ایران

آسيا
جمعیت 78,388,793

Iran

Asia

درباره کشورایران در قاره آسيا

flag

در طول تاریخ «ایران» یکی از رایج‌ترین نام‌های سرزمین وجغرافیای نامهای ایران بوده‌است. واژهٔ ایران (به پارسی باستان: «اَئیریَه‌نا» و برگرفته از کلمه «آریانام خَشَترام» و به معنای «سرزمین آریاییان» است که در گذر زمان به ایران تبدیل شده‌است. آریاییان سرزمین خود را ایریوشَی‌ُنِم یا ایریو دئینگهونام یعنی «مساکن آریائیان» می‌خواندند و بعدها که دارای حکومت و پادشاهی شدند میهنشان را ایریانو خْشَثْرُ یعنی «پادشاهی ایرانیان» خواندند. این نام بعدها اِئران شَتْر و «ایران شَهر» شده که «ایران» کوتاه شده همین نام است

گالری تصاویر

Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image
Iran,ایرانs image

اطلاعات

 • 78388793 جمعیت
 • 98 کد کشور
 • Persian زبان اصلی
 • 3.5 منطقه زمانی
 • جمهوری اسلامیحکومت
 • IRR ریال ایرانواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 1648195مساحت
 • IRپسوند اینترنتی

شهرهای ایران

آب و هوا

  ایران از لحاظ بارندگی در سطح خشک و نیمه خشک است سامانه باران‌زای مدیترانه‌ای که از سمت غرب وارد ایران می‌شود و موجب ریزش باران یا برف در بسیاری از نقاط غربی و میانی و شرق ایران می‌شود

موقعیت جغرافیایی

  این کشور در قاره آسیا پهماور ترین قاره جهان قرار دارد این کشور از شمال با ارمنستان، آذربایجان، و ترکمنستان هر سه از جمهوریهای شوروی سابق و دریای خزر، از مشرق با افغانستان و پاکستان، از مغرب با ترکیه و عراق و از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان همسایه است. مساحت ایران یک پنجم مساحت آمریکا و تقریبا سه برابر فرانسه است. در کنار خصوصیات مورد توجه سرزمین بزرگ ایران که از نظر جهانگردی اهمیت بسیار زیادی دارد، وجود کوههای بلند، دشتهای پهناور، صحراها، رودخانه ها و دریاچه های مختلف، همگی در کنار یکدیگر شرایط جغرافیائی بخصوصی بوجود آورده اند که در هر موقع سال می توان هر یک از چهار فصل را در یکی از مناطق ایران پیدا کرد.

