ورود عضویت

کشور چین را بهتر بشناسید

در شرق قاره آسیاکشوری به نام واقع شده است. که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از۱٬۳ میلیارد نفر محسوب می شودکه توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. حکومت این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو مید باشد. پایتخت کشور پکن است. جمهوری چین سومین یا چهارمین کشور از نظر وسیع بودن در دنیا با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع بوده و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است. چین به دلیل استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه ، از چشم‌انداز طبیعی متنوعی برخوردار است . مناطق غربی کشور ناهموار بوده و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند. تمدن چین را اینگونه تعریف میکنند : تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد.نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود ۲ هزار سال قبل بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چه‌این در سده 21 پیش از میلاد بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگ بود که در ۱۹۱۱ با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمهٔ اول سدهٔ بیستم میلادی در دریایی از اختلافات و جنگ‌های داخلی غوطه‌ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزب کمونیست چین. مخاصمات اصلی در ۱۹۴۹ با پیروزی کمونیست‌ها در جنگ داخلی و تأسیس جمهوری مردمی چین در سرزمین اصلی پایان یافت. جمهوری چین به رهبری کومین‌تانگ پایتخت خود را به تایپه در تایوان منتقل کرد و حکومت آن امروزه به تایوان، کینمن، ماتسو و چند جزیره دوردست دیگر محدود شده‌است. از آن هنگام جمهوری مردمی چین و جمهوری چین درگیر اختلافات سیاسی شدیدی با یکدیگر در مورد حق حاکمیت و وضعیت سیاسی تایوان بوده‌اند.

تصاویر کشور چین

عکس کشورچین, عکس چین
عکس کشورچین, عکس چین
عکس کشورچین, عکس چین
عکس کشورچین, عکس چین

آب و هوا در چین

بیشتر نقاط چین فصل‌های خشک و فصل‌های مرطوب همراه با باران موسمی با شرایط آب‌وهوایی غالب را دارد.که اختلاف دمای قابل توجه بین تابستان و زمستان را در پی دارد. در زمستان بادهای شمالی سرد و خشک می‌وزد و بادهای جنوبی از سواحل دریا در نقاط جنوبی تر گرم و مرطوب است. طوفان‌های موسمی (در حدود 5مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند. گسترش بیابان‌ها به ویژه بیابان گبی یک معضل زیست‌محیطی مهم در چین است


موقعیت جغرافیایی در چین

طولانیترین خط مرزی چین به دلیل داشتن ۲۲٫۱۱۷ کیلومتر مربع مرز زمینی در میان تمام کشورهای دنیا می باشد. این کشور از شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است و با ۱۴ کشور هم‌مرز است. چین در عرض جغرافیایی ۱۸ تا ۵۴ درجه شمالی و طول ۷۳ تا ۱۳۵ درجه شرقی قرار دارد و چشم‌اندازهای طبیعی آن بسیار متنوع است. در شرق چین در کرانه‌های رود زرد و دریای چین شرقی دشت‌های آبرفتی پهناور و حاصلخیزی با تراکم جمعیتی بسیار بالا قرار گرفته‌اند. در بخش‌های شمالی در مرز فلات مغولستان داخلی علفزارهای وسیع مشاهده می‌شود و صحراهای خشک و سرد تکله‌مکان و گبی در فلات مرتفع مغولستان جای گرفته‌اند. تپه‌ها و رشته‌کوه‌های کم‌ارتفاع بیشتر نواحی جنوب چین را دربرگرفته‌اند و شرق میانی چین میزبان دلتای دو رودخانه اصلی این کشور یعنی رود زرد و یانگ‌تسه است. بخش غربی این سرزمین پوشیده از کوه‌های بسیار مرتفع از جمله هیمالیاست. مرتفع‌ترین نقطه دنیا یعنی قله اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر مرز چین و نپال است و پست‌ترین نقطه چین که سومین نقطه پست دنیاست در بستر دریاچهٔ خشک آدینگ در فرونشست تورپان ۱۵۴ متر پایینتر از سطح دریاهای آزاد است. فصل‌های خشک و فصل‌های مرطوب همراه با باران موسمی شرایط آب‌وهوایی غالب در بیشتر نقاط چین است که اختلاف دمای قابل توجه بین تابستان و زمستان را در پی دارد. در زمستان بادهای شمالی سرد و خشک می‌وزد و بادهای جنوبی از سواحل دریا در نقاط جنوبیتر گرم و مرطوب است. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند. گسترش بیابان‌ها به ویژه بیابان گبی یک معضل زیست‌محیطی مهم در چین است. هرچند درختکاری در مرزهای بیابان از دهه ۱۹۷۰ به بعد تعداد طوفان‌های شن را کاهش داده اما خشکسالی مستمر و شیوه نامناسب کشاورزی موجب طوفان‌های شنی شده که بهار هر سال شمال چین را درمی‌نوردد و حتی به کره و ژاپن هم می‌رسد. دیده‌بان محیط زیست چین در سال ۲۰۰۷ اعلام کرده که هر سال چهار هزار کیلومتر مربع به بیابان‌های این کشور افزوده می‌شود. آب شدن یخچال‌های هیمالیا هم نگرانی دیگری است که می‌تواند بحران کمبود آب را برای صدها میلیون نفر به همراه بیاورد.

