کومبودیا

آسيا
جمعیت 13,388,910

Cambodia

Asia

درباره کشورکومبودیا در قاره آسيا

flag

لفظ کامبوج، تلفظی فرانسوی است. نام باستانی این کشور، کمبوجا وابسته به لفظ افسانه‌ای کمبو که در جنوب شرقی آسیا و پایتختی پنوم پن است

گالری تصاویر

Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image
Cambodia,کومبودیاs image

اطلاعات

 • 13388910 جمعیت
 • 855 کد کشور
 • Khmer زبان اصلی
 • -6 منطقه زمانی
 • مشروطه سلطنتیحکومت
 • ریلواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 181000مساحت
 • khپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری کومبودیا

  هتل های کومبودیا

  آب و هوا

   کومبودیا به دلیل داشتن خط ساحلی و قرار داشتن در حاشیه کوه های کم ارتفاع معتدل و بارانی میباشد که موجب حاصلخیز شدن خاک این کشور شده است

  موقعیت جغرافیایی

   این کشور بخشی از شبه‌جزیره هندوچین به‌شمار می‌آید و با تایلند، لائوس، و ویتنام هم‌مرز است.

  سیاست

   هون سن رهبر دولت کامبوج می باشد که با رای اکثریت حزب پارلمان با توافق حزب سلطنت این دولت جدید را به وجود اوردند که در ادامه چگونه گی ان را مختصری توضیح داده ایم: در 21دسامبر 1965دولت آمریکا کامبوج را به در اختیار نهادن پناهگاه به ویت‌کنگ‌ها متهم نمود و نظامیان امریکایی اجازهٔ تهاجم به خاک کامبوج را دریافت کردند. در 14اوت 1969، دولت لون نول مدافع اتحاد با واشنگتن به قدرت رسید. 29آوریل 1970تاریخ اشغال کامبوج توسط نظامیان امریکایی – ویتنام جنوبی بود. در 17آوریل 1975پنوم پن به تصرف خمرهای سرخ درآمد. هون سن در سال 1985برای نخستین بار مقام نخست وزیری کامبوج را در راس یک دولت سوسیالیستی تحت حمایت ویتنام برعهده گرفت و به همین دلیل، حزب اصلی مخالف در مورد گرایش وی به ادامه سلطنت ابراز تردید کرده بود. در 25دسامبر 1978ارتش ویتنام به کامبوج حمله کرده‌بود و عقب‌نشینی رسمی 26000نفری آخرین سربازان ویتنام از کامبوج از 21تا 26سپتامبر 1989انجام شد. در 23اکتبر 1991با امضای معاهدهٔ پاریس و ممهور کردن معاهدهٔ بازگشت صلح، کامبوج تا سازماندهی انتخاباتی آزاد تحت‌الحمایهٔ سازمان ملل قرار گرفت. در 24سپتامبر 1993با صحه نهادن به قانون اساسی، نوردوم سیهانوک مجدداً به مقام شاه برگزیده شد. در ۱ سپتامبر 1998حزب خلق کامبوج متعلق به هون سن در انتخابات با در اختیار گرفتن 64کرسی از 122کرسی پارلمان (41% آرا) به پیروزی رسید. 27ژوئیه 2003شاهد پیروزی مجدد حزب خلق کامبوج در انتخابات قانونگزاری کامبوج بود. هرچند که این حزب اکثریت مطلق دو سوم آرا برای اداره کشور را به دست نیاورد. در ماه ژوئیه سال 2004، و پس از یک سال که از پایان انتخابات عمومی در کامبوج می‌گذشت، سرانجام نمایندگان مجلس رای دادند که هون سن، رهبر حزب مردم کامبوج که دارای اکثریت قاطع در پارلمان نیست، با توافق حزب سلطنت‌طلب فونسیپک دولت جدید را تشکیل دهد.

