مراكش

آفریقا
جمعیت 31,352,000

Morocco

Africa

درباره کشورمراكش در قاره آفریقا

flag

کشوری است در شمال غربی افریقا که خط ساحلی طولانی ای با اقیانوس اطلس دارد

گالری تصاویر

Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image
Morocco,مراكشs image

اطلاعات

 • 31352000 جمعیت
 • 00212 کد کشور
 • Arabic زبان اصلی
 • 5 منطقه زمانی
 • پادشاهی مشروطهحکومت
 • درهم مراکشواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 446550 کیلومتر مربعمساحت
 • maپسوند اینترنتی

شهرهای مراكش

جاذبه های گردشگری مراكش

  هتل های مراكش

  آب و هوا

   این کشور به دلیل همجواری با اقیانوس از آب و هوایی معتدل برخوردار است

  موقعیت جغرافیایی

   از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.

  سیاست

   پس از استقلال مراکش (3مارس 1956)، نخستین قانون اساسی کشور در دسامبر1962، با برگزاری همه‌پرسی به تصویب رسید. مطابق این قانون اساسی پادشاه بالاترین مرجع چه از نظر سیاسی و چه از نظر مذهبی قلمداد می‌شود. پادشاهی مراکش حدود 12قرن عمر دارد و از ابتدا نیز با مذهب آمیخته بوده‌است. در واقع قانون اساسی مذکور درخصوص مرجعیت سیاسی _ مذهبی پادشاه آنچه را که قبلاً وجود داشت در قالب قانون درآورد. قانون اساسی مراکش در مقاطع سالهای 96، 92، 80، 72، 70ویرایش‌ها و پیرایش‌هایی به خود دید که مهم‌ترین تغییر آن مربوط به سال 1996است که پارلمان مراکش دومجلسی گردید. قانون اساسی کنونی (در همه‌پرسی مورخ 13سپتامبر 1996به تصویب رسید) قانون اساسی کنونی دارای یک دیباچه و صد و هشت اصل است که در سیزده بخش تنظیم گردیده‌است. بر پایه اصل یکم مراکش دارای نظام پادشاهی مشروطه، دمکراتیک و اجتماعی و مطابق اصل دوم، حاکمیت از آن مردم است.

  تاریخ

   سالهای 1912-1873مصادف با حکومتهای حسن اول، عبدالعزیز و مولای حفیظ است. این دوران در پرتو رقابت قدرتهای بزرگ استعماری، مراکش استقلال خود را حفظ می‌کند. لیکن در سال 1312پس از موافقتنامه‌های الجزیره (1906م)، فرانسه بخش عظیمی از مراکش را اشغال می‌کند و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می‌گردد. در سال 1927میلادی، محمدبن یوسف (محمد پنجم) به تخت سلطنت می‌نشیند و بعلت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می‌گردد که در آینده به پدر استقلال مراکش شهرت می‌یابد. فرانسه که حاضر به پذیرش استقلال مراکش نبود کوشید از برخی گروه‌ها علیه محمد پنجم استفاده نماید که در رأس آنها الجلاوی بود. از این‌رو به خواسته هواداران الجلاوی که خواستار عزل محد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمدپنجم را بهمراه خانواده‌اش به ماداگاسکار تبعید نمود. تبعید محمد پنجم نقش مثبتی در تحقق استقلال این کشور ایفاد نمود و مردم خواستار بازگشت وی و اعلام استقلال کشور شدند. از طرفی قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حضور فرانسه در مراکش گردید و فرانسه بمنظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی منطقه و فشارهای مردمی در داخل بتدریج زمینه را برای پذیرش خواست عمومی مردم مراکش فراهم نمود. در 16نوامبر 1955محمد پنجم به کشور بازگشت و در 3مارس 1956فرانسه استقلال کشور مراکش را به رسمیت شناخت. پس از استقلال مراکش ملک محمد پنجم (تا مارس 1961)، ملک حسن دوم (تا ژوئیه 1999) بر تخت سلطنت می‌نشینند و از این پس تا کنون نیز ملک محمد ششم بر این کشور حکومت دارد.

  دین و مذهب

   مطابق اصل ششم قانون اساسی مراکش، دین رسمی کشور اسلام است. قانون اساسی در نوع مذهب سکوت اختیار کرده لیکن از دیرباز (قرن 11میلادی) مذهب مالکی (امام مالک بن انس) در این کشور مستقر گشته و اکثریت قریب به اتفاق مردم پیرو مکتب فقهی امام مالک هستند. حاکمیت نیز تأکید زیادی بر وحدت مذهبی به‌عنوان یکی از پایه‌های وحدت مردم دارد. در مراکش تعداد اندکی مسیحی و یهودی زندگی می‌کنند.