پرچم چین

سیاست در چین

جمهوری خلق چین را مدافع کمونیسم مینامند چون یکی از معدود دولت‌های سوسیالیستی دنیاست که آشکارا به این فعالیت می پردازد . این دولت زیر نظر حزب کمونیست چین و بر مبنای قانون اساسی چین اداره می‌شود که در سال ۱۹۸۲ تصویب شده‌است. حکومت چین در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی از جمله آزادی رسانه، دسترسی به اینترنت، آزادی تجمع، حقوق باروری، آزادی تأسیس سازمان‌های اجتماعی و آزادی ادیان محدودیت‌هایی برقرار کرده مورد انتقاد قرار گرفته‌است. رهبران چین نظام سیاسی، ایدئولوژیک و اقتصادی کشور خود را به ترتیب با اصطلاحات «استبداد دمکراتیک مردمی»، «سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی» و «اقتصاد سوسیالیستی بازار» توصیف می‌کنند. نظام سیاسی با دیگر نظام موجود در دنبا متفاوت تر می باشد چون چین از طریق دمکراسی نمایندگی و انتخابات برگزیده می‌شود اما نظام های دیگر کشورهای غربی اینگونه نیست . سیستم انتخاباتی چینی‌ها به صورت سلسله‌مراتبی بوده که اعضای کنگره‌های محلی خلق با رأی مستقیم تمام مردم انتخاب می‌شوند اما اعضای کنگره‌های رده بالاتر فقط با رأی اعضای کنگره رده پائین خود انتخاب می‌شوند. نظام سیاسی چین به مقدار قابل توجهی مرکززدا است یعنی مقامات استانی و شهرستانی از خودمختاری قابل توجهی برخوردارند. به جز حزب کمونیست، حزب‌های دیگری هم در این کشور وجود دارند که در کنگره ملی خلق و کنفرانس مشورتی سیاسی خلق نیز حضور دارند اما اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان از حزب کمونیست چین انتخاب می‌شوند و اپوزیسیون واقعی در مقابل آن وجود ندارد. با این وجود حمایت مردمی از حکومت رضایت عمومی از شیوه مدیریت کشور بالاست و بر اساس یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ حدود ۸۰ تا ۹۵ درصد مردم از حکومت مرکزی خود رضایت دارند. با اینکه در عمل دبیرکل حزب کمونیست رهبر واقعی کشور و مهمترین تصمیمات نیز در کمیته دائمی پُلیتبورو حزب کمونیست گرفته ولی رئیس جمهور مقام ریاست کشور و نخست‌وزیر نیز رئیس حکومت و هیئت دولت را رهبری می‌کند که از وزیران و پنج معاون نخست‌وزیر تشکیل می‌شود. رئیس‌جمهور چین در سال ۲۰۱۴ شی جینپینگ است که مقام دبیرکل حزب کمونیست و رئیس کمیسیون مرکزی نظامی را هم بر عهده دارد و در نتیجه رهبر اصلی چین است. نخست‌وزیرآن لی که‌کیانگ نیز از اعضای ارشد کمیته دائمی پلیتبورو است. از نظر قانونی مجلس ملی نمایندگان خلق عالی‌ترین نهاد قانون‌گذاری کشور است. این مجلس با ۲۹۸۷ نماینده بزرگترین پارلمان دنیاست. اعضای آن برای یک دوره پنج ساله انتخاب شده و یک اجلاس سالانه را به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز برگزار می‌کنند اما در عمل این مجلس فاقد قدرت تصمیم‌گیری واقعی است و ماشین امضای تصمیماتی است که قبلاً در نهادهای اجرایی دولت و حزب کمونیست گرفته شده. با این حال از دهه ۱۹۹۰ به بعد این مجلس به عنوان جایی برای میانجی‌گری و حل و فصل اختلافات جناح‌های مختلف حزب کمونیست و دولت مطرح شده‌است.

