كنيا

آفریقا
جمعیت 37,953,840

Kenya

Africa

درباره کشوركنيا در قاره آفریقا

flag

کنیا در ساحل شرقی قاره آفریقا در کنار اقیانوس هند قرار گرفته است و طبیعت منحصر بفردش هر ساله گردشگران زیادی را به آن جذب می‌کند. در دره بزرگ ریفت در این کشور نخستین نشانه‌های زندگی انسان یافت شده است.

گالری تصاویر

Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image
Kenya,كنياs image

اطلاعات

 • 37953840 جمعیت
 • 00254 کد کشور
 • English زبان اصلی
 • 3 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • شیلینگ کنیاواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 58036 کیلومتر مربعمساحت
 • keپسوند اینترنتی

جاذبه های گردشگری كنيا

  هتل های كنيا

  آب و هوا

   آب و هوای این کشور استوایی میباشد

  موقعیت جغرافیایی

   کنیا با اتیوپی، سومالی، تانزانیا، اوگاندا و سودان هم‌مرز است.

  سیاست

   سیاست در کنیا در قالب حکومت جمهوری دموکراتیک تعریف می‌شود که رئیس‌جمهور در آن در راس امور قرار دارد. رئیس جمهور کنیا هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. این کشور در سال 1963 میلادی از زیر سلطه انگلستان خارج شد و استقلال یافت. این استقلال به رهبری جومو کنیاتا تحقق یافت که تا سال 1978 که دانیل اراپ موی به قدرت رسید، حدود 24 سال زمامدار این کشور بود. نرخ بیکاری بالا، رواج کارهای غیرقانونی و فقر مهمترین معضلات این کشور هستند. اغلب مردم کنیا زیر خط فقر بین‌المللی (یک دلار در روز) زندگی می‌کنند.

  تاریخ

   کوچ‌نشین‌هایی از مناطق عربی و ایران از قدیم در کرانه‌های کنیا ساکن شده بودند. پرتغالیها نخستین استعمارگرانی بودند که پا به کنیا گذاشتند. آنها مدتی بر مناطق ساحلی از مالیندی تا مومباسا، حکمرانی کردند. دوره مستعمراتی شرق آفریقا بطور رسمی از سال 1505آغاز می‌شود که کشتی‌های دریادار تحت فرمان دوم فرانسیسکو دی آلمیدا منطقه کیلوا را با توپخانه مورد هجوم قرار دارند و غارت کردند، این جزیره اکنون در جنوب تانزانیا قرار دارد. سپس بعلت عدم پرداخت مالیات توسط رهبر شهر مومباسا، آنجا را نیز غارت کردند. سپس حملات به هوجا (که اکنون اونگاوا نام دارد و در دهانه رودخانه تانا واقع شده‌است)، باراوا، آنگوچه، پیت و سایر شهرهای ساحلی ادامه یافت تا سرانجام تمامی شهرهای واقع بر ساحل شرقی آفریقا، به پادشاه پرتغال مالیات می‌دادند. پرتغالی‌ها از استعمار شرق آفریقا دو هدف داشتند: جمع‌آوری مالیات و کنترل تجارت در اقیانوس هند این اهداف تا حدودی موفقیت آمیز بود. و گاهی حاکمان محلی شرق آفریقا علیه پرتغالی‌ها شورش می‌کردند. به هر حال، کشتی‌های پرتغالی در مورد بازرگانی در منطقه غربی اقیانوس هند، اختلاف داشتند و به علت کنترل راهبردی بندرها و خطوط کشتیرانی، تعرفه زیادی را برای جابه‌جایی کالا دریافت می‌کردند. ساخت دژ جیسوس در مومباسا در سال ۱۵۹۳، وسیله‌ای برای تقویت تسلط پرتغال بر منطقه بود ولی با هجوم بریتانیایی‌ها، آلمانی‌ها، و اعراب عمانی در سده هیجدم از میزان نفوذ پرتغال کاسته شد. اعراب عمانی مستقیماً با پرتغال درگیر شدند و استحکامات پرتغال را محاصره کردند و به کشتی‌های آنها حمله کردند و سرانجام در سال ۱۷۳۰، پرتغالیها را از سواحل کنیا و تانزانیا بیرون انداختند. با استعمار کرانه‌های کنیا و تانزانیا، اعراب نیز مانند فقط می‌توانستند، منطقه ساحلی را کنترل کنند و به مناطق داخلی دسترس نداشتند. هر چند بوجود آمدن کشاورزی گل میخحک و رونق تجارت بردگان باعث تقویت قدرت عمان در منطقه شد و در سال 1839زنگبار بعنوان پایتخت عمان در منطقه توسط سید سعید انتخاب شد. کنترل بنادر اصلی ساحل شرقی آفریقا توسط اعراب تا زمانی ادامه داشت که بریتانیا مصمم شد نظام تجارت بردگان را از بین ببرد و سیستم پول در مقابل کار را پیاده کند. در اواخر قرن نوزدهم، تجارت برده در اقیانوس غیر قانونی اعلام شد و اعراب عمانی نتوانستند در برابر نیروی دریایی بریتانیا مقاومت کنند. حضور عمان در زنگبار و پمبا تا انقلاب 1694ادامه داشت. هر چند آثار اعراب عمانی در شرق آفریقا از نوادگان پر تعداد اعراب مشخص است که هنوز هم ثروتمندترین و با نفوذترین ساکنان منطقه ساحلی کنیا به شمار می‌روند.

  دین و مذهب

   درصد از مردم آن پروتستان و 33 درصد پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند. 10 درصد از جمعیت آن هم مسلمان هستند.

  تقصیمات کشوری

   کنیا به هشت استان تقسیم شده که هر کدام توسط یک استاندار اداره می‌شود. 1-استان مرکزی 2-استان ساحلی 3-استان شرقی 4-استان نایروبی 5-استان شمال شرقی 6-استان نیانزا 7-استان ریفت والی 8-استان غربی

  اقتصاد

   نیمی از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند . صادرات این کشور شامل چای، صنایع‌دستی، قهوه، مواد پتروشیمی و ماهی است که به کشورهای اوگاندا، انگلیس، آمریکا، هلند(9/7 درصد)، تانزانیا و پاکستان صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل، محصولات پتروشیمی، وسایل موتوری، آهن و فولاد و مواد پلاستیکی است که از کشورهای امارات متحده عربی، هند، چین، عربستان سعودی، آمریکا، آفریقای جنوبی ، انگلیس و ژاپن وارد می‌شوند.

  ارتش و نظام

   ارتش این کشور زیر نظر رئیس جمهور فعالیت میکند و نیروهای نظامی این کشور شامل نیروی زمینی و نیروی دریایی میباشد

  قوم و نژاد

   نژاد مردم این کشور سیاه پوست میباشد

  گردشگری و سفر

   تحصیلات

    تحصیلات در این کشور اجباری نمیباشد و درصد کمی از مردم با سواد میباشند

   گردشگری و توریست

    به دلیل وجئد مناظر بکر و بی نظیر و جنگل های استوایی و داشتن آب و هوای بی نظیر ای مناطق در زمره پر بازدید ترین کشورهای جهان قرار دارد

   فرهنگ

    فرهنگ این کشور یک فرهنگ بومی میباشد و صنایع دستی در این کشور رونق بالایی دارد