مالزی

آسيا
جمعیت 30,448,600

Malaysia

Asia

درباره کشورمالزی در قاره آسيا

flag

نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از 14ایالت را تشکیل دادند. در سال 1965سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

گالری تصاویر

Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image
Malaysia,مالزیs image

اطلاعات

 • 30448600 جمعیت
 • 0060 کد کشور
 • Malay زبان اصلی
 • 8 منطقه زمانی
 • مشروطه سلطنتی فدرال با دو مجلس قانون گذاریحکومت
 • رینگتواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 329758 کیلومتر مربعمساحت
 • myپسوند اینترنتی

شهرهای مالزی

هتل های مالزی

آب و هوا

  داراي آب و هوايي نسبتا گرم ،بارانی و مرطوب می باشد.

موقعیت جغرافیایی

  در جنوب شرقی آسيا واقع شده و از لحاظ جغرافيائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکيل شده مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه شهر جوهور در جنوب به سنگاپور متصل می‌گردد.

سیاست

  مالزی یک کشور منتخب سلطنتی با حکومت پادشاهی مشروطه است. این کشور ظاهرا از سوی یک حاکم عالی که معمولا از آن به عنوان شاه مالزی یاد می‌شود، اداره می‌گردد. او برای یک دوره پنجساله در میان نه سلطان موروثی ایالات مالایایی انتخاب می‌شود؛ چهار ایالت دیگر، اسما دارای فرماندارانی هستند که در امر این انتخاب شرکت نمی‌کنند. این موجب می‌شود که مالزی یک کشور دارای سیستم سلطنتی محسوب شود. نظام حکومتی در مالزی نسبتا الگوبرداری از نظام پارلمانی سیستم وست مینیستر، یا به عبارتی میراث حکومت استعمار بریتانیا است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخه اجرايی دولت متمرکز می‌شود تا بخش مقننه آن، و قوه قضائیه در اثر حملات مداوم دولت در دوره مهاتیر محمد تضعیف شده است. از زمان کسب استقلال در سال 1957 ، مالزی توسط یک ائتلاف چند نژادی تحت عنوان ناسیونال باریسان اداره شده است. مجلس مالزی شامل یک مجلس نمایندگان یعنی "خانه ملت" و یک مجلس سنا یعنی "خانه کشور" می‌باشد. مجلس 219 عضوی نمایندگان از طریق هیئتهای تک عضوی موکلانی انتخاب می‌شوند که اعضای آن برای حداکثر یک دوره 5 ساله برگزیده شده اند. قدرت قانونگذاری بین قانونگذاران فدرال و ایالتی تقسیم می‌شود. تمام 70سناتور آن برای مدت 3سال متصدی امور وکالت خود هستند که 26نفر از آنها از سوی مجامع ایالتی، 2نفر به نمایندگی از منطقه فدرال کوآلالامپور، یعنی۱ نفر از حوزه‌های فدرال لابوان و پوتراجایا، و 40نفر باقی نیز توسط شاه منصوب می‌گردند. انتخابات پارلمانی مالزی دست کم یکبار در هر 5سال برگذار می‌شود، که آخرین انتخابات عمومی آن در مارس 2009برگزار شده است. سن رای دهندگان باید از 21 به بالا باشد تا بتوانند برای اعضای مجلس نمایندگان و نیز بیشتر ایالات و نیز مجمع قضائی ایالتی رای بدهند. رای دادن اجباری نیست. قدرت اجرایی در اختیار کابینه مالزی (هیئت دولت) به ریاست نخست وزیر است؛ و قانون اساسی مالزی تاکید می‌کند که نخست وزیر باید عضو مجلس پایین دستی، پارلمان مالزی باشد که بنابر نظر حاکم عالی می‌تواند به گروه اکثریت در مجلس دستور دهد. کابینه از میان اعضای دو مجلس انتخاب می‌گردد و مسئول اداره آن مرجع نیز می‌باشد. دولتهای ایالتی تحت ریاست وزرای عالی در ایالات مالایایی در ایالاتی که حاکمان موروثی ندارنداز طریق مجامع ایالتی و با صلاحدید سلاطین و فرمانداران آنها برگزیده می‌شوند.

تاریخ

  شبه جزیره مالایی مدت زیادی است که از یک جایگاه مهم (مرکزی) در مسیرهای تجاری بین چین و خاورمیانه برخوردار بوده‌است که نشان دهنده نقشه اولیه آن عنوانی آن به صورت (شبه جزیره طلائی) تنگه‌های مالاکا به عنوان «خلیج ساباریکوس» ترجمه شده‌است. اولین پادشاهی مالزی که بر بنادر شهرهای ساحلی حکومت می‌کرد در قرن 10میلادی تشکیل شد. این پادشاهی شامل لنگ کاسوکا، لمبابوجانگ، کداه، برآس، گانگانگارا در پراک و پان پان در کلانتن می‌باشند. تصور بر این است که آنها در گذشته کشورهای هندی یا بودائی بوده‌اند.