  تقصیمات کشوری

   این کشور به 10 استان تقسیم میشود 1-کازابلانکا 2-رباط 3-فاس 4-مراکش 5-اگادیر 6-طنجه 7-مکناس 8-وجده 9-تطوان 10-قنیطره

  اقتصاد

   وجود سواحل بیش از ۳۵۰۰ کیلومتری آن این کشور را از منابع عظیم دریایی و تجمع گونه‌های مختلف ماهیان بهره مند نموده و شرایط ممتازی را برای این کشور بوجود آورده‌است. هم اکنون مراکش در زمینه صادرات انواع ماهی مانند ساردین و نرم تنانی همچون هشت پا به اروپا، آمریکا و آسیا فعالیت دارد. اقتصاد مراکش بر چند عنصر ماهیگیری، کشاورزی، تجارت و صنعت گردشگری متمرکز است. خاک کشور مراکش با توجه به آب هوای معتدلش و بارندگی در زمینه کشاورزی بسیار مستعد می‌باشد. مناطق مرکزی و شمالی این کشور مملو از درختان زیتون و میوه‌است و در واقع این شرایط کشور مراکش را به یکی از صادر کنندگان عمده زیتون، تبدیل کرده‌است، میوه و سبزیجات نیز از اقلام دیگر صادراتی این کشور می‌باشد. مراکش با فاصله‌ای کمتر از ۱۵ کیلومتر بر روی دریا به جنوب کشور اسپانیا و در واقع قاره اروپا متصل می‌شود و همین امر باعث گردیده این کشور به عنوان پلی دو قاره آفریقا و اروپا را به یکدیگر متصل نماید. این کشور یکی از شرکای تجاری اروپا علی‌الخصوص فرانسه می‌باشد، عواملی همچون نزدیکی راه، زبان مشترک و قوانین جاری و از همه مهم‌تر اراده سیاسی این امر را تسهیل نموده‌است.

  ارتش و نظام

   نیروهای نظامی این کشور شامل گارد ساحلی و ارتش میباشد رهبری این واحد های نظامی به عهده رئیس جمهور است وظیفه امنیت داخلی به عهده پلیس محلی میباشد

  قوم و نژاد

   نژاد مردم این کشور سیاه پوست میباشد

  گردشگری و سفر

   به دلیل نزدیکی به اروپا از طریق دریا و شرایط تجاری بین دو منطقه آفریقا و اروپا به سادگی به کشورهای اروپایی مانند فرانسه و اسپانیا سفر میکنند

  تحصیلات

   رده تحصیل در این کشور بسیار پایین میباشد و تحصیل اجباری نیست

  گردشگری و توریست

   این کشور از نظر تاریخی مورد توجه میباشد آثار عمده تاریخی این کشور که عبارت‌اند از مساجد، آرامگاههای سلاطین و کاخها در سه شهر تاریخی فاس، مکناس و شهر مراکش واقع هستند. البته در شهرهای کازابلانکا و رباط و شمال کشور مثل طنجه آثار تاریخی و سیاحتی بسیاری وجود دارد. رباط: آرامگاه ملک محمد پنجم و ملک حسن دوم معبد حسان که فقط ستونها و برج آن باقی‌مانده‌است (تور حسان) شاله، قلعه بازمانده از دوران رم مدینه (بخش قدیمی شهر رباط) موزه باستانشناسی موزه ودایه دارالبیضا (کازابلانکا): مسجد حسن دوم که گنجایش ۸۰۰۰۰ نمازگزار را دارد و بر کرانه اقیانوس اطلس ساخته شده‌است. دو سوم این مسجد بر روی آب قرار دارد. مکناس: ضریح مولای اسماعیل باب‌المنصور موزه دارالجامع فاس: مسجد بوعینیه جامع قرویین موزه باتا الحمرا که دیوارهای آن باقی‌مانده‌است مقبره‌های شاهان و شاهزادگان سلسله سعدیون موزه دار سی سعید نیز قابل توجه هستند. اما امروزه شهر مراکش به دلیل برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش شهرت دارد. طنجه: آرامگاه ابن بطوطه غار هرکول (در این غار تعداد زیادی غار صخره‌ای وجود دارد که به یکدیگر وصل می‌شوند و بسوی اقیانوس سرازیر می‌گردند.) موزه هنرهای معاصر موزه کازبا «قصبه»

  فرهنگ

   مراکش در فرایند تاریخی خود همواره از فرهنگی نسبتاً غنی و متنوع برخوردار بوده و هر نقطه آن نیز ضمن وابستگی به این میراث فرهنگی، ویژگیهای خاص خود را دارا بوده‌است. جمعیت این کشور از دو قوم سامی عرب و بربرآمازیغ تشکیل شده که علاوه بر نقاط مشترک از جمله دین اسلام، میراث بر فرهنگ خاص خود هستند. بربرهای مراکش در تشکیل و تداوم فرهنگ و تمدن سازی کشور خود بمیزان اعراب شریک بوده‌اند. از لحاظ تاریخی، مراکش در زمان هارون الرشید از سلطه بغداد خارج شده و تحت تسلط ترکان عثمانی نیز درنیامد. از این‌رو با حفظ عنصر اسلامی ـ ملی، بر فرهنگ مراکشی خود تأکید ورزیده‌است. مراکش تنها کشور در جهان عرب است که از سوی امپراتوری عثمانی مورد هجوم و تسخیر قرار نگرفت. بطور کلی می‌توان اذعان داشت که مراکش در مسیر تاریخی خود، از تبادلات فرهنگی با بیگانگان جز آنچه را که خودشان خواسته‌اند، سرباز زده‌اند و هویت فرهنگی خویش را در اولویت اول قرار داده‌اند. مردم مراکش همواره تلاش نموده‌اند در گذر زمان به سنتهای مذهبی ـ ملی خود حتی در پوشیدن لباس سنتی خود، پایبند باشند.