولت مركزي است و 3 سناتور كه براي نمايندگي پايتخت سناتور برگزيده شده اند. مجمع ملي 237 نفره متشكل است از 207 عضو كه براي دوره‌اي 5 ساله با راي تمامي افراد بالغ انتخاب مي شوند، 20 كرسي نمايندگي كه به زنان اختصاص دارد، و 10 عضو به نمايندگي از اقليتهاي غير اسلامي, رئيس جمهور (كه از سوي پارلمان فدرال برگزيده مي گردد ) شخصي را به نخست وزيري انتصاب مي كند كه از پشتيباني اكثريت در مجمع ملي بر خوردار است . نخست وزير نيز كابينه وزيراني را انتصاب مي كند كه به مجمع پاسخگوست . رئيس جمهور اين اختيار را دارد كه دولت وقت را بر كنار و مجامع ملي و محلي را منحل كند.

  تاریخ

   از قرن هيجدهم اين منطقه تحت حكومت بريتانيا قرار گرفت . پاكستان به عنوان يك كشور در اوت 1947 زماني كه هند تقسيم شد به وجود آمد و اين نتيجه درخواست اتحاديه اسلامي براي كشوري اسلامي بود كه در آن هندوها در اكثريت نباشند. شمار بسياري از مسلمانان به اين كشور كوچ كردند. و حدود 1/000/000نفر در خونريزي كه با جدايي توام بود جان خود را از دست دادند. پاكستان دو جناح داشت – پاكستان غربي ( كشور كنوني) و پاكستان شرقي ( بنگلادش حاضر ) – كه به واسطه 1600 كيلومتر از خا ك هند از هم جدا بودند. تعدادي از نواحي مورد اختلاف با هند بود . كشمير – موضوع اصلي اختلاف – عملا بين دو كشور نقسيم شد، و در 1947 تا 1949 و 1965تنش بر سر كشمير منجر به جنگ بين هند و پاكستان شد . مسئله كشمير ، با درگيريهاي گاه به گاه در امتداد خط آتش بس حل نشده باقي ماند. محمد علي جناح (1876 تا 1949) رهبر اتحاديه اسلامي اولين فرماندار كل كشور بود، ولي جناح كه پدر ملت به حساب مي آمد ,،‌كمي پس از استقلال مرد. پاكستان ( كه در 1956 به جمهوري تبديل شد ) دوچار بي ثباتي سياسي و دوره هايي از حكومت نظاميان از جمله دولتهاي ژنرال محمد يحيي خان ( از 1958 تا 1969 ) و ژنرال محمد ايوب خان از 1969 تا 1971گشت. هر چند پاكستان شرقي اكثر جمعيت را در بر داشت, از آغاز پاكستان غربي بر امور سياسي و نظامي تسلط داشت . در انتخابات 1970 حزب عوامي ليگ به رهبري شيخ مجيب الرحمان با اكثريت قاطع آراء در پاكستان شرقي پيروز شد,‌در حالي كه در پاكستان غربي حزب مردم پاكستان بيشتر كرسیهاي مجلس را به دست آورد. مجيب الرحمان ظاهرا در رهبري كردن دولت جديد پاكستان به نسبت كسب استقلال براي پاكستان شرقي علاقه كمتري داشت. در مارس 1971 پس از مذاكرات بي نتيجه ارتش شرقي بلافاصله با عنوان بنگلادش اعلام استقلال كرد. جنگ داخلي درگرفت و هند از كشور جديد پشتيباني كرد و موجب تسليم ارتش پاكستان تا قبل ار پايان سال شد. رهبر حزب مردم، ذوالفقار علي بوتو ( نخست وزير از 1972 تا 1977 ) طي كودتايي نظامي به رهبري رئيس ستاد ارتش محمد ضياءالحق عزل شد. در 1977 بوتو به اتهام فرمان صدور قتل پدر يكي از مخالفان سابق زنداني شد و در 1987 محكوم به مرگ گشت و علي رغم اعتراض بين المللي در 1979 به دار آويخته شد. در 1985 ضياء الحق حكومت نظامي را لغو كرد و بازگرداندن پاكستان به زندگي غير نظامي را اعلام نمود . در 1986 دختر بوتو و رهبر جديد حزب مردم پاكستان بي نظيز،اجازه يافت به پاكستان باز گردد- جايي كه اجتماعات سياسي او توده هاي عظيمي را جذب مي كرد . در 1988 ضياء الحق در سانحه هوايي كشته شد. در انتخاباتي كه چند ماه بعد طبق برنامه برگزار شد، حزب مردم پاكستان بزرگترين حزب پارلمان و بي نظير بوتو اولين نخست وزير زن در كشوري اسلامي شد. در اوت 1990 وي متهم به پارتي بازي و فساد شد و توسط رئيس جمهور بر كنار گشت. در انتخابات بعدي اتحاد دموكراتيك اسلامي به پيروزي رسيد . در 1993 نواز شريف رهبر اتحاد دموكراتيك اسلامي نيز بر كنار شد ولي ديوان عالي وي را به مقامش بازگرداند.

  دین و مذهب

   اسلام سني (رسمي 92%)، اسلام شيعه (5%)، و اقليتهاي كوچك اسماعيلي و احمدي

  تقصیمات کشوری

   پاکستان از پنج ایالت، یک منطقهٔ خودمختار قبایلی، یک منطقه فدرال پایتخت(اسلام آباد) و دو منطقه مربوط به جامو و کشمیر تشکیل شده‌است.

  اقتصاد

   نزديك به نيمي از نيروي كار به زراعت معيشتي اشتغال دارد و كشتهاي عمده گندم و برنج است. پنبه منبع اصلي درآمد ارز خارجي است. دولت برنامه هاي آبياري را تشويق مي كند، ولي بيش از نيمي از زمين زير كشت در معرض اشباع آب يا آب شور قرار دارد. هر چند تنوع گستر ده اي از منابع معدني هست – از جمله زعال سنگ ،‌طلا، گرانيت، مس و منگنز – استخراج اين منابع به طور فراگيري توسعه نيافته است . صنايع توليدي بيش تر مربوط به فن آوري غذايي ونساجي و كالاهاي مصرفي است. بيكاري و كم كاري مشكلات عمده اي است, و اقتصاد اين كشور به كمك خارجي و پول فرستاده شده از طرف پاكستانيهاي شاغل در خارج بسيار وابسته است.

  ارتش و نظام

   كل نيروهاي مسلح580000 به علاوه 230000 شبه نظامي . خدمت سربازي : ندارد.

  قوم و نژاد

   گردشگری و سفر

    تحصیلات

     ميزان با سوادي : 34/8 % سنين تحصيل اجباري: تحصيل اجباري نسيت . تعداد دانشگاه :‌22، شامل دانشگاه آزاد.

    گردشگری و توریست

     فرهنگ