تاریخ در چین

خلق چین از جمله کشور هایی در دنیا است که از ابتدا تا کنون شاهد جنگهای قومی و ایالتی های بسیار بوده و روایت ها نیز بسیار می باشد .ما شما را با خلاصه ای از این تاریخ آشنا می نماییم : یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که انسان سان های نخستین از 2٫24 میلیون تا 250هزار سال پیش در چین سکونت داشتند. در غاری نزدیک پکن فسیل‌هایی از انسان‌ساها مربوط به 680 تا 480 هزار سال پیش کشف شده‌است. دودمان شانگ نخستین دودمان پادشاهی چین است که وجود آن از نظر تاریخ امروزی ثابت شده‌است. شانگ بین قرن هفدهم تا یازدهم پیش از میلاد بر دشت‌های کنارهٔ رود زرد در شرق چین حکومت می‌کرد. متن‌های نوشته شده بر روی استخوان که مربوط به 1200پیش از میلاد است قدیمیترین نمونه خط چینی را نشان می‌دهد که نیای مستقیم حروف چینی امروزی است. پس از شانگ دودمان جو به قدرت رسید که بین قرن یازدهم تا پنجم قبل از میلاد حکومت می‌کرد. در این دوران قدرت حکومت مرکزی رفته‌رفته توسط جنگ سالاران زمین‌دار کاهش یافت و با ضعف حکومت جو دوران جنگ‌های داخلی سیصد ساله فرارسید. بین قرن پنجم تا سوم پیش از میلاد حکومت‌های مستقل متعددی در نقاط مختلف چین سربرآورده و با یکدیگر وارد جنگ شدند. در این دوران هفت حکومت قدرتمند در نقاط مختلف چین وجود داشت که هر یک شاه، وزیران و ارتش خود را داشتند. دوران جنگ داخلی در سال 221پیش از میلاد به پایان رسید. دودمان چین در این سال شش پادشاهی دیگر را شکست داده و نخستین دولت متحد چینی را پایه گذاشت. چین شی هوانگ امپراتور این حکومت خود را «نخستین امپراتور» نامید و اصلاحاتی را در سراسر چین به عمل آورد. او زبان چینی، واحدهای اندازه‌گیری، طول چرخ‌های ارابه‌ها، و واحد پول را در سراسر کشور همسان کرد و ساخت دیوار بزرگ چین را آغاز کرد. اما قانون‌گرایی افراطی و حکومت استبدادی او موجب شد تا شورش‌های گسترده‌ای علیه آن صورت گرفته و حکومت چین شی هوانگ تی با مرگ او از هم بپاشد. با اینکه حکومت این امپراتور تنها 15 سال طول کشید اما نام سرزمین چین از نام این دودمان گرفته شده‌است. سون یات سن «پدر چین مدرن» سیاست‌مدار و رهبرانقلابی چین در براندازی دودمان چینگ در انقلاب سال 1911بود. در اوایل سال 1911نیروهای انقلابی به رهبری سون یات سن بر امپراتوری منچو پیروز شدند. وقتی جمهوری چین در سال 1912تأسیس شد سون یات سن اولین رئیس جمهور چین شد. او کومینتانگ (حزب ملی) را تأسیس کرد و تا سال 1921رهبر این حزب بود. سون یات سن در سال 1921در گذشت. در سال 1915ریاست‌جمهوری به یوان شیکای از فرماندهان سابق ارتش چینگ رسید. وی خود را امپراتور چین خواند اما با طغیان عمومی و مخالفت ارتش خودش روبرو شد. شیکای خیلی زود ناچار به استعفا شده و نظام جمهوری دوباره برقرار شد. با مرگ شیکای در سال 1916وضعیت کشور بسیار به‌هم‌ریخته بود. دولت مستقر در پکن از نظٰر بین‌المللی دولت چین محسوب می‌شد اما تقریباً هیچ‌کاره بود و بیشتر کشور تحت حکومت جنگ‌سالاران مختلف بود. در اواخر دهه 1920 کومین‌تانگ به رهبری چیانگ کای شک با تلفیقی از عملیات‌های نظامی و مانورهای سیاسی زیرکانه کشور را دوباره متحد کرده و تحت تسلط خود درآورد. کومین‌تانگ پایتخت کشور را به نانجینگ منتقل کرده و اعلام «قیمومیت سیاسی» کرد. این اصطلاح به یک دوره انتقالی برای توسعه سیاسی گفته می‌شد که در برنامهٔ سون یات سن برای تبدیل چین به یک دولت دمکراتیک مدرن مطرح شده بود. حزب کمونیست چین در سال 1921 میلادی تأسیس شده و از سال 1927با حکومت کومین‌تانگ درگیر بود. هرچند اختلافات داخلی کار چیانگ کای شک را برای نبرد با کمونیست‌ها سخت می‌کرد اما جنگ در ابتدا به سود کومین‌تانگ پیش می‌رفت تا اینکه در سال 1936 ژاپن به چین حمله‌ور شد. در جنگ دوم چین و ژاپن (45-1937) که بخشی از جنگ جهانی دوم بود، یک ائتلاف اجباری بین کومین‌تانگ و حزب کمونیست برای مقابله ژاپن شکل گرفت. در طول این جنگ حدود 20 میلیون چینی کشته شده و موارد متعددی از جنایات وحشیانه جنگی از سوی سربازان ژاپنی مشاهده شد. تنها در جریان اشغال شهر نانجینگ حدود 200 هزار چینی قتل‌عام شدند. در سال 1945 ژاپنی‌ها مجبور به تسلیم بدون قید و شرط در مقابل چین شدند و خاک این کشور را ترک کرده و تایوان را نیز به جمهوری چین پس دادند. چین فاتح جنگ شده اما بر اثر جنگ ویران شده بود. بی‌اعتمادی کمونیست‌ها و ملی‌گراها به یکدیگر موجب شد تا خیلی زود جنگ داخلی از سر گرفته شود. حزب کمونیست در سال 1949با پیروزی در چندین نبرد مهم بر بیشتر سرزمین اصلی چین مسلط شده و کومین‌تانگ مجبور شد به تایوان و جزایر اطراف بگریزد. مائو تسه تونگ رهبر حزب کمونیست در اول اکتبر 1949 تأسیس جمهوری خلق چین را اعلام کرد. یک سال بعد ارتش آزادیبخش خلق موفق شد هاینان را نیز از چنگ نیروهای جمهوری چین به در آورده و تبت را نیز به اشغال خود درآورد، البته بقایای نیروهای ملی‌گرا تا اواخر دهه 1950 در مناطق غربی چین به مقاومت خود ادامه می‌دادند.