سیاست

  حکومت فعلی ایران جمهوری اسلامی است که در سال ۱۳۵۸ شمسی به رفراندوم گذاشته و به تایید مردم رسید. رهبر جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهور اسلامی ایران باید از دین و مذهب اکثریت مردم ایران باشند ولی نژاد و قومیت در انتخاب آنان تأثیری ندارد . رهبر جمهوری اسلامی ایران بالاترین مقام این نظام است و از نظر دوفاکتو کنترل کاملی بر تمام امور دارد. او توسط مجلس خبرگان رهبری و مادام‌العمر انتخاب می‌شود. (گرچه خود مجلس خبرگان حق عزل رهبری را نیز دارد). رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران، پس از فوت آیت‌الله روح‌الله خمینی (بنیانگذار جمهوری اسلامی) آیت‌الله سید علی خامنه‌ای است. مجلس خبرگان رهبری از ۸۶ روحانی متخصص در دین اسلام تشکیل می‌شود و کاندیداهای آن ابتدا باید به تایید شورای نگهبان برسند و سپس با رای مردم انتخاب شوند. رئیس مجلس خبرگان، آیت‌الله محمد یزدی بوده و سید محمود هاشمی شاهرودی نایب رئیس اول و احمد خاتمی نایب رئیس دوم می‌باشند. شورای نگهبان قانون اساسی از دوازده نفر تشکیل شده‌است. ۶ فقیه که توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شوند و ۶ حقوقدان که توسط قوه قضاییه پیشنهاد و تایید مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. دبیر کنونی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی است و سایر اعضای کنونی آن عبارت‌اند از: آیت‌الله محمد مومن، آیت‌الله غلامرضا رضوانی، آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، حجت‌الاسلام مدرسی یزدی، آیت‌الله محمد یزدی، حجت‌الاسلام عباس کعبی، دکتر غلامحسین الهام، دکتر عباسعلی کدخدایی، ابراهیم عزیزی، دکتر محسن اسماعیلی و محمدرضا علیزاده. قوه مقننه، مجلس شورای اسلامی است که نمایندگان آن برای یک دورهٔ چهارساله و با رای مردم انتخاب می‌شوند. نامزدهای این مجلس ابتدا باید به تایید شورای نگهبان قانون اساسی برسند. علاوه بر مناطق مختلف ادیان مسیحی ارمنی، مسیحی کلدانی و آشوری، زرتشتی و کلیمی نیز نمایندگانی در مجلس دارند. مصوبات این مجلس باید با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سازگار باشند و از همین رو شورای نگهبان قانون اساسی باید مصوبات این مجلس را پیش از اجرا به تصویب برساند. رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی است و محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول و محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم می‌باشند. در صورت اختلاف بین قوه مقننه و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش حل این اختلاف را دارد. مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمعی است که وظیفه حل اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی و دولت پاره‌ای وظایف دیگر را به عهده دارد. اعضای این مجمع توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شوند و رئیس کنونی آن هاشمی رفسنجانی است. قوه مجریه در دست رئیس جمهوری اسلامی ایران است که با رای مردم انتخاب می‌شود. نامزدهای ریاست جمهوری برای شرکت در انتخابات و پیش از آن باید به تایید شورای نگهبان قانون اساسی برسند. قانون یکی از شروط شرکت در انتخابات را «رجل سیاسی» بودن می‌داند. بعضی معتقدند که «رجل سیاسی» لزوماً به مذکر بودن اشاره ندارد اما در تاریخ جمهوری اسلامی تا بحال هیچ زنی برای کاندیدایی ریاست جمهوری تایید نشده‌است. رئیس جمهور کنونی ایران حسن روحانی است. رئیس قوه قضاییه توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شود. شوراهای شهر و روستا نیز در مناطق مختلف وجود دارند که شهردار شهرها را انتخاب می‌کنند. شورای شهر اکثر مناطق ایران و بخصوص پایتخت، تهران، و شهرهای بزرگ در حال حاضر در اختیار طیف محافظه‌کاران است.

تاریخ

  هنگامی که سخن از تاریخ ایران می‌رود، باید به این نکته توجه داشت که آیا منظور تاریخ اقوام و مردمانی است که از آغاز تاریخ تا کنون در مرزهای سیاسی ایران امروزی زیسته‌اند یا تاریخ اقوام و مردمانی است که خود را به نحوی از انحاء ایرانی می‌خوانده‌اند و در جغرافیایی که دربرگیرندهٔ ایران امروز و سرزمین‌هایی که از دیدگاه تاریخی بخشی از ایران بزرگ (ایرانشهر) بوده‌است زیسته‌اند. گاه تاریخ ایران را از ورود آریایی‌ ها که نام ایران نیز از ایشان گرفته شده‌است، به فلات ایران آغاز می‌کنند. ولی این به این معنی نیست که فلات ایران تا پیش از ورود آریایی ها خالی از سکنه بی تمدن بوده‌است. پیش از ورود آریاییان به فلات ایران تمدنهای بسیار کهنی در این محل شکفته و پژمرده شده بودند و تعدادی نیز هنوز شکوفا بودند. در قبل از اسلام در این کشور یکتا پرستی حاکم بوده و دارای پیامبرانی بوده که آیین یکتا پرستی را ترویج میدادند سه هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح زرتشت چشم به جهان گشود و این کشور را به سوی یکتا پرستی رهنمون شد البته قبل از این زمان مردم این کشور پیرو آیین مهر پرستی بودند که ایزد یگانه را ستایش میکردند و اشو زرتشت درواقع دنباله ی این آیین را برای این سرزمین به ارمغان آورد همراه صلح و انسان دوستی فراوان تر تا قبل از اسلام مردم پیرو آن آیین بودند و بعد از یورش اعراب به این سرزمین و تثبیت اسلام در خاک این کشور ایران وارد دوره جدیدی شد و به مقدسات این کشور افزوده شد اکنون هزارو چهارصد سال است که مردم این کشور پیرو دین اسلام میباشند و حضرت محمد (پایه گذار دین اسلام) برای مردم این سرزمین از قداست خاصی برخوردار است.

