آنگولا

آفریقا
جمعیت 16,941,000

Angola

Africa

درباره کشورآنگولا در قاره آفریقا

flag

در جنوب غرب آفریقا . آنگولا کشوری با پایتخت آن لوآندا قا دارد. زبان رسمی زبان پرتغالی و جمعیت آن ۱۸ و نیم میلیون نفر و واحد پول آن کوانزا است. مردم آنگولا مسیحی می باشند که بیش از نیمی از آن‌ها پیرو مذهب کاتولیک رومی و یک‌چهارم نیز پروتستان هستند. بیشتر مردم آنگولا از مردم سیاه‌پوست بانتو-تبار هستند که ۳۶ درصدشان به قوم اوویمبوندو، ۲۵ درصد به قوم آمبوندو و بقیه به دیگر اقوام تعلق دارند. یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در قاره آفریقا و در عین حال یکی از فقیرترین کشورهای جهان ، جمهوری آنگولا است. آنگولا از جنوب با نامبیا، از شمال با جمهوری کنگو و از شرق با زامبیا همسایه است. در غرب این کشور اقیانوس اطلس قرار دارد. این کشور برای سال‌های طولانی مستعمره پرتغال بود و در سال 1957 استقلال پیدا کرد. مهمترین محصولات صادراتی آن نفت و الماس است. پس از استقلال آنگولا درگیر جنگ داخلی شد. جنگی 27 سال طول کشید و به اقتصاد این کشور ضربه زیادی زد و جان بیش از 500 هزار نفر را گرفت.

گالری تصاویر

Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image
Angola,آنگولاs image

اطلاعات

 • 16941000 جمعیت
 • 244 کد کشور
 • Portuguese زبان اصلی
 • 1 منطقه زمانی
 • جمهوریحکومت
 • کوانزا KWANZAواحدپولی
 • راستسمت رانندگی
 • 110ولتاژبرق
 • 7002461 مساحت
 • aoپسوند اینترنتی

استان های آنگولا

شهرهای آنگولا

آب و هوا

  آنگولا به لحاظ مجاورت با اقیانوس اطلس، آب و هوایی اقیانوسی در مناطق غربی آن دارد، ولی مناطق شمالی این کشور دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و بیشتر مناطق شرقی هم آب و هوایی گرم و مرطوب دارند. جلگه داخلی به خاطر ارتفاعش یک آب و هوای معتدل و بارانی متناوب دارد.

موقعیت جغرافیایی

  کشوری بزرگ در جنوب غرب آفریقا و در کناره جنوبی اقیانوس اطلس، بین نامیبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده‌که آنگولا نام دارد ، است. میزان بارش سالانه از ۲۵ سانتی متر در شمال، تا ۶۰ سانتی متر در جنوب این کشور، متغیر است. در ساحل اقیانوس اطلس همسطح آب‌های آزاد پست‌ترین نقطه آنگولا دنیاست و بلندترین نقطه آن مورو دموکو با ۲۶۲۰ متر ارتفاع است. طول خطوط ساحلی آنگولا با اقیانوس اطلس از سمت غرب به ۱۶۰۰ کیلومتر می‌رسد. یک ناحیه جدا شده از خاک اصلی کشور آنگولا می‌باشد که در قسمت شمال رود کنگو ،کابیندا واقع شده‌است. بخش اعظم کشور آنگولا را فلات‌ها پوشانده‌اندکه فلات بیه و لوآندا مهمترین فلات‌ها هستند، جلگه ساحلی که کناره اقیانوس اطلس می باشد از جنوب به طرف شمال امتداد دارد. در قسمتهای جنوبی باریک و در شمال عریض‌تر می‌گردد. جلگه داخلی آنگولا در شمال بوسیله رودخانه کنگو و در جنوب بوسیله رودخانه کوبانگو، قسمتی از مرز بین‌المللی را تشکیل می‌دهند. رودخانه زامبزی که ۲۵۷۵ کیلومتر طول دارد و به اقیانوس هند می‌ریزد از طرف منتهی‌الیه قسمت شرقی آنگولا جاری می‌شود از دیگر رودخانه‌های مهم این کشور می‌توان کوننه، کوانزا و کویتو را نام برد.

سیاست

  حزبی که در حال حاضر در حاکم آنگولاوجود حکومت می کند ، ام‌پی‌ال‌ای (حزب سیاسی )است که از سال ۱۹۷۵ در این کشور حکومت می‌کند. رئیس‌جمهوری این کشور ژوزه ادوآردو دوس سانتوس است دوس‌سانتوس در سال ۱۹۹۱ میلادی با معترضان داخلی، که اختلاف با آن‌ها به درگیری و جنگ‌های داخلی هم منجر شده بود، پیمان آشتی بست و قرار شد که نخستین انتخابات در سال ۱۹۹۲ میلادی برگزار شود. مهمترین گروه مخالفان که خواستار به قدرت رسیدن به جای حزب ام‌پی‌ال‌ای بودند، حزب "یونیتا" بود. انتخابات در وقت مقرر انجام شد و با تایید سازمان ملل و دیگر ناظران بین المللی، ام‌پی‌ال‌ای حزب حاکم و دوس‌سانتوس رئیس جمهور آنگولا شد. البته یونیتا همچنان به اعتراضات خود ادامه داد و نتایج انتخابات را نپذیرفت به همین دلیل بار دیگر کشور به صحنه درگیری تبدیل شد. دوس‌سانتوس برای بازگرداندن کشور به حالت آرامش اقدام نمود و از سازمان ملل، آمریکا، روسیه و پرتغال برای حل این بحران استفاده کرد. از اقدامات دوس‌سانتوس می توان به لغو مجازات اعدام و تغییر بخشی از قانون اساسی اشاره نمود.