دین و مذهب در چین

خلق چین از جمله کشوری هایی است که در طول تاریخ تحت تأثیر مذاهب و مکاتب فکری مختلفی پذیرفته است اما با این همه متنوع بودن به طور تاریخی سه مکتب اصلی این کشور کنفوسیوس‌گرایی، بودایی، و تائویی بوده‌اند که هر یک تاثیر به‌سزایی در شکل‌گیری فرهنگ چینی گذاشته‌اند. در سنت‌های مذهبی و بومی عناصری از هر سه آنها دیده می‌شود. گروهی از کارشناسان تحقیقی در سال 2008 در روستاهای 6 استان مختلف انجام دادنداینگونه می باشد که : «بیش از دوسوم کل افرادی که خود را مذهبی می‌دانستند یعنی 31درصد کل افراد، نمی‌توانستند مشخص کنند که پیرو چه مذهبی هستند... آنها معتقد بودند که نیروهای فراطبیعی بر سرنوشت انسان تسلط داشته یا بسیار تاثیرگذارند و باور داشتند که سرنوشت آنها با پیشکش قربانی به خدایان یا ارواح نیاکان قابل تغییر است. این نوع باورها و سنت‌ها ریشه عمیقی در فرهنگ سنتی چینی و عرف جوامع محلی داشتند» تحقیقات مختلف در مورد اینکه چه میزان از چینی‌ها مذهبی هستند، نتایج متفاوتی داشته‌است. یک تحقیق در سال 2007به این نتیجه رسیده که تنها 31 % چینی‌های بالای 16سال به مذهب اعتقاد دارند اما تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۶ میزان لامذهبی در چینی‌ها را 46%برآورد کرده‌ است. نظرسنجی دیگری از گروه تحقیقاتی هوریزون در سال 2007نشان داد که 11تا 16 % چینی‌ها خود را بودایی، 3تا 4 % مسیحی و 1% مسلمان معرفی می‌کنند.