دین و مذهب

  در طول تاریخ ایران را به عنوان کشوری همواره یکتا پرست شناخته شده است. این کشور در ادوار مختلف دچار دستخوش تغییراتی در دین و مذهب شده است. اولین آیین یکتا پرستی در ایران آیین(مهر)میباشد و بعدها اشو زرتشت دین(زرتشت)را پایه نهاد که دین اصلی این کشور بوده است. بعدها با ورود(اسلام)ایران دچار تغییری بزرگ شد و آثار این دین در این کشور بسیار مشهود است. اکنون ایران بنا بر آخرین سر شماری، جمعیت 99%را مسلمانان تشکیل می دهند و 1% باقیمانده، پیروان ادیان دیگر (مسیحی، یهودی ، زرتشتی) می باشند. جمعیت مسلمانان نیز بر اساس دو مذهب عمده اسلامی شامل شیعه و اهل سنت می گردند.

تقصیمات کشوری

  بر اساس آخرین تقسیمات کشور ایران از 31 استان تشکیل شده است بر اساس قانون بخش‌بندی کشوری (مصوب ۱۲۸۶ شمسی) ایران به چهار ایالت (آذربایجان)(خراسان)(فارس)(کرمان و بلوچستان) و 10 ولایت تقسیم میشد.در سال1316 با تصویب قانون جدید ایران به 10 استان و 49 شهرستان تقسیم شد و همینطور طی سال ها به استانهای ایران افزوده شد و به 24 استان رسید . از سال 72 به ترتیب(اردبیل)(قم)(قزوین)(گلستان) تشکیل شدند و خراسان به سه بخش(خراسان شمالی)(خراسان رضوی) و (خراسان جنوبی) تقسیم شد و استان(البرز) به عنوان آخرین استان تا کنون تاسیس شده است

اقتصاد

  اقتصاد ایران یک بخش عمومی بزرگ که تخمینی ۵۰٪ از اقتصاد متمرکز را شامل می‌شود.بخش عمده‌ای از صادرات در ایران بر پایهٔ صادرات نفت و گاز است (۸۰٪). در سال ۲۰۱۰ این صادرات ۶۰٪ درآمد دولت را شامل شده‌است.۱ نکتهٔ منحصربه‌فرد در مورد اقتصاد ایران سهم بنیادهای فرهنگی از بودجه دولت مرکزی است که ۳۰٪ بودجه را شامل می‌شود.اقتصاد ایران یکی از معدود اقتصادهای بزرگ است که در جریان بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۹ به طور مستقیم لطمه ندید بنا به گزارش وزارت امور خارجه، ایران هجدهمین اقتصاد برتر دنیا، چهارمین تولید کننده نفت در جهان، دارای دومین ذخایر گازی جهان، حائز رتبه دهم در صنعت گردشگری و رتبه پنجم در اکوتوریسم، بزرگترین و بیشترین میزان صنایع در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا، رتبه‌های چهارم تا دهم دنیا در تولید روی و کبالت، دارای رتبه برتر در ذخایر آلومینیوم، منگنز و مس در جهان، رتبه چهارم دنیا به لحاظ تنوع تولیدات محصولات کشاورزی می‌باشد. مشکلات اقتصادی که نتیجه ترکیبی از کنترل قیمت‌ها و یارانه‌ها به ویژه در بخش مواد غذایی و انرژِی است باعث ادامه سنگینی اقتصاد می‌شود. همچنین قاچاق، کنترل اداری و فساد گسترده و دیگر موانع باعث تضعیف پتانسیل رشد بخش خصوصی در ایران شده‌است. محمود احمدی نژاد به جای یارانه پیشنهاد هدفمند کردن یارانه‌ها را ارائه کرد.با این وجود تلاش‌های قبلی دولت مانند سهمیه بندی کردن بنزین در سال ۲۰۰۷ و تحمیل مالیات بر ارزش افزوده در سال ۲۰۰۸ با مخالفت‌های بعضاً خشونت آمیز روبرو شده بود. قیمت بالای نفت در سال‌های اخیر به ایران این امکان را داده‌است تا ۹۷ میلیارد دلار ارز آوری داشته باشد.اگرچه این افزایش درآمد به خودباوری و افزایش سرمایه‌گذاری داخلی کمک کرد اما نرخ دورقمی بیکاری و تورم همچنان باقی‌ماند.بر پایه آمار بانک مرکزی ایران نرخ تورم در سال ۲۰۱۰ تا ۱۱٫۵٪ کاهش پیدا کرده‌است. اقتصاد تنها رشد متوسط را به خود دیده‌است. جمعیت تحصیل کرده ایران، ناکارآمدی اقتصاد و سرمایه‌گذاری ناکافی داخلی و خارجی باعث رشد فزاینده ایرانیانی که به خاطر پیدا کردن شغلی مناسب راهی آنسوی آب‌ها می‌شوند شده‌است که نتیجه آن پدیده فرار مغزها است.در حال حاضر ایران از لحاظ برابری قدرت خرید، هجدهمین کشور در دنیا و بر اساس فهرست صندوق بین‌المللی پول ایران رتبه ۲۹ را دارا می‌باشد. صندوق بین‌المللی پول در ماه مه ۲۰۱۱ نرخ رشد ایران را صفر درصد پیش بینی کرد ولی پس از اعتراض ایران این نرخ رشد را به ۲٫۵ درصد افزایش داد که با این وجود هنوز بسیار کمتر از متوسط نرخ رشد جهانی و منطقه‌ای است. به گزارش صندوق بین‌المللی پول تورم ایران در سال ۲۰۱۱ بالاترین تورم منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و به میزان ۲۲٫۵ درصد پیش بینی شده است.