  تاریخ

   مختصری از تشکیل تاریخ کومبودیا : جایاوارمان دوم در سال 802میلادی خود را پادشاه منطقه اعلام کرد و با بنیاد امپراتوری خمر، این امپراتوری توانست 600سال دوام آورده و با تسخیر بیشتر جنوب شرق آسیا به قدرت و ثروت زیادی دست پیدا کند. این پادشاهی که تحت تأثیر زیاد فرهنگی هندی قرار داشت پرستشگاه‌های عظیمی چون آنگکور وات را بنا نهاد و هندوئیسم و سپس بودیسم را به بیشتر جنوب خاوری آسیا گسترش داد. پس از سقوط آنگکور به‌دست آیوتهایا که در سده پانزدهم رخ داد، کامبوج با پادشاهان محلی اداره می‌شد تا این‌که فرانسه این کشور را در میانه‌های سده نوزدهم مستعمره خود کرد. کامبوج از سال 1863تا 1953سرزمین تحت‌الحمایه فرانسه تلقی می‌شد و در سال 1941به اشغال ژاپن در آمد و در همین سال نیز بود که شاهزاده نوردوم سیهانوک به مقام سلطنت رسید. اشغال توسط ژاپن در سال 1945پایان یافت و کامبوج توانست پس از 100سال استعمار فرانسویان به رهبری پادشاه در سال 1953استقلال کامل خود را کسب کند اما سیهانوک در سال 1955سلطنت را به پدر خود واگذار کرد تا بتواند در فعالیت‌های سیاسی شرکت داشته باشد. در خلال جنگ ویتنام، نیروهای ویتنام شمالی اردوگاه‌هایی را در داخل کامبوج ایجاد کردند تا به عملیات علیه آمریکاییان مبادرت ورزند و در نتیجه، روابط کامبوج و ایالات متحده تیره شد. در سال 1970، در حالیکه شاهزاده سیهانوک، در سفر خارج بود، ژنرال لون نول، نخست‌وزیر، دست به کودتا زد و جمهوری خمر را تشکیل داد و به ریاست‌جمهوری خمر رسید. وی به گسیل نیروهای ارتش برای مقابله با نیروهای ویتنام شمالی در داخل کامبوج مبادرت کرد. سیهانوک به چین پناهنده شد و یک نهضت چریکی را برپا کرد. سیهانوک و طرفداران او با یک گروه شبه نظامی کمونیست به نام خمرهای سرخ که در سال ۱۹۶۰ تشکیل شده بود هم‌پیمان شدند و به ارتش لون نول حمله کردند و بدین ترتیب جنگ داخلی آغاز شد. دولت جمهوری خمر همزمان با حملات ویتنام شمالی و فعالیت چریک‌های کمونیست خمر سرخ مواجه بود که سرانجام در سال ۱۹۷۵، دولت لون نول را سرنگون کردند و با اشغال پنوم پن، پایتخت، حکومت را در دست گرفتند. در همین برههء زمانی، همسایه شرقی کامبوج، یعنی ویتنام نیز درگیر جنگ برای استقلال از فرانسویان بود. در سال 1954فرانسویان از ویتنام بیرون رانده شدند و دو کشور ویتنام شمالی کمونیست و ویتنام جنوبی متمایل به غرب (پشتیبانی شده از طرف ایالات متحده آمریکا) به وجود آمدند. سپس در فاصله کوتاهی جنگ داخلی در این کشور شدت گرفت و گروهی با نام ویت‌کنگ، متشکل از شبه نظامیان ویتنامی کمونیست (پشتیبانی شده توسط دولت ویتنام شمالی و چین) در جنگل‌های ویتنام جنوبی مستقر شدند و علیه ارتش کشور ویتنام جنوبی به مبارزه پرداختند. در سال 1964ایالات متحده آمریکا در مبارزه با کمونیست‌ها با ویتنام وارد جنگ شد.

  دین و مذهب

   دین 96درصد از مردم این کشور بودایی میباشد

  تقصیمات کشوری

   این کشور به 24 استان ،بانتئای ،باتامبانگ ،کامپونگ چام،کامپونگ،کامپونگ اسپئو ،کامپونگ توم ،کامپوت،کاندال ،کپ،کوه کونگ،کراتهیه،موندول‌یری ،اودار میانچی ،پایلین،پنوم پن.پریاه سیهانوک،پریاه ویهیار،پورسات،استان پری ونگ ،راتاناکیری،سیه‌م رئاپ ،استونگ ترنگ،سوای ریه‌نگ،تاکئو تقسیم شده است .

  اقتصاد

   اقتصادکومبودیا بر پایه گردشگری و تولید لباس و در آب‌های این کشور منابعی از گاز و نفت یافت شده است. کالاهایی همچون پوشاک، الوار، لاستیک، برنج، ماهی، تنباکو و کفش به کشورهای آمریکا و هنگ‌کنگ و آلمان و انگلیس صادر و محصولات وارداتی این کشور شامل فراورده‌های نفتی، سیگار، طلا، مواد ساختمانی، ماشین‌آلات، وسایل نقلیه موتوری و محصولات دارویی است که از هنگ‌کنگ و چین و تایلند و تایوان و ویتنام ، کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور وارد می‌شود.

  ارتش و نظام

   قوم و نژاد

    90 درصد از مردم آن از تبار خمر، 5درصد ویتنامی‌تبار و بقیه از اقوام مختلفند.

   گردشگری و سفر

    تحصیلات

     درصد با سوادی در این کشور بالا میباشد و مهمترین دانشگاه این کشوردر پنوم پن واقع میباشد.

    گردشگری و توریست

     چینی ها و ویتنامی ها بیشترین تعداد توریست در این کشور را دارند و از اماکن گردشگری این کشور استفاده میکنند

    فرهنگ

     فرهنگ کامبوج هم فرهنگ اکثریت قومی دشت پست مرکزی را شامل می‌شود و هم فرهنگ 20قبیله و قومیتی که در مناطق تپه‌ای و کوهستانی این کشور زندگی می‌کنند. نورودوم سیهانوک، پادشاه پیشین کشور، این قومیت‌ها را «خمر لوئیو» نامید تا همبستگی میان دشت‌نشینان و کوه‌نشینان را تقویت کند. سربندهای پارچه‌ای به نام کراما ازجمله پوشاک ویژه مردم کامبوج است. روش سلام دادن معروف به سامپیا که در آن کف دو دست بر هم قرار داده می‌شود روش درود و احترام رایج در میان مردم کامبوج است. فرهنگ خمر در دوران امپراتوری خمر سبک‌های ویژه‌ای از رقص، معماری و پیکرتراشی را پدید آورد که این فرهنگ با تمدن‌های همسایه در لائوس و تایلند دادوستدهای فرهنگی داشته‌است.