دین و مذهب

  دین اصلی در این کشور اسلام میباشد این کشور یک جامعه چند مذهبی میباشد چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام (٪4/60) بودائیسم (٪2/19) مسیحیت (٪1/9) هندوئیسم (٪3/6)

تقصیمات کشوری

  این کشور شامل 13 ايالت و 3 متطقه فدرال میباشد 3 منطقه فدرال شامل بخش های زیر میباشد 1-سرزمین های کوالالامپور 2-سرزمین پوتراجایا 3-قلمرو لابوآن 13 ایالت شامل بخش های زیر میباشد 1-نگری سمبیلان 2-پرلیس 3-کداه 4-پولائو پیانگ 5-پراک 6-سلانگور 7-ملاکا 8-پاهانگ 9-جوهور 10-کلانتان 11-ترنگانو 12-صباح 13-ساراواک

اقتصاد

  شبه جزیره مالایی و آسیای جنوب شرقی، همواره مرکزی برای تجارت بوده است. اقلام گوناگونی همچون چینی‌آلات و چاشنی‌ها، حتی پیش از آنکه سلطان‌نشین مالاکا و سنگاپور به این شهرت برسند، فعالانه تجارت می‌شده است. در سده هفدهم، ذخایر فراوانی از قلع در چند ایالات مالایایی کشف شد. سپس، همانطور که امپراتوری بریتانیا بر مالایا چیره شدند، درختان کائوچو و خرمای روغنی برای مقاصد بازرگانی عرضه شدند. در طول این دوران، مالایا به بزرگترین تولید کننده عمده قلع، کائوچو و خرمای روغنی تبدیل شد.

ارتش و نظام

  نیروهای نظامی این کشور شامل نیروی زمینی و نیروی هوایی و نیروی دریایی میاشد وظیفه امنیت این کشور به عهده پلیس محلی میباشد

قوم و نژاد

  مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل ٪۶۵ مالایایی و دیگر قبایل بومی، ٪۲۵ چینی، و ٪۷ هندی می‌باشد.

گردشگری و سفر

  مردم این کشور به دلیل روابط دیپلماتیک با امریکا و اتحادیه اروپا به راحتی به اکثر کشورها امکان سفر دارند

تحصیلات

  98 درصد مردم این کشور با سواد هستند تحصیل در این کشور اجباری میباشد و سن تحصیل اجباری از 6 سال تا 17 سال میباشد دانشگاهای معتبری در این کشور زیر نظر دولت در شاخه های مهندسی و دکتری فعالیت میکنند که در زمره برترین کشورهای دنیا میباشند

گردشگری و توریست

  در مالزی جاذبه هاي توريستی زيادي وجود دارد كه از جمله آن مي توان به دهكده شاه عالم رویال، مسجدي با گنبدي فيروزه اي به نام شاه عالم مجتمع تفريحي و پارك آبي راه آفتاب، مجتمع تفريحي ماینز با پاركي بسيار زيبا ، غار باتوو كه از دامنه كوه براي رسيدن به غار بايد 272 پله را بالا برويم ، موزه موسسه تحقيقاتي جنگلداري فریم ، تپه ملاویت در نزديكي ساحل شهر کوالا سلانگور اشاره كرد. در اين ايالت بازديدكنندگان مي توانند از بزرگترين كلوني كرم هاي شب تاب در پارك طبيعي کوالا سلانگور ديدن نمايند. در جزيره کاری قبيله اي بومي زندگي مي كنندبه نام ماه مری كه ساخت مجسمه هاي چوبي آنها شهرت جهاني دارد. شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود. طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود. سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از : جزیره پرهنتیان, جزیره ردانگ, جزیره تیومان. همچنین می‌توان به جزیرهٔ لنکاوی اشاره کرد که در شمال غربی مالزی واقع شده‌است و در زبان مالایی به معنی جزیرهٔ عقاب سرخ قهوه‌ای است.جزیرهٔ لنکاوی با جزیره کیش در خلیج پارس خواهر خوانده هستند.

فرهنگ

  فرهنگ میناگ کابا او كه قرن ها پيش توسط سوماترايي ها به مالزي وارد شده است هنوز در اين ايالت يافت مي شود. هنوز هم مردم اين ايالت براي كلاه هاي سنتي خود و تزئين سقف خانه ها از شاخ گاو وحشي استفاده مي كنند. . در مركز ايالت سرمبان بازديدكنندگان مي توانند از موزه سلطنتي سر منانتی ، ساختمان چوبي كه بدون ميخ و يا پيچ ساخته شده است و درياچه گاردنز ، پارك اولو بندول در تپه اوت انگسی ديدن نمايند در اين مكان ها فعاليتهاي بسيار جالبي با هزينه هاي توريستي بسيار كم ايجاد شده است. يكي از بهترين و زيباترين مكانهاي تفريحي اين ايالت پورت دینکسون است كه به خاطر ساحل زيبا و ديدني شهرت دارد. فانوس دريايي تانجونگ توآن به خاطر مرغان دريايي و پرندگان مهاجري كه به آنجا كوچ مي كنند بسيار شهرت دارد. در يك روز صاف بازديدكنندگان مي توانيد از تنگه ملاكا به راحتي سوماترا را ببينيد.