ارتش و نظام

  ایران دو نیروی نظامی دارد - یکی ارتش که یک نیروی متعارف نظامی است و دیگری سپاه پاسداران که وظیفه دفاع از انقلاب و امنیت داخلی را به عهده دارد

قوم و نژاد

  ایران از نژاد آریایی از تمدنهای (نیا)(عیلام)(کاسیا) و (تپه سیلک) میباشد در این کشور از نژادهای(ترک( و(لر) و (کرد) و(لک) و(بختیاری) و دیگر نژادها زندگی میکنند که همواره باعث افتخار این کشور بوده اند و در طول تاریخ بر این کشور فرمانروایی کرده اند

گردشگری و سفر

  در خصوص گردشگری و سفر میتوان به ماهنامه و مجلات مربوط به این صنعت اشاره نمود که این صنعت را به تمام عموم معرفی میکند که میتوان در کشور ایران به مجلات تخصصی این صعت اشاره نمود.مانند ماهنامه (صنعت گردشگری) سفر همواره در بین مردم این کشور رونق بسیاری داشته تا جایی که همه در سال دو سفر داخلی حداقل دارند و از اماکن دیدنی این کشور دیدن به عمل می آورند. در فصل تابستان که تعطیلات این کشور شروع میشود افراد زیادی از شهر و محل زندگی خود برای گذراندن تعطیلات بیرون میزنند تا هم هوایی عوض کنند و هم از جاهای دیدنی و شگرف این کشور بازدید کنند

تحصیلات

  میزان تحصیلات در ایران روند کندی دارد ولی از این مسئله نباید غافل بود که بعد از جمهوری اسلامی روندی رو به رشد داشته است و از دانشگاه های معتبر در ایران میتوان به دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه سراسرس تهران اشاره نمود این کشور به دلیل تحصیلات بالقوه ای که دارد همواره دانشمندان وفلاسفه ای به جامعه جهانی معرفی کرده است که از آن میان میتوان به(پروفسور حسابی) و(پروفسور سمیعی) و دکتر رحیم پور ازغدی) اشاره نمود که به موجب تحصیلات عالیه در این کشور به این مدارج رسیده اند

گردشگری و توریست

  در خصوص صنعت توریسم این امر مشهود است که ایران به دلیل جاذبه های فوق العاده ای که دارد دارای منابع غنی ای مباشد همه ساله این کشور میزبان گردشگران و توریست های زیادی بوده است که از اقصی نقاط این کشور بازدید کرده اند و از این میان میتوان به کارگردان فیلم(BARAKA)آقای(RAN FRICKE) اشاره نمود که سکانسهایی از فیلمش را در این کشور فیلم برداری کرده است و این امر نشان دهنده صنعت قوی گردشگری در این کشور است و امید است که با برداشته شدن تحریم ها این صنعت رونق بیشتری بگیرد

فرهنگ

  فرهنگ ایرانی ریشه در تاریخ دارد برای نگریستن به تاریخ ایران باید به کشورهای همسایه ایران مانند(افغانستان-پاکستان-تاجیکستان-ازبکستان-ترکمنستان-جمهوری آذربایجان و حتی گرجستان و کردهای های عراق نگاهی انداخت زیرا همگی کم و زیاد فرهنگ ایران را به ارث برده اند فرهنگ این کشور ریشه در تاریخ دارد و ارکان زیادی برای نشان دادن فرهنگ یک کشور وجود دارد که در خصوص این کشور میتوان به فلاسفه و شعرای آن همچون(مولانا) و(حافظ) و(سعدی) و(عطار نیشابوری)اشاره نمود که با اشعار و ابیات خود فرهنک این کشور را بسط و گسترش داده اند