نیجریه

آفریقا
جمعیت 148,000,000

Nigeria

Africa

درباره کشورنیجریه در قاره آفریقا

flag

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده‌است.

گالری تصاویر

Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image
Nigeria,نیجریهs image

اطلاعات

 • 148000000 جمعیت
 • 00234 کد کشور
 • English زبان اصلی
 • 1 منطقه زمانی
 • جمهوری فدرالحکومت
 • نایراواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 923768 کیلومتر مربعمساحت
 • ngپسوند اینترنتی

آب و هوا

  آب و هوای این کشور استوایی میباشد میانگین دمای سالانه، 32درجه سانتی گراد، همراه با رطوبت فراوان است

موقعیت جغرافیایی

  این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه‌است. در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته‌است.

سیاست

  رئیس جمهور نیجریه هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود که قابل تمدید برای دوره دوم نیز هست. نظام قانونگذاری این کشور از دو مجلس تشکیل شده‌است : شورای ملی با 109کرسی که با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. مجلس دیگر این کشور خانه نمایندگان است که 360کرسی دارد و نمایندگانش را مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند. سن قانونی در این کشور 18سال است.

تاریخ

  نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوّع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده‌است. تاریخ اولین سکونت در این کشور به 9هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. با این حال در سده 19میلادی این کشور مستعمره بریتانیا شد تا اینکه در سال 1960دوباره استقلال خود را به دست آورد. پس از استقلال در دوره‌های مختلف گرفتار حکومت‌های نظامی شد. سرانجام در سال 1999برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

دین و مذهب

  50درصد از مردم نیجریه مسلمان و 40درصد مسیحی هستند. قوانین شریعت اسلامی از سال 2000میلادی در شمال نیجریه اجرا می‌شود ولی برخی از شورشیان خواهان اجرای قوانین اسلامی در سراسر نیجریه هستند. درگیری‌های مسلمانان تندرو با دولت نیجریه در ایالت‌های کانو، بورنو و یوبه در شمال نیجریه در ماه ژوئیه سال 2009صدها کشته برجای گذاشت.

تقصیمات کشوری

  این کشور از 36ایالت و یک منطقه حکومت فدرال تشکیل شده است +1-ناحیه پایتختی فدرال آبوجا 1-ابیا 2-اداماو 3-اکوا ایبوم 4-انامبرا 5-باوچی 6-بایلسا 7-بنوئه 8-بورنو 9-کراس ریور 10-دلتا 11-ابونیی 12-ادو 13-اکیتی 14-انوگو 15-گومبه 16-ایمو 17-جیگاوا 18-کادونا 19-کانو 20-کاتسینا 21-کبّی 22-کوگی 23-کوارا 24-لاگوس 25-ناساراوا 26-نیجر 27-اوگون 28-اوندو 29-اوسون 30-اویو 31-پلاتو 32-ریورز 33-سوکوتو 34-تارابا 35-یوبه 36-زامفارا

اقتصاد

  کالاهای صادراتی این کشور شامل نفت و مواد نفتی، کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا ، اسپانیا، برزیل و فرانسه صادر می‌شود. کالاهای وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات ترابری، کالاهای مصرفی، غذا و حیوانات زنده‌است که از کشورهای چین ، هلند، انگلیس، فرانسه ، برزیل و آلمان وارد می‌شود. رود نیجر، نیمه جنوبی کشور را آبیاری می‌کند. 95٪ درآمدهای ارزی نیجریه، از صادرات نفت تامین می‌شود. قبل از کشف و استخراج نفت، اقتصاد بر کشاورزی و دامپروری استوار شده بود. این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود 95درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات مفتی تشکیل می‌دهد . نیجریه عضو اوپک و سازمان تجارت جهانی است.

ارتش و نظام

  نیروهای نظامی این کشور شامل ارتش و نیروی هوایی و نیروی زمینی میباشد و رئیس جمهور رهبر کل قوای این کشور میباشد

قوم و نژاد

  این کشور تنها کشور دنیا میباشد که فقط نژاد سیاه پوست در آن وجود دارد

گردشگری و سفر

  مردم این کشور بیشتر به کشورهای چاد و کامرون و نیجر سفر میکنند و از اماکن تفریحی و توریستی این کشورها دیدن میکنند

تحصیلات

  درصد تحصیلات در این کشور به دلیل اختلاف بین مسلمانان و مسیحیان بسیار پایین میباشد و به همین دلیل افرادی که در جنوب این کشور زندگی میکنند کمتر به مدرسه رفته اند

گردشگری و توریست

  این کشور به دلیل دارا بودن مراسم سنتی در بین قبایل و اماکن دیدنی در بین کشور های آفریقایی بیشترین بازدید را توسط گردشگران آمریکایی و اروپایی دارد وجود مساجد و کلیساهای زیبا و دیدنی آمار بازدید از این کشور را بسیار زیاد کرده است