تاریخ

  سرزمین آنگولا در1482 توسط دیه‌گو کائو کاشف دریانوردان پرتغالی را کشف کرد. آخرین مستعمره بزرگ اروپائی بود که استقلال خود را باز یافت ،دآنگولا این کشور نزدیک به پنج قرن در استعمار پرتغال بود با کمک‌های نظامی روسیه و کوبا در جنگهای داخلی 76-1975 پیروز گشت. درخواست نظامی خود را ،در سال 1992 برای مقابله با حمله جدید «اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا» (یونیتا) و پاسداری از تاسیسات نفتی، دولت لوآندا از فرانسه نمود. در سال 1993شرکت «اکزکیوتیو آوتکامز» به کمک دولت آنگولا شتافته تا تسلط منطقهٔ نفتی سویو را از دست یونیتا بیرون آورد. در قرن بیستم، کارکشی اجباری، اخذ مالیاتهای سنگین و تبعیض از سوی مهاجران پرتغالی به تحریک ملی گرایی انجامید. سرکوبی تمامی اعتراضات سیاسی از جانب پرتغال منجر به بروز جنگ چریکی در 1961 شد. وقتی استقلال بالاخره در 1975 اعطا شد، سه جنبش رقیب چریکی برای به دست آوردن کنترل کشور به نبرد پرداختند. جبهه خلق برای آزادی آنگولا، با پشتیبانی شوروی و کوبا، تحت رهبری آگوستینو نتو برتری یافت و همچنین موفق به دفع تهاجمی از جانب افریقای جنوبی شد. در دهه 1980، سربازان کوبایی به پشتیبانی از دولت جلهه خلق برای آزادی آنگولا در برابر جنبش یونیتا به رهبری جواناس ساویمبی با پشتیبانی افریقای جنوبی در جنوب ادامه دادند.

دین و مذهب

  دین این کشور پیرو مستعمره بودن این کشور بیشتر (کاتولیک رومی) میباشد و 60% این مردم پیرو این دین میباشند. 20% از مردم این کشورآنیمیستANIMIST و20% بی دین میباشند.

تقصیمات کشوری

  کشور آنگولا 18 استان دارد که شامل استانهای زیر میباشد. بنگو ، بنگوئلا بیه ،کابیندا،کواندو کوبانگو،کوانزای شمالی ، کوانزای جنوبی ، کونه‌نه، هوامبو،هوییلا، لواندا، لوندای شمالی، لوندای جنوبی ، مالانژه ،موشیکو ، نامیبه ، اوییگه ، زئیر

اقتصاد

  سهم انگولا در بخش تولیدات داخلی ناخالص 95/80میلیارد دلار است و 65 73 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. 85 % از این نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول هستند. مردم این کشور 70 % آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم آنگولا 5/12 درصد است. صادرات این کشور شامل نفت خام، الماس، مواد نفتی فراوری شده، گاز، قهوه، ماهی، الوار و پنبه است که به کشورهای آمریکا (38 درصد)، چین (2/34 درصد)، تایوان (5/8درصد)، فرانسه (9/4 درصد) و شیلی (1/4درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات الکترونیک، وسایل نقلیه، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، منسوجات و تجهیزات نظامی است که از کشورهای آمریکا (3/15درصد)، پرتغال (15 درصد)، کره جنوبی (1/10 درصد)، چین (8/8درصد)، آفریقای جنوبی (7/6درصد) و فرانسه (2/6 درصد) وارد می‌شود. از نظر کشاورزی ، بخش زیادی از جمعیت این کشور، به کاشت ذرت و قهوه اشتغال دارند. آنگولا دارای منابع زیر زمینی بسیار غنی ، نظیر: نفت، الماس، آهن و منگنز،مس ،طلا بوده و بیش از نیمی از درآمد کشور، از صدور نفت حاصل می شود. در اطراف پایتخت مراکز صنعتی و به خصوص، نساجی، عمدتاً مستقر می باشند و نیمی از جمعیت بزرگسال در بخش کشاورزی و عمدتا به تولید محصولات غذایی مشغول هستند. محصول عمده صادراتی این کشور ، قهوه می باشد.

ارتش و نظام

  در این کشور وظیفه سربازی مانند اکثر کشور ها همانند آمریکا فراخوان گفته میشود که 36 ماه میباشد و در این کشور اجباری نمیباشد. نظام این کشور ، جمهوری چند حزبی میباشد که در هنگام جنگ های داخلی از نیروی نظامی برای سرکوب مخالفان استفاده کردند.

قوم و نژاد

  نژاد 37 % آنگولایی ها ، اوویم باندو ، 25 % کیم باندو ، 13 % باکُنگو ، 2 % مستیکو و 1 % نیز اروپایی می باشند .

گردشگری و سفر

  به دلیل نزدیکی این کشور به پرتغال و نیز ساکن بودن بیشتر پرتغالیها در این کشور ،بیشتر این کشور را برای مسافرات انتخاب می کنند .

تحصیلات

  به دلیل فقیر بودن این کشور و نبود امکانات تحصیلی در تمامی شهر و استانهای آن ، تحصیل از اهمیت کمی برخوردار است .

گردشگری و توریست

  حاشیه رود زامبیزی و سواحل اقیانوس اطلس از جاذبه های توریستی این کشور میباشدکه در تابستان توریستهای فراوانی را به سمت این کشور رهسپار میکند.

فرهنگ

  فرهنگ این کشور به دلیل اینکه سالها مستعمره اروپاییان بوده تلفیقی از فرهنگ آفریقایی و اروپایی میباشد. به دلیل اینکه مستعمره پرتغال بوده بیشتر متمایل به فرهنگ پرتغالی میباشد.