چاد

آفریقا
جمعیت 10,329,208

Chad

Africa

درباره کشورچاد در قاره آفریقا

flag

این کشور با پایتختی شهر انجامنا جزء یکی از کشورهای آفریقای مرکزی و از نظر موقعیتی جزء فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌آید.به طوری که از نظر ردهٔ مساحتی در جهان رتبهٔ بیستم را به خود اختصاص داده که جزء سی کشور بزرگ دنیا و از بزرگ‌ترین کشورهای آفریقا محسوب می شود، با این که مساحت این کشور اندکی از کشور ایران کوچک‌تر است، و مقدار بسیار ناچیزی از نیجر بزرگ‌تر است، اما جمعیت آن از یک هفتم ایران کمتر وحتی از جمعیت نیجر هم کمتر است.

گالری تصاویر

اطلاعات

 • 10329208 جمعیت
 • 235 کد کشور
 • French زبان اصلی
 • 1 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • فرانکواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 220ولتاژبرق
 • 1284000مساحت
 • tdپسوند اینترنتی

استان های چاد

شهرهای چاد

جاذبه های گردشگری چاد

  آب و هوا

   بخش زیادی از زمین‌های این کشور را بیابان پوشانده است و به خاطر آب و هوای خشکش به قلب مرده آفریقا مشهور است.

  موقعیت جغرافیایی

   جمهوری چاد از شمال با کشور لیبی، از شرق با کشور سودان شمالی، از جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون واز غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.

  سیاست

   با اینکه این کشور توانست در تاریخ ۱۱ اوت ۱۹۶۰ به استقلال برسد اما همچنان آرامش در ان پایدار نشده است و باعث شده که در سالهای اخیر بارها به تحریک نیروهای خارجی در ان جنگ داخلی رخ دهد.آقای «ادریس دبی» درحال حاضر به عنوان رئیس جمهور بر کشور چاد حکومت می‌کند.بر اساس قانون اساسی چاد رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است. هم اوست که نخست وزیر و کابینه را تعیین می‌کند. رئیس جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شود. رئیس جمهور می‌تواند تنها دو دوره در راس حکومت بماند. با این حال در سال 2005 میلادی تغییری در قانون اساسی این کشور ایجاد شد و بر اساس آن محدودیت دوره‌های ریاست جمهوری برداشته شد. سازمانهایی که در آن جمهوری چاد عضویت دارد: " سازمان ملل متحد (UN)، در بانک توسعه آفریقا (ADB)، کمیسیون اقتصادی آفریقا (ECA)، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، گروه ۷۷ (G-۷۷)، بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه (IBRD)، سازمان وحدت آفریقا (OAU)، جنبش غیرمتعهد (NAM)، سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)، سازمان تجارت جهانی (WTO)، صندوق بین‌المللی پول (IMF)، سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ICAO)، اتاق بازرگانی اسلامی (ICC)، جامعه بین‌المللی توسعه (IDA)، صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی (IFAD)، سازمان بین‌المللی کار (ILO)، سازمان بین‌المللی ارتباطات دور ماهواره‌ای (INTELSAT)، کمیسیون سازمان ملل متحد برای تجارت و توسعه (UNCTAD)، سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)، سازمان هواشناسی جهانی (WMO) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) عضویت دارد."

  تاریخ

   ناحية اطراف درياچة چاد در اواخر قرن نوزدهم به مالكيت فرانسه درآمد. تسخير كامل شمال به دست فرانسويان تا 1916 پايان نيافت. چاد از زمان استقلال در 1960 به دليل جنگ داخلي تلخي ميان اعراب مسلمان شمال و افريقاييهاي سياه مسيحي و آنيميست جنوب تكه‏تكه گشته است. ليبي و فرانسه در چندين نوبت با زور مداخله كرده‏اند، ولي هيچكدام به اهدافشان دست نيافتند. در اكتبر 1988، جنگ داخلي رسماً پايان يافت. با اين حال، از مارس 1989 ادريس دِبي، رئيس پيشين ارتش چاد نيروهاي شورشي را از پايگاههايي در سودان بر ضد دولت ان‏جامِنا رهبري كرد و در اواخر 1990 كنترل تمامي كشور را به دست آورد. ناآرامي در شمال كشور ادامه دارد.

  دین و مذهب

   مردم این جمهوری عرب، سودانی و بانتویی نژاد دارنه. اعراب شمال دله بیابون‌هنیشت هستنه ولی جنوبی‌ها اکثراً سیوپوست و بانتویی هستنه.

  تقصیمات کشوری

   شهر «انجامنا» پایتخت چاد است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به «سارح»، «موند» و «آبشه» اشاره کرد.

  اقتصاد

   چاد با اینکه دارای مراکزی می باشد که راه‌های تجاری و ارتباط میان آفریقای شمالی و آفریقای مرکزی و یکی از کشورهای فقیر جهان بسیاری می باشد اما به دلیل محصور بودن در خشکی و عدم دسترسی به دریاهای آزاد، وسعت زیاد و گسترش صحراها، و بالاخره عدم ثبات سیاسی تاریخی ناشی از اختلافات بخش شمالی و جنوبی؛ توسعه اقتصادی و سیاسی چاد باعث به تأخیر افتاده شدن ان شده است . شورش سال ۱۹۶۶ میلادی، همچنین خشکسالی سالهای ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۴ و وابستگی به کمکهای خارجی این عقب ماندگی را تشدید کرده است.

  ارتش و نظام

   سیستم حکومتی این کشور بر اساس نظام جمهوری است.

  قوم و نژاد

   ۲۷/۷درصد سارا، ۱۲/۳درصدعرب، ۱۱/۵درصد مایوکبی، ۹درصد کانم بورنو و ۳۹/۵درصد بقیه

  گردشگری و سفر

   تحصیلات

    ميزان باسوادي : 8/29% ( تخمين 1990 ). سنين تحصيل اجباري : ( فرضاً ) 6 تا 14 سال. تعداد دانشگاه : 1.

   گردشگری و توریست

    فرهنگ

     در چاد بیشتر مردم رادیو گوش می‌دهند و رسانه جمعی در این کشور در حقیقت رادیو است. علاوه بر رادیو دولتی که چندین شبکه محلی هم در زیرمجموعه خود دارد، ایستگاه‌های رادیوهایی خصوصی نیز در این کشور فعال هستند. تنها شبکه تلویزیونی این کشور تلویزیون چاد نام دارد که دولتی است.