تقصیمات کشوری در چین

کشور جمهوری خلق چین از 22 استان به نامهای : علاوه بر آن چین، مدعی مالکیت تایوان به عنوان یکی از استانهای خود است. آن‌هوئی،جیانگ‌سو،جیانگ‌کسی،جی‌لین،چینگهای،ژجیانگ،سیچوآن،شاآنکسی،شاندونگ،شانکسی،فوجی‌آن،گانسو،گوانگ‌دونگ،گوئیژو،لیائونینگ، هاینا،هن، هوبئی،هون‌آن،هه‌ایلونگ‌جیانگ،هه‌بی،یون‌نان را تشکیل می دهند . علاوه بر آن چین، مدعی مالکیت تایوان به عنوان یکی از استانهای خود است.

اقتصاد در چین

چین توانسته در سال 2013 کشورش را در مقام دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ایالات متحده قرار دهد. هدف این کشور برای این اینگونه بوده است که تولید ناخالص داخلی این کشور در این سال حدود 9٫469 تریلیون دلار بر اساس ارزش اسمی دلار و 16٫149 تریلیون بر اساس قدرت برابری خرید بوده‌استرو نیز سرانه تولید این کشور در همین سال 11.186 دلار بر مبنای قدرت برابری خرید و 6٬959 دلار بر اساس ارزش اسمی بوده‌است که در هر دو حالت چین پس از حدود 90 کشور (از 183 کشوری که در فهرست صندوق بین‌المللی پول قرار دارند) قرار می‌گیرد. سبک اقتصاد در شوروی به گونه ای بود که جمهوری خلق چین از زمان بنیانگذاری در سال 1949تا سال 1978را ترغیب به استفاده از این اقتصاد را نمود. پس از مرگ مائو در 1976و پایان انقلاب فرهنگی، دنگ شیائوپنگ و نسل جدید رهبران چین شروع به اصلاحات اقتصادی کرده و اقتصاد چین را به سوی نظام بازار سوق دادند. در این دوران اشتراکی‌سازی در بخش کشاورزی متوقف شده و مزارع خصوصی شدند. تجارت خارجی مورد توجه قرار گرفت. ساختار بنگاه‌های ناکارآمد دولتی تغییر اساسی پیدا کرده و بنگاه‌های زیانده تعطیل شدند که این به بیکاری گسترده‌ای منجر شد. اقتصاد چین امروزی یک اقتصاد بازار بر مبنای مالکیت خصوصی است. دولت هنوز بر بخش‌های استراتژیک زیربنایی اقتصاد همچون تولید انرژی و صنایع سنگین مسلط است اما سرمایه‌گذاری خصوصی به سرعت در حال افزایش است. از هنگام آغاز آزادسازی اقتصادی در سال 1978چین یکی از بالاترین رشدهای اقتصادی را در دنیا داشته‌است. بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول رشد سالانه تولید چین از سال 2001 تا 2010 به طور میانگین 10٫5٪ بوده و بین سال‌های 2007تا 2011درصد رشد اقتصادی چین معادل مجموع درصدهای رشد اقتصادی کشورهای گروه 7(7کشور بزرگ صنعتی دنیا) بوده‌است. چین به تولیدکننده پیشرو دنیا تبدیل شد به دلیل بهره‌وری بالا در تولید، نیروی کار ارزان و زیرساخت‌های نسبتاً مناسب جزء ی از این عواملی به شمار می آید.. اما اقتصاد چین از نظر مصرف انرژی بهره‌وری بسیار پایینی دارد. این کشور در سال 2010بزرگترین مصرف‌کننده انرژی دنیا شد، در حالیکه بیش از 70درصد انرژی خود را از ذغال سنگ تامین می‌کرد. در سال 2013چین جای آمریکا را در صدر فهرست واردکنندگان نفت خام گرفت. رشد اقتصادی سریع و صنعتی‌سازی این کشور به محیط زیست آن نیز آسیب زده‌است. از اوایل سال 2010به بعد رشد اقتصادی چین شروع به کاهش کرده و از تقاضای بین‌المللی برای صادرات چین کاسته شده‌است که این موضوع تلاطماتی را در اقتصاد جهانی پدید آورده‌است. میزان ذخایر ارز خارجی چین در پایان سال 2010حدود 2٫85 تریلیون دلار بوده‌است که این کشور را با اختلاف بسیار صاحب بزرگترین ذخایر ارزی دنیا کرده‌است. چین همچنین بیش از ۱٫۱۶ تریلیون دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را خریداری کرده و بزرگترین دارندهٔ خارجی دیون دولتی آمریکا محسوب می‌شود. چین همچنین در سال 2012بیش از هر کشور دنیا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به میزان ۲۵۳ میلیارد دلار دریافت کرده‌است. این موضوع که چین ارز خود را ارزان نگه داشته همواره موجب تنش‌هایی میان این کشور و اقتصادهای بزرگ دیگر شده‌است. چین همچنین به دلیل حجم وسیع تولید کالاهای تقلبی مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