فرهنگ

  فرهنگ نيجريه ارزش هاي بيشماري را به انواع هنر اعطا نموده كه به طور شاخص شامل: كنده كاري روي عاج، بافت گياهان علفي، كنده كاري روي چوب، چرم و كدو قلياني، سفالگري، نقاشي، نساجي وبافندگي پارچه و كارهاي شيشه گري و فلز كاري مي باشد. لباس و كفش از صنايع دستي هستند. صنايع دستي با نشان هاي تجارتي و نيز لوازم و قطعات يدكي نيز موجود مي باشند. در بازار داخلي نيز مغازه و انبارها از جمله مكانهايي هستند كه گردشگران در آن مكانها جمع مي شوند زيرا كه صنايع دستي منحصر بفرد منطقه و نيز مصنوعات منحصر بفرد منطقه اي را مي توان فقط در اين مكانها يافت. موسيقي در نيجريه شامل انواع بسيار متنوعي از موسيقي هاي بومي و فولكلور وموسيقي هاي مردمي، مي باشد كه برخي از انها در سراسر دنيا مشهور ند. سبك موسيقي فولكلور مربوط است به جمع كثيري از اقوام و گروهاي نژادي در كشور، هر كدام با فنون مخصوص خودشان، ابزارو نواهاي مخصوص به خود را دارا هستند. در باره تاريخ موسيقي در كشور و نوع ارتباط ان با موسيقي در اروپا، اطلاعات ناچيزي در دست است. نيجريه موسوم است به نام قلب موسيقي آفريقا و اين به دليل نقش اين كشور در توسعه زندگي بلندپروزانه آفريقاي غربي است. در پي اين موارد، موسيقي دان هاي نيجريايي سبك هاي موسيقي خودشان را با موسيقي هيپ هوپ ايالات متحده و پادشاهي جاماييكا عجين و مخلوط ساخته اند. تاريخ كنده كاري روي برنز برمي گردد به قرون شانزده و هفده كه در آن اشكالي از شرح حال موسيقيدان ها و ابزار موسيقي انها ديده شده است. خروجي هاي موسيقي در نيجريه موجبات تحسين بين المللي را فراهم اورده است و اين موضوع نه فقط در زمينه هاي فولكلور و موسيقي هاي بومي بلكه در ميان موسيقي و هنر غربي از سوي اهنگ سازاني نظير فلا سوانده نيز به رشته تحرير درامده است. موسيقي چند ريتمي كه در اين نوع موسيقي دو يا چند ضربه جداگانه با هم نواخته مي شوند، به عنوان بخشي از چنديدن نوع موسيقي آفريقايي قلمداد مي شوند.كه نيجريه از اين موضوع مستثني نيست. سبك هميولا در آفريقا، بر اساس ريتم نامتقارن اصوات در يك تكنيك ريتميك در تمام قاره سياه مرسوم است. موسيقي نيجريايي هم چنين از ريتم اوستي ناتو بهره مي برد كه در اين ريتم، يك الگوي ريتمي عليرغم تغييرات در وزن شعري تكرار مي شوند. نيجريه داراي تكنولوژي هاي بسيار پيشرفته ضبط موسيقي در آفريقا مي باشد و فرصت هاي تجاري بسيار قدرتمندي را براي عاملين اين نوع كار فراهم مي اورد. روني گراهام ‌ تاريخ دان متخصص آفريقاي غربي،‌در موفقيت صنعت موسيقي در نيجريه و در راه پيشبرد فرهنگ كشور خدماتي را ارائه نموده است. از مزيت هاي ديگر موسيقي در نيجريه اين است كه نيجريايه اي ها به زبان هاي مختلف بومي اواز مي خوانند وتجربه كافي در سبك هاي بومي اواز دارند. به هر صورت، فساد سياسي و دزدي هنري شايع در كشور نيجريه، رشد صنعتي را با چالش مواجه ساخته است. غذاهاي نيجريه اي از يك تنوع وسيعي برحسب اقوام و نژادهاي موجود در نيجريه برخوردارند. به هر صورت، با اين كه در طول زمانهاي پيشين اين غذاها مورد توجه بوده اند ولي در حال حاضر غذاهاي آماده و فست فود جايگزين انها شده اند. اتحاد موجود دربين مردم نيجريه موجب گرديده است تا اين كه انها غذاهاي مشترك زيادي داشته باشند. غذاهاي نيجريايي عبارتند از : غذاهاي گوشتي و سبزيجات و ميوه اي باضافه غذاهاي حاوي هيدركربورها و چربي ها. انواع گوشت هايي كه در پخت غذا توسط نيجريه اي ها استفاده ميشوند عبارتند از: گوساله، جوجه و مرغ،‌ بوقلمون، خوك و گاو بز و ماهي و ميگو ديگر غذاهاي دريايي.