كپ ورد

آفریقا
جمعیت 503,000

Cape Verde

Africa

درباره کشوركپ ورد در قاره آفریقا

flag

گیپ ورد منصوب به دماغهٔ سبز می باشد . این کشور با نام هایی همچون کاپ ورد و یا نام رسمی جمهوری کبو ورد نیز می نامیدند چون کشوریست متشکل از ۱۰ جزیره آتشفشانی در اقیانوس اطلس مرکزی.از نظر موقعیتی این جزیره‌ها در فاصله ۵۷۰ کیلومتری از منطقه آفریقای غربی قرار دارد و وسعتی کمی بیشتر از ۴۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. این کشور را زمانی کیپ ورد نامیدند : که تا پیش از قرن پانزدهم میلادی خالی از سکنه بود و توسط کاوشگران پرتغالی کشف و مستعمره پرتغال گردید و اولین سکونت‌گاه‌های اروپایی را در آن تأسیس شدند. این منطقه به طور ویژه به عنوان منطقه تجارت برده در اقیانوس اطلس بنا گذاشته شد و در قرن شانزدهم و هفدهم میلادی رشد کرد و تاجران، کشتی‌ها و دزدان دریایی را به این منطقه جذب کرد.با پایان برده‌داری در قرن نوزدهم میلادی رونق اقتصادی این منطقه از بین رفت و مهاجرت به آن نیز پایان یافت. کیپ ورد به تدریج دوباره وضعیت تجاری خود را به عنوان توقف‌گاه میانی، در مسیرهای تجاری کشتی‌ها بازیافت. مجمع الجزایر کیپ ورد از سال ۱۹۵۱ خواستار استقلال از پرتغال شد و در سال ۱۹۷۵ به طور صلح آمیز مستقل شد.

گالری تصاویر

Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image
Cape Verde,كپ وردs image

اطلاعات

 • 503000 جمعیت
 • 238 کد کشور
 • Portuguese زبان اصلی
 • -1 منطقه زمانی
 • جمهوری بر پایه دموکراسیحکومت
 • اسکودوواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 4033مساحت
 • CVپسوند اینترنتی

آب و هوا

  کیپ ورد دارای آب و هوایی در کل نسبتا معتدل ، گرم ، تابستان هایی خشک ، و بارش هایی ناچیز و بسیار نامنظم می باشد ، همچنین کیپ ورد کشوی ، شیب دار ، ناهموار ، کوهستانی و آتش فشانی است .

موقعیت جغرافیایی

  جمهوری کاپ ورد مجمع الجزایری است واقع در غرب آفریقا، اقیانوس اطلس شمالی و غرب سنگال می باشد.

سیاست

  نخستین انتخابات در ۱۳ ژانویه ۱۹۹۱ در موقعیت چندحزبی پس از استقلال در کیپ ورد رسما برگزار شد که نتیجهٔ ان حکایت از شکست حزب آفریقایی برای استقلال کیپ ورد از حزب اقلیت حزب جنبش دموکراسی به رهبری «آنتونیو مونتریو» داشت، اما طولی نکشید که او مجدد در سال ۱۹۹۶ در انتخابات شرکت و پیروزگردید و در سمت خود باقی ماند . ولی در انتخابات ۲۲ مارس ۲۰۰۱ پدرو ورونا پیرس از حزب آفریقایی برای استقلال کاپ وردبا کسب ۵۱ ٪ آرا بر رقیبش، کارلوس ویه گا از حزب جنبش دموکراسی که فقط ۴۸ ٪ آرا را به دست آورد پیروز و رئیس جمهور کاپ ورد شد. پنج سال بعد در ۱۲ فوریه ۲۰۰۶ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد پدرو ورونا پیرس با اکثریت آرا تا سال ۲۰۱۱ رئیس جمهور کاپ ورد باقی ماند. از ۱ فوریه ۲۰۰۱ نیز، خوزه ماریا پریرا نوس نخست وزیر کاپ ورد شد. کشور کیپ ورد در پایه گذاری سیست خارجی خود عضو جنبش عدم تعهد بوده و با تمامی کشورها همچون آنگولا، برزیل، چین، لیبی، کوبا، فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا، سنگال، روسیه، لوگزامبورگ و آمریکا روابط دوستانه و در پرایا نیز سفارتخانه دایر نمود.در صورتی که اغلب فعالیت‌های سیاست خارجی کیپ ورد در آفریقا است. کیپ ورد در سال 2007 با سیاست خود توانست توافقنامه همکاری ویزه ای با اتحادیه اروپا برقرار کند که توانست در بسیاری از همایش‌های بین‌المللی در مورد مسائل اقتصادی و سیاسی شرکت می‌کند.