ارتش و نظام در چین

این کشور توانسته با سرمایه گذاری روی ارتش آزادی بخش با داشتن 2٫3 میلیون سرباز فعال بزرگترین نیروی نظامی دنیا را تشکیل دهد . این ارتش از چهار بخش؛ نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی و یک نیروی استراتژیک اتمی تشکیل شده است . بر اساس گزارش دولت چین بودجه نظامی این کشور در سال 2012حدود 100 میلیارد دلار بوده که دومین بودجه بزرگ نظامی دنیا محسوب می‌شود. اما گزارش وزارت دفاع آمریکا در سال 2009 بیان داشته که مخارج نظامی واقعی چینی‌ها بسیار بیشتر از ارقامی است که اعلام می‌شود. چین به عنوان یک قدرت هسته‌ای به رسمیت شناخته‌شده توسط جامعه بین‌المللی، یک قدرت منطقه‌ای مهم و یک ابرقدرت نظامی بالقوه محسوب بشود. البته چین در مقایسه با چهار عضو دیگر شورای امنیت توانایی محدودتری برای اعمال قدرت نظامی خود دارد. چینی‌ها برای برطرف ساختن این نقیصه برنامه‌های متعددی را برای تقویت توانایی اعمال قدرت خود ترتیب داده‌اند که یکی از آنها تولید نخستین ناو هواپیمابر چین است که در سال 2012 وارد خدمت نظامی شد. این کشور همچنین ناوگان قابل توجهی از زیردریایی‌ها شامل چندین زیردریایی اتمی در اختیار دارند. چین از اوایل دهه 2000 پیشرفت قابل توجهی در نوسازی نیروی هوایی خود داشته است و با خریداری جنگنده‌های روسی سوخو-30 و تولید جنگنده‌های مدرن داخلی همچون چنگدو جی-10 شنیانگ جی-11، جی-15و جی-16توانایی دفاعی و تهاجمی خود را در آسمان تقویت کرده‌است. چینی‌ها همچنین نیروی زمینی خود را نیز به‌روزرسانی کرده و تانک‌های سالخوردهٔ تایپ-59 خود را با نمونه‌های مدرنی همچون تایپ-99 تعویض کرده‌اند و با ترفیع سیستم‌های «فرماندهی، نظارت، ارتباطات و اطلاعات» قابلیت‌های خود را در میدان نبرد بهبود بخشیده‌اند. چین همچنین سیستم‌های موشکی استراتژیک متعددی شامل انواع موشک‌های ضدماهواره، کروز و قاره‌پیما را توسعه داده‌است.

قوم و نژاد در چین

هان‌ها قوم غالب کشور هستند که بر اساس سرشماری سال 2010 حدود 91٫5 % جمعیت چین را تشکیل می‌دهد. هان‌ها در تمام استان‌های چین به جز ایالت‌های غربی تبت و سین‌کیانگ اکثریت مردم دارند. ژوانگ با 1/3%، منچو با 0٫86٪، اویغور با 0٫86٪ هویی‌ها با 0٫79٪، میاو با 0٫72٪، یی با 65٪، توجیا با 0٫62٪، مغول با 0٫47٪ و تبتی با 0٫44٪ پرجمعیت‌ترین اقلیت‌های قومی پرجمعیت‌ترین کشور دنیا هستند.

گردشگری و سفر در چین

طبق گزارش اداره ملی توریسم چین مجموع کل توریست های چینی در خارج ازاین کشور تا سال 2010 به بیش از 57 .39 میلیون نفر رسیده است که این تعداد توریست چینی این کشور را در ردیف چهارم بزرگ ترین کشور توریست فرست جهان قرار داده است. درحال حاضر بیش از دو سوم چینی هایی که دست به سفر می زنند عمدتا به کشورهای نزدیک تر همانند هنگ کنگ و ماکائو می روند اما تا سال 2020 پیش بینی می شود که یک چهارم از کل توریست های بین الملل که به ژاپن و کره جنوبی سفر می کنند، ازشهروندان کشورچین باشند. چینی ها همچنین یکی از بزرگترین گروه های توریست در اروپا و در ردیف سوم از توریست های خارجی در امریکای شمالی پس از انگلستان و ژاپن هستند. بر این اساس چین تا سال 2013 دومین بازارتوریسم جهان پس از امریکا شده و ژاپن را نیز پشت سر خواهد گذاشت اما این تحولات بیش از هرچیز مدیون رشد قدرتمند اقتصادی چین است که توریست های چینی را قادر می کند بیش ازنیمی از بودجه سفر خود را در هر سفر صرف خرید کنند. خریدارانی که لوکس ترین برند های تجاری در صدر فهرست خریدی است که اغلب برای خود، خانواده و دوستانشان تهیه می کنند. در چنین شرایطی محققان برآورد کرده اند که تا سال 2020میزان پولی که توریست های چینی در کشورهای دیگر خرج می کنند با سه برابر میزانی که ژاپنی ها خرج می کنند، به 230 میلیارد دلار برسد.

