بوتان

آسيا
جمعیت 672,425

Bhutan

Asia

درباره کشوربوتان در قاره آسيا

flag

در جنوب آسیا کشوری با پایتختی تیمفو که به پادشاهی بوتان معروف است ْ میباشد. بوتان را با نام بودای مهایانه که کشور کوچکی است پر از افسانه و اسطوره که دارای منظره های شگفتت انگیز و کوهستان های زیبا است ْ با امپراتوری کوچکی که بین دو کشور بزرگ، هند و چین، در سایه‌های رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است. کشوری با آیین بودایی، افسانه‌ها و اسطوره‌هایی که تحت حکومت پادشاهی دودمان وانگچوک اداره می‌شود. مناظر طبیعی بسیار شگفت‌انگیزی دارد و کوهستان‌های باشکوهی به همراه دره‌های عظیم و آبشارهای زیبا در آنجا وجود دارد.

گالری تصاویر

Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image
Bhutan,بوتانs image

اطلاعات

 • 672425 جمعیت
 • 975 کد کشور
 • Other زبان اصلی
 • 6 منطقه زمانی
 • پارلمانی متمرکز / پادشاهی مشروطهحکومت
 • نگولترمواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 47000مساحت
 • btپسوند اینترنتی

استان های بوتان

شهرهای بوتان

جاذبه های گردشگری بوتان

  آب و هوا

   قسمت ای بیشتر بوتان بین کوههای هیمالیا ونیز دره ‌های مرکز آن باعث شده این کشور را فراخ و حاصلخیز کرده است . جلگه باریک دورارز که جنگلی نیمه استوایی است، میزان بارندگی در این کشور بیش از ۳۰۰ سانتی متر در سال میباشد، و درجه حرارت آن به ۲۷ درجه سانتی گراد در جنگلهای جنوبی می‌رسد.

  موقعیت جغرافیایی

   بوتان در ارتفاعات هیمالیا و در بین کشورهای چین و هند، و در شرق نپال قرار دارد. میزان بارندگی در این کشور بیش از ۳۰۰ سانتی‌متر در سال می‌باشد، و درجه حرارت آن به ۲۷ درجه سانتی گراد در جنگلهای جنوبی می‌رسد. کوه‌های هیمالیا بیشتر کشور را در بر می‌گیرد. دره‌های مرکز بوتان فراخ و حاصلخیز است. جلگه باریک دورارز که جنگلی نیمه استوایی است، در امتداد مرز هند جای دارد.

  سیاست

   در کشور بوتان معابد بوداییان بسیاری وجود دارد که از قدرت بسیار برخودار هستند و این امر باعث شده که حکومت مذهبی بودایی معابد بوداییان از اماکن مرکز قدرت سیاسی محسوب شود. لیونپو سانگای نگدوپ نخست *وزیر بوتان در سال 2005 شد. ولی در این کومت با این قدرت بودایی هیچ حزب سیاسی وجود ندارد. حکومت بوتان سلطنت موروثی _ است و قانون اساسی مدونی ندارد.پادشاه با شورای وزیران ،مجمع ملی و رهبر 5000 راهب بودایی این کشور در قدرت سهیم است. از 150 عضو مجمع ملی ، 100 نفر برای دوره ای سه ساله با رای تمامی افراد بالغ مستقیما انتخاب میشوند، ما بقی ازشورای مشورتی سلطنتی وزیران و 10 نماینده مذهبی میباشند.

  تاریخ

   این کشور هیچ زمانی مورد توجه استعمارگراناین به دلیل نداشتن موقعیت استراتژیک و همچنین کوهستانی و سخت‌گذر بودن منطقه نتوانسته قرار بگیرد و باعث شده که حکومت همواره در اختیار پادشاهان محلی بوده‌است. در قرن 17به علت هم‌جواری بوتان با منطقهٔ تبت و شهر لهاسا مرکز بوداییان، بوتان به تدریج تحت تاثیر افکار بودایی قرار گرفت، و در این کشور حکومت بودایی شکل گرفت.

  دین و مذهب

   دین رسمی بوتان بودایی است. پیش از پادشاهی، کشور تحت حکومت روحانیون اداره می‌شد در حدود 75٪ از مردم پیرو آیین بودایی اند، بقیه عمدتا پیرو مذهب هندو می‌باشند که در بخش‌های جنوبی کشور زندگی می‌کنند هر دو آیین با صلح و حمایت برابر دولت همزیستی دارند

  تقصیمات کشوری

   این کشور تنها دارای یک بخش میباشد و از شهرهای مهم این کشور فونت‌شولینگ، پارودز، یاتونگ می شود نام برد بومتهنگ - چوخا (چهوخا) - داگانا - گاسا - ها - لهونتس - مانجار - .پارو - پماگاتشل (پماگاتسل) - .پوناخا - سمدراپ جانگخار - سامتس (سامچی) - سرپنگ (سربهنگ) تیمفو- ترشیگنگ (تشیگنگ) - تراشیانگتس - ترانگسا (تانگسا) - تسیرنگ (چیرنگ) - .ونگداو فدارنگ (ونگدی فدرانگ) - ژمجانگ (شمشانگ)

  اقتصاد

   صادرات این کشور را سیمان، مواد معدنی، الوار، هل و زنجبیل و سایر ادویه جات تشکیل می‌دهد. در سال 1980 تنها کشور جهان بود که تلفن نداشت

  ارتش و نظام

   خدمت سربازی:آموزش نیمه وقت میلیشا .

  قوم و نژاد

   مردم این کشور عمدتا شامل انگالوپها و شارچوپها که به ترتیب بوتانی‌ها غربی و بوتانی‌های شرقی نامیده می‌شوند، هستند.

  گردشگری و سفر

   تحصیلات

    اگرچه این کشور کشوری مستقل است ولی به دلیل عدم تحصیلات به خصوص در حوزهٔ امور خارجه بیشتر از هند راهنمایی و هدایت می‌طلبد. میزان با سوادی: 15% سنین تحصیل اجباری:تحصیل مجانی است ولی اجباری نیست. تعداد دانشگاه: 1 دانشگاه.

   گردشگری و توریست

    بوتان به دلیل قرار گرفتن بین جاده های کوهستانی و صعب العبور بودن آن باعث شده که این منطقه از نظر صنعت گردشگری رونقی نداشته و کشور بوتان را از نظر توریسم جز کشورهایی قرار داده که پیشرفت کندی در این زمینه داشته است.

   فرهنگ

    به دلیل نزدیکی به هند و رابطه بین این دو کشور از فرهنگ هندی تبعیت میکنند و مردم بسیار آرامی هستند.