تاریخ

  کیپ ورد تا پیش از کشف این جزیره خالی از سکنه بود، پرتغالی‌ها در سال ۱۴۵۶ کیپ ورد را کشف نمودند، این جزیره در سال ۱۴۹۵ به عنوان قسمتی از امپراتوری پرتغال درآمد. بیشتر ساکنان کنونی کاپ ورد را تلفیقی از پرتغالی‌ها و آفریقایی‌تباران تشکیل می‌دهند. به علت موقعیت کاپ ورد که بر سر راه اروپا، آفریقا و بَرّ جدید (منطقهٔ کارائیب) قرار داشت، تجارت برده از مهمترین فعالیت‌های اقتصادی کاپ ورد به‌شمار می‌رفت، تجارت برده تا زمان الغای بردگی در سال ۱۸۷۶ ادامه یافت. در قرن بیستم صنعت کشتیرانی در کاپ ورد رونق یافت. ۱۹۷۵–۱۹۹۲ در سال ۱۹۵۱ وضعیت کاپ ورد از مستعمرهٔ پرتغال به یکی از استان‌های فرادریای (ماوراء بحار) آن کشور تغییر کرد، در سال ۱۹۶۱ از طرف پرتغال به کلیهٔ ساکنان کاپ ورد تابعیت پرتغالی داده شد. جنبش‌های استقلال طلبانه به رهبری حزب آفریقایی برای استقلال گینهٔ بیسائو (دیگر مستعمرهٔ سابق پرتغال) و کاپ ورد که به‌اختصار PAIGC نام داشت در سال ۱۹۵۶ شکل گرفتند. طی کودتایی در سال ۱۹۷۴ در پرتغال و پس از رها شدن کاپ ورد از جرگهٔ مستعمرات پرتغال، این کشور در ۵ ژوئیه ۱۹۷۵ از پرتغال اعلام استقلال کرد.

دین و مذهب

  دین ۹۱ ٪ مردم کاپ ورد نیز کاتولیک و ۹ ٪ پروتستان است. زبان رسمی کاپ ورد، پرتغالی است، در کنار پرتغالی، کریولو[۲۸] که آمیزه‌ای از زبان پرتغالی و زبان‌های آفریقای غربی است نیز رایج است.

تقصیمات کشوری

  کیپ ورد دارای 17 بخش ، بوآ ویشتا ( Boa Vista )،براوا ( Brava )، موئیا ( Moia )،موستئیروس ( Mosteiros )، پل ( Paul )،پرایا ( Praia )، پورتو نووو ( Porto Novo )، ریبیرا گرانده ( Ribeira Grande )، سال ( Sal )،سانتا کاتارینا ( Santa Catarina )،سانتا کروز ( Santa Cruz )،سائو دومینگوس ( Sao Domingos )، سائو فیلیپه ( Sao Filipe )، سائو میگوئل ( Sao Miguel ، سائو نیکولائو ( Sao Nicolau )، سائو ویسنته ( Sao Vicente )، تارافال ( Tarrafal ) می باشد.

اقتصاد

  از انجایی که این کشور از جایگاه ابی خوبی برخوردار است و همچنین قرار گرفتن کاپ ورد از نظر جغرافیایی در قسمت شرقی اقیانوس اطلس توانسته از مسیر کشتی‌ها و خطوط هواپیمایی به اقتصاد کشور کمک کند. به این دلیل دولت این کشور سعی در گسترش بنادر و افزودن بر گنجایش فرودگاه‌های کاپ ورد و به طور کلی نوسازی ناوگان ترابری این کشور را دارد، در همین راستا اتحادیهٔ اروپا و بانک جهانی نیز کمک‌های مالی بسیار زیادی به این کشور طی سالهای اخیر ارائه داده‌اند. از مهمترین صادرات کیپ ورد می‌توان به سوخت، پوشاک، کفش و ماهی اشاره کرد. گردشگری نیز از دیگر صنایع مهم کیپ ورد به‌شمار می‌رود.

ارتش و نظام

  نیروهای مسلح کیپ ورد بخشی از وزارت دفاع است و از دو بخش اصلی گارد ملی و گارد ساحلی تشکیل می‌شود. گارد ملی تفنگداران دریایی کیپ ورد گارد ملی مهم‌ترین شاخه از نیروهای مسلح جهت دفاع از کشور است و مسئول عملیات زمینی، دریایی و امنیت داخلی است. این شاخه از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود: فرماندهی قلمرویی فرماندهی ناحیه نظامی یکم فرماندهی ناحیه نظامی دوم فرماندهی ناحیه نظامی سوم گروه‌های نظامی نیروی پلیس تفنگداران دریایی لشکر توپخانه گارد ساحلی قایق گشت دریایی متعلق به گارد ساحلی گارد ساحلی شاخه‌ای از نیروهای مسلح کیپ ورد است که مسئولیت دفاع و حفاظت از منافع ملی اقتصادی کشور را در دریا و پشتیبانی هوایی و دریایی نیروهای مسلح در عملیات‌های آبی-خاکی را بر عهده دارد. این شاخه از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود: فرماندهی گارد ساحلی مرکز عملیات امنیت دریایی اسکادران دریایی اسکادران هوایی

قوم و نژاد

  نژاد ۷۱ ٪ کیپ وردی‌ها، کریول (دورگهٔ سفید و سیاه)، ۲۸ ٪ سیاه آفریقایی و ۱ ٪ نیز سفید اروپایی هستند.

گردشگری و سفر

  تحصیلات

   گردشگری و توریست

    توریسم یکی از گزینه ای اقتصاد این کشور است که درامد قابل توجهی را برای دولت به وجود می اورد و باعث شده که این را یکی از صنایع مهم کیپ ورد بدانند .

   فرهنگ