تحصیل در چین

در سال 2009 بیش از 250 هزار دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به چین اعزام شده اند. بنا به برنامه ریزی های رسمی، دولت چین قصد دارد تا سال 2020 تعداد حداقل 500هزار دانشجو را ازسراسر جهان به چین جلب نماید که از این حیث دارای رتبه بسیار بالایی در سطح دنیا خواهد بود. طبق آمارهای رسمی دولت مرکزی چین در سال 2010 مبلغ 800میلیون یوان به بورسیه دانشجویان خارجی اختصاص داد. همچنین دولت های محلی و استانی هم مبلغی بالغ بر 110میلیون یوان برای پرداخت کمک هزینه و بورسیه به دانشجویان خارجی پرداخت کردند. این مبالغ به 22390دانشجوی خارجی اختصاص یافت که از نظر کمی و نسبی حدود 23درصد بیشتر از سال قبل از آن بوده است و این روند با یک رشد فزاینده ای در حال افزایش است نکته دیگر که برای انتخاب چین به عنوان مقصد نهایی دانشجویان خارجی بسیار پراهمیت است رتبه بسیار بالای دانشگاه های این کشور در رنکینگ های معتبر دانشگاه های سراسر جهان است به نحوی تعداد قابل توجهی از دانشگاه های این کشور در زمره بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. زبان تدریس در اکثر دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی انگلیسی است. علاوه بر موارد بالا، دانشگاه های چین دارای رتبه بسیار بالایی در رنکینگ جهانی هستند . 1- تحصیل در چین بهترین فرصت برای مطالعه و آشنایی با پرجمعیت ترین کشور دنیا است. کشوری که هم به لحاظ تاریخی و باستانی و هم به لحاظ مدنیت و مدرن بودن میتواند یک الگوی تمام عیار به حساب آید. کشوری که سریع ترین رشد اقتصادی در جهان را داراست می تواند برای علاقمندان به لمس زندگی مدرن و امروزی گزینه بسیار خوبی باشد. 2- تحصیل در چین بسیار مقرون به صرفه است. تحصیل در چین در مقایسه با کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی آسیایی نظیر هند، مالزی سنگاپور، ژاپن و… بسیار مقرون به صرفه تر است زیرا با هزینه های مناسب دانشجو میتواند در بهترین دانشگاه های این کشور و حتی دنیا تحصیل نماید. از نظر شهریه های دانشگاه هم دانشگاه های چین در زمره دانشگاه های ارزان برای دانشجویان خارجی به حساب می آیند. 3- همزمان با رشد شدید اقتصادی چین، این کشور تبدیل به دومین اقتصاد برتر دنیا بعداز آمریکا لقب گرفته است. در دوران رکود اقتصادی هم چین دارای رشد فزاینده اقتصادی بوده است . همه ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در چین شعبه، نمایندگی و کارخانه دارند. زبان چینی هم به عنوان زبان بیش از 20 درصد مردم دنیا یکی از پرتکلم ترین زبان های دنیاست. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا فرصت های بسیار منحصر به فردی را برای فارغ التحصیلان دانشگاه های چین فراهم آورند. به نحوی که این افراد دارای بالاترین شانس فعالیت در بهترین کمپانی های معتبر دنیا می باشند. 4- کیفیت دانشگاه ها و آموزش عالی هم به عنوان اصلی ترین مزیت می تواند برای دانشجویان به حساب آید.

فرهنگ در چین

فرهنگ این کشور به گونه‌ای رشد کرده در گستره‌های جغرافیایی بزرگی از آسیای شرقی است با تنوعی عظیم از پوشش و آداب میان شهرها و استان‌های گوناگون کشور چین. این فرهنگ، که یکی از کهن‌ترین فرهنگ‌ها در جهان به شمار می‌رود، شامل ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی، هنرهای رزمی، هنر آشپزی و غیره می‌شود که در منطقه گسترده‌ای از چین و در میان مردمان چینی اجرا می شده و می‌شود.

گردشگری و توریست در چین

سالانه بیش از 55 میلیون نفر از این کشور کهن بازدید می‌کنند و باعث شده چین یکی از توریست پذیرترین کشورهای موجود در دنیا شناخته شود. تاریخ کهن و غنی این کشور در کنار آثار باستانی و مدرن امروزی و معبد و برج‌ها و طبیعت زیبا از عواملی هستند که سالانه این حجم توریست را به شهرهای مختلف این کشور روانه می‌کند. امروزه جاذبه های گردشگری درقاره آسیا نسبت به دیگر قاره ها تعداد قابل توجهی از گرشگران را به خود جذب می کند. جمهوری خلق چین که با نام کشور چین در جهان شناخته شده است با بیشترین جمعیتی که به نام خود ثبت کرده است در طی دهه های گذشته پیشرفت زیادی در زمینه صنعت توریست داشته است. علاوه بر جاذبه های گرشگری و آثار تاریخی زیادی که در این کشور هست، آسان کردن شرایط برای سفر گردشگران به چین نیز از دلایل دیگر پیشرفت این کشور در زمینه گردشگری است. 1. دیوار چین این دیوار در اصل در قرن 5 قبل میلاد مسیح به عنوان یک دیوار دفاعی و محافظت منطقه از حمله کشورهای شمالی ساخته شده است و در تاریخ به عنوان یک واقعه ارزشمند و مهم به ثبت رسیده است. همچنین این اثر تنها ساخته دست بشر است که از کره ماه نیز قابل رویت است.اگر به چین سفر کردید دیدن این دیوار را که به طول 8851.1 کیلومتر است را فراموش نکنید. 2. کوه تای کوه تای که به عنوان چشم انداز جهان در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است در میان چینی ها از مقدس ترین کوه ها محسوب می شود. این کوه در جنوب استان جینیان و شمال شهر تیان واقع شده است. مسیر ارتباطی برای رسیدن به این کوه آسان است. 3. شهر ممنوعه اگر زمانی فرا رسد که در چین باشید نمی توانید از دیدن شهر ممنوعه که در پکن واقع شده است خود را محروم کنید. این شهر محل حکمرانی پادشاهان چندین دوره در چین بوده است. از سلسله مینگ تا کینگ در این مکان بر چین حکمرانی کرده اند. طرز ساخته شدن دیواره ها و دروازه های این شهر به شما ثابت می کند که معمار این شهر چگونه با ظرافت تمام به مسائل دفاعی که سالیان سال از فنون چینی ها در دفاع از کشورشان محسوب می شده توجه داشته است. 4. کاخ پوتالا این کاخ در منطقه خودگردان تبت در لهسا واقع شده است. کاخ پوتالا نیز در تاریخ چین از اهمیت بسیاری برخوردار است. نام این کاخ از کوه های پوتالا در این منطقه گرفته شده است. تا مدتی محل اقامت دالایی لاما در ابتدای قرن 14 ام بوده تا زمانی که دالایی لاما تصمیم می گیرد از آن جا به هند بگریزد. در حال حاضر دولت چین این کاخ را تبدیل به موزه کرده است. 5. کاخ تابستانی قدیمی کاخ تابستانی قدیمی و یا باغ پادشاهی در چین به عنوان یک اثر هنری شناخته شده است. این کاخ که از آثار باستانی و معماری بسیار زیبا در این کشور محسوب می شود، انصافا هم بسیار زیبا است. این اثر طی حمله انگلیس و فرانسه به این کشور تا حدود زیادی تخریب شده است .کاخ تابستانی در سایت رسمی یونسکو " UNESCOWORLD Heritage Center " به ثبت رسیده است.

اطلاعات جانبی کشور چین

جمعیت چین


1,390,089,310

کد کشور چین


86

زبان اصلی چین


Chinese

منطقه زمانی چین


8

حکومت چین


جمهوری

واحدپولی چین


یوآن

سمت رانندگی چین


راست

ولتاژبرق چین


110

مساحت چین


9596000

پسوند اینترنتی چین


cn

تعداد استانهای چین


33

تعداد شهرهای چین


400

تعداد هتل های چین


40700

تعداد جاذبه های چین


19

پایتخت چین


بیجینگ

استانها و شهرهای کشور چین